ADA توصیه میکند که زمان مراجعه کودک به دندانپزشک در اولین سال تولدش باشد. در این معاینه اول دندانپزشک شیوه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان مناسب را توضیح می دهد و در حالی که کودک روی پای شما نشسته یک معاینه از وضعیت دندان های او انجام میدهد.

مسواک زدن دندان کودکان چه زمانی باید شروع شود؟

این معاینه ها می تواند کمک کند که مشکلات را زود پیدا کنید و به کودکان کمک می کند که به مراجعه به دندانپزشک عادت کنند. به همین دلیل با بزرگتر شدن ترس آنها از رفتن کمتر خواهد شد. در نظر داشته باشید کودک خود را به یک دندانپزشک که متخصص در درمان کودکان باشد ببرید.

دندانپزشک متخصص کودکان آموزش دیده اند تا طیف وسیعی از مسائل مرتبط با سلامت دندان کودکان را انجام دهند. آنها همچنین میدانند چه زمانی شما را به یک نوع متخصص دیگر ارجاع دهند، مانند یک متخصص ارتودنسی برای اصلاح پیشامدگی دندان های بالایی نسبت به دندانهای پایینی یا جراحی دهان برای تراز کردن فک کودک شما.

جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان | نکاتی که باید رعایت کنیم

دندانپزشک ممکن است در صورتی که بنظر برسد کودکی در معرض ایجاد حفره یا سایر مشکلات باشد، حتی قبل از اینکه همه دندان ها دربیاید شروع به استفاده از فلوراید موضعی کند(این کار را میتوان همچنین در مطب متخصص اطفال انجام داد). فلوراید مینای دندان را محکم می کند و به جلوگیری از شایع ترین بیماری های دهان کودکان – حفره های دندان ( که همچنین پوسیدگی دندان نامیده میشود) کمک می کند.

چگونه میتوان از ایجاد حفره جلوگیری کرد؟ حفره ها زمانی رخ می دهند که باکتری ها و مواد غذایی باقی مانده روی دندان ها بعد از خوردن مسواک نشوند. اسید روی دندان جمع می شود مینای دندان آن را نرم میکند تا زمانی که سوراخ- یا حفره ای ایجاد شود.

معرفی روش های جراحی پریودنتال لثه

در ادامه راه های جلوگیری از به وجود آمدن پوسیدگی دندان در کودکان را به شما می گوییم:

۱- عادت های خوب دهانی را زود شروع کنید. به کودکانتان آموزش دهید حداقل دو بار در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنند و به طور مرتب از نخ دندان استفاده کنند.

۲- فلوراید کافی دریافت کنید. استفاده منظم از فلوراید مینای دندان را سفت می کند و نفوذ اسید را مشکل تر می سازد. اگرچه بسیاری از شهرها در حال ورود به این مساله هستند که آب شهری دارای فلوراید شود، ولی این مساله برای همه ی شهر ها قابل انجام نیست. اگر منبع آب شما حاوی فلوراید نیست یا اگر خانواده شما از آب تصفیه شده استفاده می کنند، از دندانپزشک خود مکمل های حاوی فلوراید درخواست کنید. بیشتر خمیر دندان ها حاوی فلوراید هستند اما خمیردندان به تنهایی نمی تواند کاملا از دندان های کودک محافظت کند. با این حال مراقب باشید زیرا مقدار زیاد فلوراید میتواند باعث تغییر رنگ دندان شود. قبل از استفاده از مکمل با دندانپزشک خود مشورت کنید.

راهنمای زمان مراجعه کودک به دندانپزشک
راهنمای زمان مراجعه کودک به دندانپزشک

مراحل روکش دندان چیست؟ | آماده سازی دندان برای روکش

۳- مصرف برخی از غذاها را محدود یا متوقف کنید: غذاهای حاوی قند،آب میوه ها، آب نبات ها( به خصوص آب نبات های چسبناک،ویتامین های چسبنده یا میوه خشک ها) میتوانند مینای دندان را پوسیده کنند و باعث ایجاد حفره شوند. اگر کودکان شما این غذا ها را می خورند از آنها بخواهید که بعد از خوردن آنها، برای از بین بردن قند موجود دهانشان را با آب شست و شو دهند یا دندان های خود را مسواک بزنند. در مورد مصرف داروهای مایع شیرین شده نیز همین مورد وجود دارد : همیشه از کودکانتان بخواهید بعد از آن دهانشان را با آب بشویند یا مسواک بزنند.

همانطور که دندان های دائمی کودک شما رشد می کند، دندانپزشک میتواند با استفاده از یک لایه ی رقیق رزین(که به آن درزگیر میگویند) روی دندان های پشتی،جایی که بیشتر عمل جویدن انجام می شود، از پوسیدگی جلوگیری کند. این پوشش محافظ باعث میشود باکتری ها در شکاف های دور از دسترس دندان آسیاب ته نشین نشوند. اما اطمینان حاصل کنید که کودکان بدانند که درزگیرها جایگزین کاملی برای مسواک زدن خوب و نخ دندان کشیدن منظم نیستند.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post