شاید برایتان سوال باشد که آیا کانتورینگ دندان می تواند گزینه خوبی برایتان باشد یا خیر؟ و یا اصلا چه کاربردی برای برطرف کردن نقص دندان هایتان دارد؟ اگر شما فردی هستید که از نواقص و تغییر شکل جزئی دندان خود رنج می برید توصیه ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری به شما عزیزان این است که کانتورینگ دندان انجام دهید. ما در ادامه این مطلب به طور کامل به توضیح و بررسی مزایا و معایب آن  می پردازیم. همراه ما باشید.

کانتورینگ دندان چیست؟

تغییر شکل دندان و کانتورینگ دندان، یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی هستند که با ایجاد تغییرات ظریف روی دندان ها لبخند را زیباتر می کند. بهتر است بدانید گاهی اوقات یک تغییر کوچک می تواند تاثیر زیادی بر زیبایی ظاهر شما داشته باشد. مثلا روی هم قرار گرفتن و نامنظمی جزئی دندان ها، لب پریدگی های ریز در دندان ها، یا نوک تیز بودن بیش از حد دندان نیش، می توانند با کمی تغییر شکل دندان و کانتورینگ دندان برطرف شوند و باعث زیباتر شدن لبخند باشند.

دندانپزشک متخصص زیبایی در این روش مقدار کمی از مینای دندان (لایه خارجی دندان) را به منظور تغییر شکل، اندازه یا سطح یک یا چند دندان می تراشد. بسیاری از دندانپزشکان متخصص زیبایی معتقدند که حتی ایجاد تغییر چند میلی‌متر در قسمت مناسب دندان واقعاً می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد. کانتورینگ دندان معمولا با روش باندینگ دندان که آن هم یک روش دندانپزشکی زیبایی است ترکیب می‌شود.

نحوه ارائه تغییر شکل دندان و کانتورینگ دندان چگونه است؟

تغییر شکل دندان با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی و تکنیک های ساییدن انجام می شود. ممکن است متخصص قبل از شروع ارائه تغییر شکل و کانتورینگ، برای معاینه و بررسی کامل از اشعه ایکس دندان استفاده کند تا از سالم بودن دندان ها مطمئن شود. سپس قسمت های از دندان را که نیاز به تغییر شکل دارد علامت گذاری می کند. برای از بین بردن نواقص دندان از ابزار مخصوص سمباده مانند استفاده می شود و همچنین ممکن است از نوارهای سمباده مانند برای کانتور کردن کناره های دندان استفاده شود. در نهایت دندان ها صاف و صیقلی می شوند.

هزینه ی کانتورینگ دندان به چه شکل است؟

کانتورینگ دندان یکی از روش های کم هزینه دندانپزشکی زیبایی می باشد. البته بیمه هزینه کانتورینگ را پوشش نمی دهد چون یک عمل زیبایی محسوب می شود اما اگر نقص ایجاد شده به دلیل ضربه یا تصادف رخ داده باشد، ممکن است بیمه بخشی از هزینه را بر عهده بگیرد.

در ادامه مزایای کانتورینگ دندان را با هم بررسی می کنیم

این روش بدون درد است

از آنجا که تنها سطح مینای دندان در تغییر شکل دندان و کانتورینگ دندان تراشیده می شود، به طور کلی هیچ ناراحتی در طول عمل وجود ندارد و نیازی به بیهوشی و بی حسی نیست.

بهبود سلامت دندان ها

دندان هایی که به صورت جزئی روی هم قرار گرفته اند را اصلاح می کند. که این باعث می شود مکان مناسب برای تجمع جرم و پلاک از بین برود و خطر پوسیدگی و بیماری لثه را کاهش می دهد.

جایگزین مناسب برای بریس ها

در بعضی موارد،  کانتورینگ دندان می‌تواند جایگزین بریس‌ها شود، چون می تواند دندان‌ها را کمی صاف‌ تر نشان دهند و همپوشانی‌ های جزئی را از بین می‌برند.

 

 

معایب تغییر شکل دندان و کانتورینگ دندان

ممکن است کانتورینگ دندان در بعض موارد مناسب تغییر و اصلاح طرح لبخند نباشد. چون کانتورینگ فقط می تواند نواقص جزئی مثل لب پریدگی یا همپوشانی جزئی دندان ها را اصلاح کند و برای تغییرات بیشتر ممکن است دندان نیاز به روکش های لمینت یا کامپوزیت یا تمام سرامیکی داشته باشد.

یک موردی دیگر که می تواند عیب کانتورینگ محسوب شود تراشیدن مینای دندان است. تراشیدن مینای دندان باعث حساسیت و ضعیف شدن دندان می شود و اگر مینای دندان بیش از حد برداشته شود، دندان می تواند در معرض خطر شکستگی قرار بگیرد.

مراقبت های بعد از کانتورینگ

دندانپزشک متخصص زیبایی در این روش از یک ماده باندینگ استفاده می کند، این مواد در حین عمل سفت می شوند، ولی باز هم خطر خورد شدن یا ترک خوردن این مواد رزین وجود دارد. برای جلوگیری از این اتفاق، باید بلافاصله بعد از عمل از عادتهایی مانند جویدن ناخن، خوردن غذاهای سفت و جویدن آدامس خودداری کنید.

همچنین ممکن است مواد باندینگ استفاده شده در تغییر شکل دندان لکه دار شوند، به همین دلیل حتما  دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید تا از لکه شدن دندان جلوگیری کنید. همچنین باید مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند، مانند قهوه و شراب قرمز را کاهش دهید.

ممکن است بعد از انجام کانتورینگ و تغییر شکل دندان حداقل تا یک روز بعد کمی حساسیت دندان داشته باشید به همین دلیل باید در خوردن و نوشیدن غذاهای گرم و سرد نیز دقت کنید.

 

جمع بندی

تغییر شکل دندان و کانتورینگ دندان برای افرادی که فقط به تنظیمات یا ترمیم های کوچک برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان های خود نیاز دارند، می تواند گزینه خوبی باشد. این روش برای کسی که به مقدار کمی دندانش کج است، یا بیش از حد نوک تیز دارد، یا یک طرفش بیشتر از دیگری بیرون زده است، یک روش ایده‌آل است. با این حال، تغییر شکل و کانتورینگ دندان برای افرادی که دندان های پوسیده، عفونت کانال های ریشه یا لثه های ناسالم دارند، مناسب نیست.

در بعضی موارد کانتورینگ دندان اولین اقدام برای انجام کارهای گسترده تر دندانپزشکی زیبایی است. روش هایی مانند روکش لمینت دندان، روکش کامپوزیت دندان یا روکش تمام سرامیکی دندان ، سفید کردن دندان و افزایش طول تاج دندان را می توان ماه ها یا حتی سال ها بعد از تغییر شکل و کانتورینگ دندان انجام داد.

اگر می خواهید در هزینه های زیاد دندانپزشکی زیبایی صرفه جویی کنید، تغییر شکل دندان با استفاده از روش کانتورینگ دندان می تواند تنها گزینه برای یک لبخند بهتر باشد.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری روکش لمینت دندان در رشت ، روکش کامپوزیت دندان در رشت  و  بلیچینگ دندان در رشت را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)