خیلی از ما تاثیر ظاهر دندان ها، لبخند، مراقبت از آنها و دندان های کج را بر اعتماد به نفس و زندگی روزمره ی خود تجربه کرده ایم. دندان های کج و نامرتب از مشکلات رایج دندانپزشکی هستند و در صورت عدم درمان می توانند باعث ایجاد مشکلات جدی باشند و هر چه زمان بیشتری بگذرد احتمال بدتر شدن وضعیت زیادتر می شود. بنابراین انجام اقدامات در مراحل اولیه برای اصلاح دندان های کج و نامرتب می تواند صرفه جویی در وقت، پول، استرس و ناراحتی باشد. یک لبخند زیبا و اصلاح شده نه تنها تأثیر مثبتی بر احساس شما دارد، بلکه از چند جهت برای سلامت عمومی و دندان ها مفید است.

صاف بودن دندانها با هضم بهتر غذا ارتباط دارد

اگر دندان ها به طور طبیعی صاف و بدون نقص باشند یا از طریق روشهای دندانپزشکی صاف شده باشند در هر دو صورت در جویدن بهتر غذا تاثیر دارند. اولین مرحله از فرآیند هضم غذا جویدن است و هنگامی که غذا به طور کامل جویده می شود، به تسریع روند هضم کمک می کند. اگر غذا به درستی جویده نشود باعث می شود معده و روده ها به سختی غذا را هضم کنند که منجر به بروز مشکلات احتمالی معده و روده ی ناسالم می شود.

نگه داری و تمیز کردن دندانهای صاف راحت تر است

دندانهایی که درهم و نامنظم هستند یا از هم فاصله ی زیاد دارند ممکن است در هنگام تمیز کردن قرمز و ملتهب شوند که یکی از علائم بیماری پریودنتال است. هرچقدر دندان ها مرتب تر و صاف تر باشند، تمیز کردن آنها آسان تر است. دندان های کج کشیدن نخ دندان و مسواک زدن را دشوارتر می کند چون وارد شدن به شکاف ها سخت تر است.

دندان های مرتب و صاف باعث بهبود در گفتار می شوند

دندان ها نقش مهمی در گفتار دارند. اگر دندان های درهم رفته یا دندان های بیرون زده دارید، می تواند بر الگوهای صحبت کردن شما تأثیر منفی بگذارد. مراجعه به یک متخصص زیبایی دندان و انجام روش های ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی معمولا در حدود شش ماه باعث بهبودی گفتار شما می شود.

لمینت دندان در رشت

دندان های مرتب می توانند از درد گردن و سر جلوگیری کنند

وقتی که دندانهای صاف و مرتب دارید، هیچگونه فشار مفاصل، استخوان فک یا لثه وجود ندارد. کج بودن دندان ها می تواند باعث ناهماهنگی فک شود و منجر به درد مزمن در گردن، صورت یا حتی سردرد شود. بعد از صاف کردن و مرتب کردن دندان ها، کمتر سردرد و میگرن را تجربه می کنید و همچنین جویدن غذا برایتان راحت تر می شود.

دندان های مرتب و صاف کمتر دچار شکستگی و ترک خوردگی می شوند

در صورت زمین خوردن یا تصادف دندان های کج مستعد شکستن یا ترک خوردن هستند. همچنین دندان های نامرتب می توانند ضعیف شوند چون تمیز کردن آنها سخت می شود و می تواند منجر به ترک شود. ممکن است گونه ها یا زبان خود را بیشتر گاز بگیرید که باعث زخم های دردناک شود.

دندان های مرتب و صاف ساییدگی کمتری دارند

دندان های شما هرچه صاف تر و یکدست تر باشند ساییدگی و آسیب کمتری به دندان ها، لثه ها و فک وارد می شود. دندانهای تراز شده و یکدست می توانند گاز گرفتن و جویدن را بدون مشکل کنترل کنند. کسانی که در جویدن و گاز زدن مشکل دارند فشار زیادی را بر دندان های خود وارد می کنند که می تواند منجر به ایجاد خراش در خط لثه، شکستگی و حتی صاف شدن غیرطبیعی سطح بایت دندان شود. این آسیب نه تنها از نظر ظاهر بد به نظر می رسد، بلکه میتواند خطر ابتلا به بیماری های پریودنتال و هزینه های زیاد دندانپزشکی را در بر داشته باشد.

دندان های مرتب و یکدست باعث افزایش اعتماد به نفس می شوند

افرادی که دندان های کج و نامرتب دارند معمولا کمتر لبخند می زنند و از نشان دادن دندان های خود هنگام لبخند زدن خجالت می کشند. اگر دندانهای مرتب و یکدست دارید، احتمالا در موقع لبخند احساس بهتری خواهید داشت.

روش های اصلاح دندان های نامرتب و کج

روش های زیادی برای برطرف کردن دندان های کج و نا مرتب وجود دارد و متخصص زیبایی در انتخاب روش مناسب شما را راهنمایی می کند. برخی از روش های درمان دندان های کج و نامرتب عبارتند از:

بریس ها

اگر دچار کراس بایت، اوربایت یا آندربایت هستید، بریس ها کارایی بهتری برای برطرف کردن آنها دارند. دو نوع بریس وجود دارد:

بریس های فلزی بریس های سنتی هستند که همه ی افراد در گذشته از آن استفاده می کردند و اکثر بزرگسالان آنها را به یاد دارند.

براکت های سرامیکی دارای شکل و اندازه مشابه براکت های فلزی هستند اما براکت های شفاف یا هم رنگ دندان هستند که با دندان ها یکی می شوند.

روکش ها

روکش های دندان به دو صورت روکش پرسلن یا کامپوزیت در دسترس هستند. آنها با استفاده از لایه ها پرسلن یا رزین، نواقص دندان را می پوشانند.

روکش ها تقریباً شبیه دندانهای طبیعی هستند و در برابر لکه ها مقاوم هستند.

ارتودنسی نامرئی(Invisalign)

ترازکننده های پلاستیکی هستند که به صورت سفارشی برای هر فردی طراحی و ساخته می شوند و هم از نظر زیبایی و هم از نظر براکت راحت هستند. معمولاً با استفاده از این ارتودنسی می توانید در عرض دو هفته به لبخند دلخواه و یکدست خود برسید.

اگر از ظاهر لبخند خود راضی نیستید و دندان های صاف و یکدستی ندارید می توانید برای برطرف کردن مشکلات ظاهری دندان های خود به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری با سالها تجربه و تخصص در زمینه ی زیبایی دندان مراجعه کنید. در این مرکز بعد از مشورت و راهنمایی بهترین و مناسب ترین روش زیبایی و اصلاح لبخند برای بیمار ارائه می شود در پایان کار بیمار با یک لبخند رضایت بخش و سرشار از اعتماد به نفس از مرکز خارج می شود.

Rate this post