محافظ دندان چیست و چرا به آن نیاز دارم؟ آیا بعضی اوقات با درد فک یا احساس ناراحتی از خواب بیدار میشوید؟ با سر درد از خواب بیدار میشوید؟ دندان های حساسی دارید یا علائمی از تغییر یا پوسیدگی در دندان های خود مشاهده میکنید؟ در این صورت ممکن است به محافظ اکلوزال (Occlusal Guard) یا محافظ دندان نیاز داشته باشید.

کامپوزیت ونیر رشت | دکتر مانوشا امیری

یکی از اهداف اصلی ما در مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری پیشگیری است و هدف نهایی محافظ دندان این است که فشارهای ساییدن و دندان قروچه را کاهش دهد و از آسیب و درد بیشتر جلوگیری کند. غالب اوقات افراد از دندان قروچه یا ساییدن دندان های خود بی اطلاع هستند زیرا اساسا این عمل در شب اتفاق می افتد.  به همین دلیل است که ما از این عمل خود آگاه نیستیم.

استفاده از محافظ دندان مانع از دندان قروچه یا ساییدن دندان شما نمی شود، اما به عنوان یک ضربه گیر عمل میکند. در نتیجه به محافظت از دندان ها در برابر سایش کمک‌ می کند و درد و فشار در عضلات فک را تسلی می دهد. در نتیجه استفاده از محافظ اکلوزال می تواند از آسیب و درد بیشتر جلوگیری کند.

بلیچینگ دندان رشت

ساییدن دندان یا دندان قروچه

ساییدن یا دندان قروچه مداوم باعث پوسیدگی مینای دندان شما می شود و آنها را بیشتر مستعد شکستن و حساسیت می کند. علائم زیادی وجود دارد که نشان می دهد دندان های شما تحت فشار و تغییر شکل مکرر و غیرضروری قرار دارند. اگر علائم زیر را مشاهده کردید، دلیل این علائم می تواند ساییدن دندان یا دندان قروچه باشد.

۱- شما یک دندان شکسته دارید که شکسته شدن آن را به خاطر نمی آورید.

۲- دندان های جلویی شما کوتاه تر بنظر می رسند.

۳- دندان های مولر یا آسیاب شما از بالا صاف بنظر می رسند یا سوراخ ها یا حفره های کوچک در آنها وجود دارد.

۴- شما می توانید ترک های کوچکی در دندان های خود مشاهده کنید.

آیا سفید کردن دندان باعث آسیب به مینای دندان می شود؟

این ها همه نشانه هایی است که شما دندان قروچه میکنید. محافظ دندان به شما کمک می کند و با جذب و پراکندگی این فشارها، سایش دندان های شما را از کمتر کرده و از پوسیدگی و خرد شدگی آنها جلوگیری میکند. در نتیجه این کاهش فشار و ساییدگی، مینای دندان شما محافظت شده و سالم می ماند. پیشگیری در محافظت از مینای دندان بسیار مهم است. علاوه بر این، کاهش این فشارها به ویژه برای کسانی که بیماری پریودنتال (لثه) دارند، یا کسانی که ایمپلنت دندان دارند بسیار مهم است.

درد فک یا TMJ ( سندروم مفصل گیجگاهی فکی) : مشکل دیگری که با محافظ دندان قابل رفع است مربوط به مشکلات فک است. محافظ دندان باعث کاهش یا تسکین درد و فشار در عضلات فک می شود. این امر با بالا بردن سطح جونده و تغییر موقعیت فک در موقعیتی حاصل می شود که به تسکین علائم و ناراحتی کمک کند.

۱۱ راه برای سالم نگه داشتن دندان ها

محافظ دندان

مشکلات قابل رفع در صورت استفاده از محافظ:

۱- ضرب دیدگی و فشار در عضلات فک شما را برطرف میکند.

۲- درد فک، گرفتگی و احساس سختی و دردناکی را کاهش میدهد.

۳- گوش درد، سردرد و درد صورت را کاهش میدهد

محافظ دندان چیست؟

برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر به دلیل دندان قروچه و ساییدن دندان، و کاهش علائم درد فک و TMJ به محافظ بسیار دقیق و سفارشی نیاز است. این محافظ با ویژگی های مخصوص و شخصی برای درمان علائم شما ساخته خواهد شد. محافظ های دندان یا روی دندان های بالا یا پایین قرار می گیرد و از ماده اکریلیک ترکیبی ساخته شده است که از داخل نرم تر و از خارج سفت تر است. برای ساخت محافظ دندان مخصوص شما، نیاز است که دوبار به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

چه عواملی باعث ایجاد فاصله در دندان جلویی میشود؟

در اولین معاینه از دندان های شما قالب گرفته می شود. سپس الگوهایی از دندان های شما ساخته می شود و به آزمایشگاه ارسال می شود و در آنجا یک محافظ مخصوص دندان، برای شما ساخته می شود. پس از آن که محافظ سفارشی پس از دو هفته تحویل داده شد، کلیه اصلاحات لازم، برای اطمینان از مناسب بودن اندازه و عملکرد آن انجام می شود. از مهم ترین نکات، اندازه بودن این محافظ است. زیرا یک محافظ نامناسب می تواند یک مشکل جدی را حتی بدتر از قبل کند.

ما میدانیم که هزینه یکی از المان های مهم در تصمیم گیری است. اما هنگامی که شما هزینه پیشگیری از مشکلات دندان، که به وسلیه محافظ دندان کرده اید را با هزینه ترمیم آسیب های ایجاد شده در اثر دندان قروچه یا ساییدن دندان ها مقایسه می کنید، هزینه محافظ بسیار کمتر و مناسب تر است. بنابراین دفعه بعدی که به دندانپزشک مراجعه کردید از او بپرسید که آیا محافظ دندان برای شما مناسب است یا خیر.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post