ترس و اضطراب دندانپزشکی نه تنها می تواند بر سلامت روان بلکه می تواند برای سلامتی دهان و دندان و سلامت کلی فرد نیز مضر باشد. وقتی که فردی از دندانپزشک می ترسد، به احتمال زیاد تا جایی که می تواند به دندانپزشک مراجعه نمی کند و عدم رعایت جلسات منظم دندانپزشکی، مشکلات کوچک را می توانند به مشکلات بزرگتری تبدیل کنند و باعث عفونت و حتی از دست دادن دندان شوند. اگر ترس از دندانپزشک مانع از مراجعه ی منظم به دندانپزشک می شود ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری چندین راهکار برای کمک به مقابله با ترس شما ارائه می دهیم تا بتوانید بدون هیچ مانع و ترسی معاینات دندانپزشکی خود را انجام دهید.

ترس یا فوبیا؟

اگرچه ترس و فوبیا معمولاً به جای یکدیگر مورد بحث قرار می گیرند، اما کاملاً از هم متفاوت هستند. ترس فقط یک دوست نداشتن شدید است که ممکن است باعث شود فرد از چیزی دوری کند. از طرف دیگر، فوبیا یک ترس بسیار قوی تر است که معمولاً منجر به ناراحتی شدید، اضطراب و دوری بیش از حد می شود و می تواند زندگی روزمره ی شما را مختل کند. کسانی که فوبیای دندانی دارند واقعاً فکر می کنند که مراجعه به دندانپزشک به آنها آسیب می رساند. اما کسانی که از دندانپزشکی می ترسند از رفتن خوششان نمی آید و معمولاً وقت ویزیت خود را به تعویق می اندازند. فوبیا باعث ایجاد کابوس می شود در حالی که ترس لزوماً این حالتی نیست.

چند راهکار وجود دارد که می توانید ترس و فوبیای خود را به اندازه ای کم کنید که بتوانید برای انجام معاینات به دندانپزشک مراجعه کنید.

علل ترس از دندان و فوبیای دندان

تجربیات بد در گذشته معمولاً باعث ترس یا فوبیا از دندانپزشک و دندانپزشکی می شود. اگر تجربه ای بسیار دردناک، نداشتن دندانپزشک مهربان یا صداهای ایجاد شده توسط ابزار دندانپزشکی را داشتید، اینها می توانند باعث ایجاد فوبیا یا ترس شوند. خیلی از مردان و زنان دچار فوبیای دندانپزشکی هستند. اگر احساس می کنید که نیاز به درمان دندانپزشکی دارید ولی ترس و فوبیا مانع مراجعه ی شما به مرکز دندانپزشکی می شود علت ترس خود را بررسی کنید و سپس به بهترین مرکز دندانپزشکی که احساس آرامش می کنید مراجعه کنید و در مورد ترس و فوبیای خود با دندانپزشک صحبت کنید.

غلبه بر ترس و فوبیای دندانپزشکی

یک راه فوری و راحت برای احساس راحتی بیشتر هنگام مراجعه به دندانپزشک، انتخاب مرکز دندانپزشکی است که می تواند با  روشهای آرام بخش ، استرس بیمار را کاهش دهد. مراکز دندانپزشکی مناسب محیطی آرام و مناسب را با آگاهی کامل در مورد ترس از دندانپزشکی برای بیماران خود ارائه می دهد تا به بیماران در داشتن احساس آرامش کامل کمک کنند و بتوانند بدون استرس و اضطراب درمان دندان خود را انجام دهند.مثلا یک محیط دندانپزشکی با رنگ های زیبا و موسیقی آرام بخش میتواند تا میزان بسیار زیادی استرس بیمار را کاهش دهد. همچنین دندانپزشک میتواند قبل از عمل، قرص آرامبخشی به بیمار بدهد که در تمام مدت عمل و درمان احساس آرامش داشته باشد.

اگر داروهای آرام بخش به طور کامل در از بین رفتن ترس شما کمک نکرد ، می توانید برای غلبه بر ترس و فوبیای خود با پزشک خود در مورد درمان صحبت کنید. همچنین خیلی مهم است که دندانپزشکی را پیدا کنید که در کنار او احساس راحتی کنید. اگر مراجعه به دندانپزشک فعلی باعث ترس و وحشت شما شده است ، به احتمال زیاد دندانپزشک مناسب شما نیست.

Rate this post