برای فردی که حالت استرسی دارد و همیشه دارای استرس و اضطراب است سطح بالا یا پایین استرس یا مداوم و همیشگی بودن آن تغییری در تاثیر استرس بر سلامت او ندارد و استرس در هر سطحی که باشد می تواند باعث بیماری و خطر سلامتی باشد. استرس بیش از حد می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی در تمام بدن از جمله بیماری های قلبی، مشکلات گوارشی و چاقی شود. اما این نگرانی ها به همین مشکلات ختم نمی شود. مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری تاثیر استرس را در سلامتی دهان و دندان بیماران بررسی می کند.

دندان  قروچه و ساییدن دندان

یک واکنش معمول و غیر عادی افرادی که دچار استرس هستند مخصوصا در زمان های شدت اضطراب این است که عادت به دندان قروچه یا ساییدن دندان ها روی هم (فشار دادن دندان ها روی هم) دارند. هر کدام از این عادت ها اگر بیش از حد تکرار شوند ممکن است منجر به خرد شدن، شکستگی یا ترک خوردن دندان ها و همچنین آسیب به مفصل فک شود. نیرو و فشار مداوم وارد شده بر مفصل فک در هنگام دندان قروچه و ساییدن می تواند باعث درد ماهیچه ها شده و در نهایت باعث اختلال TMJ(مفصل فک) شود. اختلال TMJ یا TMD، یک مشکل دردناک است و همچنین ممکن است باعث ایجاد جابجایی فک یا قفل شدن مفصل شود. برای تسکین درد و درمان اختلال مفصل فک باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا بهترین راه درمانی را برای شما ارائه دهد.

بیماری لثه

تصور خیلی ها از علت های بروز بیماری لثه این است که فکر می کنند این بیماری معمولا به دلیل بهداشت ضعیف دهان و دندان ایجاد می شود. اما بهتر است بدانید علت های دیگری نیز وجود دارد که می تواند شما را در معرض خطر بیشتر بیماری لثه قرار دهد، از جمله سیگار کشیدن، مصرف بعضی از داروها ، ساییدن دندان یا دندان قروچه و استرس. بیماری لثه یک بیماری جدی است که نه تنها دهان شما بلکه کل بدن را نیز درگیر می کند. در صورت عدم درمان، بیماری لثه می تواند باعث از دست دادن دندان، بیماری قلبی و افزایش خطر سکته مغزی برای فرد بیمار شود.

استرس خود را کاهش دهید تا بتوانید از سلامتی خود محافظت کنید

در طول زندگی هر فردی استرس می تواند یک بخش طبیعی آن باشد اما استرس بیش از حد و دائمی در فرد می تواند عوارض منفی و خطرناکی داشته باشد. در زیر مواردی را که می تواند از سلامت شما در برابر خطرات استرس محافظت کند ارائه می دهیم:

یک نفس عمیق بکش.

 گاهی اوقات تنها چیزی که برای کاهش استرس به آن نیاز دارید، چند دقیقه تنفس عمیق است. تمرکز بر نفس می تواند ضربان قلب شما را کاهش داده و به شما کمک کند خیلی سریع احساس آرامش بیشتری کنید.

فعالیت داشته باشید.

 ورزش منظم باعث افزایش اندورفین، سروتونین، دوپامین و تستوسترون می شود. افزایش این هورمون ها در بدن به ما کمک می کنند احساس خوبی داشته باشیم و بتوانیم راحت تر با اضطراب و استرس مبارزه کنیم. پیاده روی کنید، یوگا انجام دهید، شنا کنید. منظور این است که حتما در طول روز تحرک و فعالیت داشته باشید.

ساعت خواب منظم داشته باش

بهتر است ساعت خواب منظم و مناسبی داشته باشید و شب ها زود بخوابید. یک خواب کامل شبانه می تواند بدن شما را مجدداً راه اندازی کند ، استرس را کاهش دهد تا به بدن شما فرصت بازیابی دهد.

هیچ فردی دوست ندارد استرس داشته باشد و هیچ کس نمی خواهد به خاطر داشتن آن سلامتی خود را به خطر بیندازد پس بهتر است راه های رسیدن به آرامش ، کنترل بهتر استرس و کاهش اضطراب خود را پیدا کنید.

Rate this post