یکی از راه های مهم در محافظت از دندان ها در برابر بیماری های عفونتی مراجعه به دندانپزشک دوبار در سال و دیگری مسواک زدن و استفاده ی منظم از نخ دندان است. البته مورد دوم اهمیت بیشتری در سلامت دندان دارد. با رعایت منظم بهداشت شخصی دندان و دهان می توانید از تجمع پلاک ها جلوگیری کنید.پلاک ها یک لایه ی نازک از باکتری ها هستند که از باقی مانده ی ذرات غذا تشکیل می شوند و روی سطح دندان ها جمع می شوند. تجمع پلاک ها علت اصلی و خیلی مهم پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال (لثه) هستند، بنابراین با از بین بردن و جلوگیری از تشکیل آنها خطر ابتلا به عفونت های دندانی کاهش پیدا می کند.

متخصص دندانپزشکی زیبایی در رشت | دکتر مانوشا امیری

البته منظور از رعایت بهداشت شخصی و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صرفا رفع تکلیف نیست بلکه انجام این کارها باید به خوبی و با دقت باشد. انجام سریع و بدون کیفیت مسواک و نخ دندان قدرتی در پیشگیری بیماری های عفونتی دندان را نخواهند داشت.

نخ دندان
۴ نکته برای جهت بهبود استفاده از مسواک و نخ دندان

 ۴ نکته برای انجام درست و با کیفیت بهداشت روزانه ی دهان و دندان

وقت کافی و لازم به مسواک زدن اختصاص دهید. مسواک زدن کامل و تمام سطوح دندان معمولاً حدود دو دقیقه طول می کشد. بنابراین، بهتر است یک تایمر را به مدت دو دقیقه تنظیم کنید، و با تمرکز و دقت روشهای مسواک زدن روی سطوح جلو و عقب هر دندان انجام دهید.

خیلی راحت و نرم مسواک بزنید. در هنگام مسواک زدن فقط به مقدار کمی نیروی دست نیاز است و نباید فشار زیادی وارد کنید. چون ساییدن نرم و شوینده های ملایم در خمیردندان می تواند باعث از بین رفتن پلاک های تشکیل شده روی دندان شود. در واقع مسواک زدن تهاجمی و با قدرت زیاد می تواند به مینای دندان آسیب برساند. پس سعی کنید با آرامش و نرم و ملایم مسواک بزنید.

بهداشت دهان و دندان به چه معنا است؟

هرگز از استفاده از نخ دندان غافل نشوید. البته مسواک زدن نقش خیلی مهم و موثری در بهداشت دهان و دندان دارد، ولی نمی تواند مثل نخ دندان  به قسمت های بین دندان ها که بیشترین مقدار پلاک ها در آنجا جمع می شوند برسد. حتما یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید تا پلاک های گیر کرده بین دندان ها که توسط مسواک  از بین نمی رود پاک شوند.

مراقبت از دندان ها و لثه ها

دندانپزشک تشخیص می دهد که آیا بهداشت دهان و دندان شما در کیفیت خوبی قرار دارد یا خیر، اما شما می توانید بین مراجعه های خود اثربخشی بهداشت خود را بررسی کنید. مثلا، زبان خود را بر روی دندان های خود بکشید در این حالت سطح دندان ها باید صاف باشد، و حالت زبری و برجستگی نداشته باشد.با این روش می توانید وجود پلاک ها را تشخیص دهید.

۱۱ راه برای سالم نگه داشتن دندان ها – قسمت اول

همچنین فراموش نکنید که ویزیت های منظم دندانپزشکی را بطور منظم انجام دهید. امکان دارد برای از بین بردن پلاک ها یا رسوب ها نیاز داشته باشید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و در این فرصت می توانید از دندانپزشک  مشاوره های درمانی و بهداشتی و چگونگی اقدامات درست برای سلامتی دهان و دندان خود دریافت کنید.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post