مشکل نامرتب بودن دندان ها یک مشکل رایج در کودکان و بزرگسالان است که درمان آن آسان نیست. طی کردن درمان موفقیت آمیز اصلاح نامرتب بودن دندان ها، معمولا بین ۱/۵ تا ۲ سال زمان میبرد. با این حال طول درمان اصلاح دندان ها بسته به نوع مشکل، شدت مشکل و طبیعت نامرتب بودن دندان ها متفاوت است. امروزه ارتودنسی پیشرفته باعث شده است که اصلاح کردن نامرتبی دندان ها چالش کمتری داشته باشد.

مرتب کردن دندان ها  | دکتر مانوشا امیری | مرکز ترمیمی و زیبایی دندان 

مشکل نامرتب بودن دندان ها چیست؟

مشکل نامرتب بودن دندان ها، یا به عبارتی فرو رفتن دندان های پایین جلویی در بافت لثه قسمت عقبی دندان های جلویی بالایی است. این مشکل میتواند منجر به پوسیدگی و آسیب بیش از حد دندان های بالا و پایین، درد قابل توجه و حتی آسیب پریودنتال شود.

چه عواملی باعث فرم بد دندان ها میشود؟

مشکل نامرتب بودن دندان ها ممکن است به دلیل عوامل زیر اتفاق بیوفتد:

 • تراز نبودن دندان ها و فک
 • فک پایینی کوچکتر
 • عوامل ژنتیکی
 • دندان های فرسوده و خراب
 • بیشتر بودن دندان نسبت به فضای فک
 • نقص در نتیجه کار دندانپزشکی
 • از دست دادن دندان های پشتی

چرا مرتب کردن دندان ها امری واجب است؟

اصلاح نامرتبی دندان ها میتواند لبخند شما را به میزان قابل توجهی بهبود ببخشد. دلایل دیگر برای اصلاح دندان های نامرتب شامل موارد زیر میشود:

 1. بیمارانی که دندان های پایین خود را روی دندان های بالایی خود فشار میدهند، دچار پوسیدگی بیش از حد میشوند که میتواند به ساختار دندان آسیب برساند.
 2. زخم ها و جراحت های دردناک در بیمارانی که باعث گاز گرفتن سقف دهان خود میشوند ایجاد میشود و غذا خوردن برای آنها بسیار ناخوشایند می شود.
 3. اگر بخش قابل توجهی از ساختار دندان آسیب دیده باشد، متخصص ارتودنسی برای اصلاح مشکل می تواند قسمت های بالایی و پایینی دندان ها را از هم جدا کند.
 4. نامرتب بودن دندان ها معمولا با به هم ریختگی و کج شدگی دندان همراه است. اگر میخواهید دندان های خود را مرتب کنید نیاز است دندان های نامرتب را اصلاح کنید.

عوارض پوسیدگی و خرابی دندان

مرتب کردن دندان ها چگونه انجام می شود؟

یک ارتودنتیست اغلب با استفاده از روش های مختلف که شامل موارد زیر میشود دندان ها را اصلاح میکند

 1. با حرکت دادن دندان های جلویی پایین یا بالا، یا هردو، به طرف استخوان های نگهدارنده خود
 2. کشیدن دندان های پشت و اطراف برای باز شدن فضای دندان ها . این مساله باعث کم شدن مزاحمت برای دندان های جلویی می شود.
 3. با حرکت دادن دندان های آسیاب به عقب، فضایی را برای اصلاح دندان های جلویی ایجاد می شود

انتخاب هایی برای سفید کردن دندان و رعایت سلامت آن


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان  و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post