نامرتب بودن و کج بودن دندان ها

اکثر افراد با دندانهای کاملاً یکدست متولد نشده اند. یک لبخند ایده آل ، یعنی لبخندی که همه ی دندان ها به درستی کنار هم تراز باشند و در داخل دهان بدون هیچ فاصله یا ناهماهنگی قرار گرفته باشند. با این حال ، این مورد در مورد اکثر افراد صادق نیست. این مورد معمولاً به عنوان “مال اکلوژن” (دندان های نامرتب) نامیده می شود. در ادامه با مطلب آیا نیازی به اصلاح دندان های کج و نامرتب داریم همراه ما باشید.

علاوه بر مهم بودن ظاهر دندان ها، دندانهای نامرتب نیز ممکن است منجر به مشکلات دندانی شود. فاصله ی بین دندان ها می تواند باعث تحریک و ملتهب شدن لثه ها در هنگام غذا خوردن شود. از طرف دیگر، فشرده بودن دندان ها، تمیز کردن دندان مثل استفاده از نخ دندان را سخت تر می کند که در نهایت می تواند منجر به ایجاد پلاک با عارضه ی احتمالی ایجاد حفره و پوسیدگی شود. دندان های روی هم باعث ساییدگی و در نهایت از دست دادن آنها می شود.

عوامل موثر در کج شدن دندان

مکیدن انگشت شست. کودکانی که چندین سال انگشت شست خود را می مکند، معمولا با دندان های کج رشد می کنند. فشار شست مداوم بر لثه هایی که هنوز در حال رشد هستند، باعث می شود که دندان ها به صورت کج، مخصوصا به سمت خارج رشد کنند. اگر کودکان تا سنین نوپا به این عادت خود ادامه دهند، احتمال کج شدن دندان ها خیلی بیشتر می شود.

زبان زدن. عادت زبان زدن به لثه ها دقیقا مثل مکیدن انگشت شست روی دندان ها تأثیر می گذارد که می تواند منجر به بایت (گاز زدن) نامناسب ، به ویژه اوربایت ، یعنی بیرون زدگی دندان های بالا شود.

دندانهای نامرتب. دندانهای نامرتب یا روی هم زمانی ایجاد می شود که اندازه فک بالا یا پایین کوچکتر از حد معمول باشد. فک های نامنظم باعث ایجاد مشکلاتی مانند اوربایت و آندربایت می شود. در حالت اوربایت، مجموعه ی بالایی دندانها بر روی دندانهای پایینی بیرون زده و در حالت آندربایت، دندانهای پایین بر روی دندانهای بالا بیرون زده است.

ژنتیک. معمولا کودکان دندان های کج خود را از والدین خود به ارث می برند. اگر مشکل دندان های کج با رعایت مراقبت های خوب از دهان و دندان برطرف شود، باز هم احتمال دارد که کودکان دندان های دائمی کج داشته باشند.

ضربه به صورت. ضربه به صورت مانند آسیب فک در دوران کودکی، می تواند منجر به جابجایی دندان ها و یا بایت نامناسب شود. تغییر حالت فک از موقعیت اولیه ی خود باعث می شود دندان ها در حالت کج رشد کنند. آسیب های صورت نیز ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود و هنگامی که در فک فضای باز وجود دارد، بقیه ی دندانها جابجا می شوند و آن فضا را پوشش می دهند.

اصلاح دندان های کج و نامرتب

دندانهای صاف و یکدست باعث زیبایی ظاهر لبخند شما هستند و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهند، اما ناهماهنگی های شدید دندان می تواند منجر به بیماری پریودنتیت شود که این بیماری خودش یکی از دلایل بیماری قلبی است. عفونت لثه می تواند باعث ورود باکتری به جریان خون و دریچه های قلب شود که در نهایت منجربه خطر حمله قلبی می شود. برای داشتن دندانهای ردیف و منظم موارد زیر را انجام دهید:

  • تمیز نگه داشتن دندان ها و لثه ها
  • جلوگیری از ساییدن دندان ها روی هم
  • جلوگیری از موارد آسیب رسان به لثه
  • جلوگیری از الگوهای بد و نامناسب گاز زدن
  • استفاده از بریس ها. بریس ها یک نوع وسیله ی ارتودنسی هستند که شامل براکت ها، نوارها و سیم ها می شوند. هنگامی که بریس ها به درستی نصب می شوند، فشار ثابتی را روی فک در مدت زمان طولانی ایجاد می کنند که باعث می شود فک از طریق فشار وارد شده در جهت خاصی سازگار شود و باعث حرکت آن به موقعیت دلخواه شود.

Invisalign بریس های نامرئی هستند که یکی از روش های هم تراز کردن دندان ها می باشند. در این نوع از بریس ها از فناوری تصویربرداری رایانه ای سه بعدی مدرن برای ایجاد یک سری از ترازکننده های پلاستیکی نامرئی و سفارشی دندان های بیمار برای اصلاح طرح لبخند و جدید استفاده می کنند.

بریس های نامرئی یک جایگزین زیبا و راحت برای ارتودنسی های سنتی هستند و در طول درمان نیازی به براکت فلزی، سیم و نوار نیست.

بهترین زمان برای درمان ارتودنسی چه موقع است؟

اکثر مردم این تصور اشتباه را دارند که صاف کردن دندانها برای کودکان و نوجوانان است. اما اینطور نیست و همه می توانند از درمان ارتودنسی ، از جمله بزرگسالان ، بهره مند شوند.

درمان ارتودنسی معمولاً برای اکثر افراد از سن ۱۲ سالگی شروع می شود ، زمانی که دندان های شیری دوران کودکی با مجموعه ای کامل از دندان های بالغ یا دائمی جایگزین می شوند.

Rate this post