آیا شما تفاوت بین رشته های مختلف دندانپزشکی و تخصص آنها را میدانید؟ ما در این مقاله میخواهیم بدانیم وقتی دچار نقص یا مشکل دندانی می شویم مثلا وقتی دندان خود را از دست می دهیم یا دندان ها دچار تغییر رنگ یا لکه می شوند، آیا باید به متخصص زیبایی مراجعه کنیم یا دندانپزشک متخصص ترمیمی؟

ممکن است این دو متخصص شبیه هم به نظر برسند، اما تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. اطلاعات بیشتر در مورد این دو نوع از دندانپزشکی می تواند کمک کند که برای اصلاح طرح لبخند یا بر طرف کردن نقایص دندان به کجا مراجعه کنید.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی شامل روش های زیبایی دندان هستند که باعث افزایش زیبایی و اصلاح ظاهر دندان ها می شوند. تکنیک های زیبایی دندان معمولاً فقط برای  اهداف زیبایی دندان ها انجام می شوند و عملکرد ترمیمی و درمانی برای بهبودی سلامت دندان ها ندارند. مثلا ایجاد لکه های زرد یا تیره روی دندان ها آسیبی به سلامت دندان نمی رساند ولی بر ظاهر لبخند شما تاثیرگذار است. برای از بین بردن لکه ها و درخشندگی دوباره ی دندان ها می توان از روش های زیبایی مثل سفید کننده ها و بلیچینگ دندان استفاده کرد.

متخصصان زیبایی نیاز به گذراندن آموزش هایی برای انجام روش های زیبایی دندان دارند، در حالی که دندانپزشکان ترمیمی باید بر بازگرداندن عملکرد طبیعی دندان ها آموزش و مهارت داشته باشند. دندانپزشک زیبایی در تشخیص چگونگی بهبود لبخند بیماران که شامل اصلاح فاصله بین دندان ها و یا کاهش تغییر رنگ و لکه های روی دندان می شود، تخصص دارد. از متداول ترین روش ها و تکنیک های زیبایی دندانپزشکی  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سفید کننده ی دندان برای از بین بردن لکه ها
  • ردیف کننده ها برای تراز کردن دندان های کج
  • روکش، تاج و بریج ساخته شده از پرسلن، که ظاهر طبیعی را به دندان ها ارائه می دهد
  • باندینگ کامپوزیتی برای اصلاح ظاهر دندانهایی که بین آنها فاصله وجود دارد یا دندانهای ناهموار

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی شامل روش های دندانپزشکی می باشد که دندانپزشکان برای بازگرداندن عملکرد دندان های از دست رفته یا دندان های دارای نقص  انجام می دهند و همچنین درمان سایر مشکلات دندانی که می توانند باعث آسیب بیشتر به دندان ها شوند. مشکلاتی که  می تواند در صحبت کردن و جویدن غذا برای شما اختلال ایجاد کند و بر کیفیت کلی زندگی تاثیرگذار باشد. همچنین وجود مشکلات و نقص های دندانی می تواند دهان را در معرض خطر مشکلات دیگر مثل پوسیدگی دندان یا بیماری لثه قرار دهد. دندان های از دست رفته می توانند بر ظاهر صورت و لبخند تأثیر بگذارند و صورت را دچار فرورفتگی کنند.

دندانپزشکان و متخصصان ترمیمی در ارائه ی خدمات دندانپزشکی به بیمارانی که عملکرد طبیعی دندان ها را از دست داده اند و مشکلات ساختاری آنها ، آموزش و مهارت کافی دیده اند. همچنین انجام روش های ترمیمی می تواند مزیت های دیگری مثل جلوگیری از فرورفتگی صورت، بهبود لبخند و افزایش اعتماد به نفس را به همراه داشته باشد.

 برخی از انواع روشهای رایج دندانپزشکی ترمیمی عبارتند از:

  • ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته
  • اینله و آنله برای بازگرداندن انسجام به دندان های آسیب دیده
  • تاج دندان برای پوشاندن دندان های آسیب دیده
  • پر کننده برای پوسیدگی دندان
  • دندان مصنوعی یا بریج برای جایگزینی دندان های از دست رفته

یک نکته ی مهم وجود دارد و این است که در بعضی موارد لازم است که قبل از اقدام به عمل زیبایی، روشهای ترمیمی روی دندان انجام شود. با انجام ترمیم دندان مشکلات دندان بر طرف می شود، و بعد از آن یک اقدام و تکنیک  زیبایی ظاهر دندان را تقویت می کند.

اگر نمی دانید مشکل شما مربوط به کدام یک از دندانپزشکی ترمیمی یا زیبایی می شود می توانید با تماس و مراجعه به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری از مشاوره و راهنمایی های این مرکز بهره مند شوید و با اطمینان خاطر مشکل دندان خود را بر طرف کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)