لمینت دندان و روکش دندان دو روش رایج برای درمان و بهتر شدن ظاهر لبخند هستند. هر دو روش از رنگ تا شکل و اندازه دندان ها را در حالت غیر تهاجمی درمان می کنند. اما این دو روش با هم تفاوت هایی دارند و ما در این مقاله تفاوت این دو روش را با هم بررسی می کنیم.

متخصص دندانپزشکی زیبایی در رشت

روکش دندان چیست؟

روکش های دندانی لایه های نازک و هم رنگ دندان هستند که به هدف بهتر شدن ظاهر دندان روی سطح دندان ها قرار می دهند و باعث زیباتر شدن لبخند می شوند. انجام این روش حالت تهاجمی خیلی کمی دارد و فقط یک مقدار خیلی کم از مینای دندان تراش می خورد تا روکش بتواند به دندان متصل شود.

تفاوت روکش های سرامیکی و پرسلین دندانی در چیست؟

لمینت دندان چیست؟

عملکرد لمینت های دندان شبیه روکش دندان است و گاهی این دو اصطلاح به جای یکدیگر استفاده می شوند. تنها تفاوت این دو این است که لمینت ها نازک تر و ظریف تر هستند و برای انجام لمینت مقدار خیلی کمتری از مینای دندان تراشیده می شود (کمتر از روکش دندان).

آیا تفاوت لمینت و روکش دندان مهم است؟

بهتر است بیمار تفاوت لمینت دندان با روکش دندان را بداند چون بهتر می تواند تصمیم بگیرد که کدام یک برای نتیجه ی دلخواه خود مناسب تر است. مثلا، برای افرادی که دندان های کج یا با فاصله دارند، روکش هایی با انعطاف پذیری و ثبات بیشتر نسبت به لمینت های دندانی مناسب تر است. ولی اگر مشکل بیمار تغییر رنگ یا شکستگی های جزئی باشد ، لمینت گزینه ی بسیار خوبی برای آن می باشد چون سبک تر است و نیازی به تراشیدن زیاد مینا دندان ندارد.

راهنمای جامع روکش های دندان

تفاوتهای اولیه

روکش دندان

روکش دندان دو نوع است: کامپوزیت و پرسلن

روکش های کامپوزیت معمولا کمتر انتخاب می شوند چون حالت رنگ پذیری بیشتری دارند. اما انجام روکش کامپوزیت به اقدامات اولیه ی کمتری نیاز دارد و بیمار می تواند در یک روز به نتیجه برسد.

روکش های پرسلن معمولا گرانتر و دو برابر قیمت روکش های کامپوزیت هستند و برای قرار دادن روکش پرسلن مقدار بیشتری از مینای دندان تراشیده می شود. روکش پرسلن در صورت خرد شدن یا آسیب دیدگی قابلیت ترمیم ندارد. ولی، این روکش دندان ظاهر طبیعی و ماندگاری بالا دارد. معمولا دوامشان تا ده سال می رسد.

نصب روکش دندان مخصوصا روکش پرسلن نیاز به تراشیدن مینای دندان و تغییر شکل دندان دارد. تراشیدن مینای دندان به این دلیل است که روکش هم تراز با بقیه دندانها نصب شود و ظاهر حجیم و غیر طبیعی نداشته باشد. ولی برداشتن مینای دندان می تواند مشکل ساز شود چون مینای دندان محافظ طبیعی دندان است و تنها چیزی که برای محافظت از دندان باقی می ماند روکش است و با برداشتن روکش دندان محافظت خود را از دست می دهد.

زیبایی دندان با لمینت

لمینت روکش
لمینت دندان و روکش دندان چه تفاوت هایی با هم دارند؟

لمینت

لمینت دندان همان روکش پرسلن پیشرفته است چون عملکرد و مزایای هر دو یکی است. برای انجام لمینت دندان نیاز به تراشیدن و تغییر ساختار دندان نیست. همانطور که لمینت دندان ممکن است در دراز مدت برای سلامت دندان بهتر باشد، اما معایبی هم دارد.

لمینت دندان بسیار نازک تر و ظریف تر از روکش پرسلن می باشد ولی وقتی بدون هیچ تغییری روی دندان نصب می شود کمی حجیم تر به نظر می رسد. همچنین از لحاظ هزینه از روکش پرسلن گرانتر هستند.

کدام بهتر است؟ لمینت یا روکش دندان؟

انتخاب و تصمیم نهایی به بیمار و دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی بستگی دارد. نیازها و شرایط و توانایی مالی هر بیمار متفاوت است. دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی با توجه به نیازمندی هر بیمار روش مناسبی را ارائه می دهد تا بیمار به نتیجه ی دلخواه خود از زیبایی لبخند و دندان های خود دست پیدا کند.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post