مکانها و افراد زیادی هستند که برای رعایت بهداشت دهان و دندان به مردم مشاوره می دهند از جمله مراکز دندانپزشکی، دوستان، اینترنت و… اما همه  ی این توصیه های دندانپزشکی یکی نیستند و تفاوت هایی وجود دارد. در واقع باور های غلطی وجود دارند که ممکن است بعضی از آنها برای سلامت دهان و دندان شما مضر باشند. در این مقاله ۵ باور غلط در مورد دندان ها را مرور می کنیم که نباید آنها را باور داشته باشید چه برسد به اینکه بخواهید آنها را انجام دهید.

جویدن آدامس یا استفاده از دهانشویه به اندازه مسواک زدن مفید است

اگرچه جویدن یک تکه آدامس یا استفاده از دهانشویه می تواند خیلی سریع باعث تازه شدن عطر و بو دهان شود، اما آنها نمی توانند جایگزین مناسبی برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باشند. اگر در موقعیتی هستید که نمی توانید بلافاصله مسواک بزنید، مثلا فرض کنید بعد از صرف غذا در یک رستوران، بهتر است کمی آدامس بجوید (مطمئن شوید که فاقد قند است) یا از دهانشویه استفاده کنید. اما سعی کنید بعد از غذا خوردن تا مسواک زدن دندان ها با خمیردندان فلوراید یا نخ دندان زیاد طول نکشد. باید دوبار در روز مسواک بزنید و یکبار نخ دندان بکشید.

قرار دادن آسپرین روی دندان برای تسکین درد دندان

این یک باور نگران کننده در دندانپزشکی است که از زمان های خیلی قدیم در بین مردم برای تسکین درد دندان بوده است. اما حقیقت این است که جویدن یا قرار دادن قرص آسپرین روی لثه می تواند باعث آسیب شود. از آنجا که آسپرین اسیدی است می تواند به راحتی لثه ها را بسوزاند و درد را بدتر کند. بهتر است در هنگام درد دندان، دهان خود را با آب نمک گرم بشویید، از نخ دندان به آرامی استفاده کنید یا طبق دستور از داروی مسکن استفاده کنید. اگر درد ادامه دار شد، از دندانپزشک خود وقت ملاقات بگیرید.

انجام درمان کانال های ریشه آسیب پذیر است

درمان ریشه معروف به یک درمان دردناک است اما در حقیقت اینگونه نیست. زمانی که عفونت داخل دندان آنقدر پیشرفت کرده است که موجب پوسیدگی شده است درمان کانال ریشه انجام می شود چون عفونت ها در داخل ریشه ها زندگی می کنند و همین باعث پوسیدگی و درد شدید دندان می شود. درمان ریشه در واقع عفونت و درد را از بین می برد. دندانپزشک قبل از شروع به درمان ریشه دندان را بی حس می کند به همین دلیل هیچ گونه دردی احساس نمی شود.

هرچه پرفشارتر مسواک بزنید پلاک های بیشتری از روی دندان پاک می شوند

 منطقی است که مسواک زدن بیشتر به معنای تمیزتر شدن دهان باشد. اما  مسواک زدن با قدرت فشار بالا می تواند به دندان آسیب برساند. مسواک زدن خشن می تواند مینای دندان را از بین ببرد و دندان ها را در معرض باکتری ها و در نهایت پوسیدگی قرار دهد. همچنین می تواند به لثه ها آسیب برساند  و باعث تحلیل و پسروری و حساسیت آنها شود.

مراجعه به دندانپزشک ضروری نیست مگر در مواقع اورژانسی

با وجود اینکه توصیه می شود همه ی افراد باید دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنند، اما باز هم خیلی ها به این موضوع توجه ندارند و در شرایط حاد دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند. یک باور رایج این است که اگر مشکلی ندارید نیازی به مراجعه به دندانپزشک ندارید. با این حال، معاینات و تمیز کردن منظم بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات دندان است.

به منظور حفظ سلامت دهان و دندان، رعایت عادت های خوب مثل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و مراجعه سالانه به دندانپزشک بسیار مهم است. اگر زمان معاینه ی دندان شما فرا رسیده بهتر است همین امروز برای تعیین وقت خود  با دندانپزشک اقدام کنید.

Rate this post