لمینت های دندانی را معمولا به عنوان روکش دندان می نامند. مواد تشکیل دهنده ی روکش دندان پرسلن یا کامپوزیت هستند. لمینت های دندان به صورت یک لایه ی نازک از مواد روی دندان های طبیعی قرار می گیرند که می توانند باعث محافظت از دندان ها در برابر پوسیدگی و همچنین زیبایی ظاهر لبخند شما باشند. در ادامه ی این مقاله، مواردی که باید قبل از انجام درمان زیبایی دندان با لمینت دندان را بدانید برایتان ارائه می دهیم.

فواید لمینت

از نظر خیلی ها انجام لمینت دندان یک روش اختیاری است که معمولا به هدف زیبایی انجام می شود، اما باید بدانید که استفاده از روکش دندان مزایای زیاد دیگری هم دارد.

فواید روکش دندان چیست؟

رفع تغییر رنگ

روش های درمانی سفید کننده ی دندان ها روز به روز در حال پیشرفت است، اما در بعضی موارد روش های سفید کننده ی دندان یا امکان ارائه برای فرد را ندارند یا اینکه انجام آنها موثر نخواهد شد. بعضی از لکه های روی دندان، مثل لکه های ناشی از مصرف داروهای تجویزی، استفاده ی بیش از حد از فلوراید یا درمان های متعدد ریشه، بسیار شدید هستند که از طریق روش سفید کردن ساده از بین نمی روند. در این موقعیت، انجام لمینت دندان با رنگ سفیدتر روی دندان های طبیعی می تواند شما را به ظاهر دلخواهتان برساند.

زیبایی دندان با لمینت
زیبایی دندان با لمینت | زیبایی دندان در رشت

اصلاح دندانهای فرسوده یا شکسته

در بعضی موارد یک دندان فرسوده، یا شکسته می شود، که روش های سنتی مثل پر کردن کارایی ندارند و موثر نیستند. با توجه به شرایط، لمینت ها را می توان به طور همزمان روی چندین دندان یا فقط بر روی یک دندان استفاده کرد.

بهبود ظاهر دندان ها

روکش دندان می تواند باعث بهتر شدن دندانهایی که دارای برجستگی یا شکاف هستند، همچنین دندانهای ناهموار و نامنظم  شوند. متخصص ترمیمی و زیبایی دندان قبل از اینکه لمینت را روی دندان ها قرار دهد، مقدار کمی از مینای دندان را می تراشد. این کار باعث می شود روکش دندان بهتر به دندان بچسبد و همچنین باعث یکنواخت شدن شکل دندان ها می شود.

روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

بستن فاصله ی بین دندان ها

فاصله ی بین دندان ها علاوه بر اینکه بر کاهش زیبایی لبخند فرد تاثیر دارد، می تواند باعث آسیب رساندن به استخوان فک و تغییر موقعیت دندان ها به موقعیت غیر طبیعی شود. لمینت دندان فاصله ی دندان ها را پر می کند و از بروز مشکلات دیگر جلوگیری می کند. 

انواع لمینت

دو نوع لمینت وجود دارد که معمولاً توسط متخصصان زیبایی و ترمیمی استفاده می شود. هر کدام از این دو نوع مزایا و معایبی دارند.

رزین کامپوزیت

مواد کامپوزیت رزینی نسبت به پرسلن ارزان تر هستند و معمولاً بین پنج تا هفت سال ماندگاری دارند. انجام این نوع از لمینت  حالت تهاجمی خیلی کمتری دارد و آسیب کمتری به دندان های طبیعی وارد می کند.

معرفی انواع ونیر | مزایا و معایب کامپوزیت ونیر و پرسلین ونیر

پرسلن (پرسلین)

لمینت های پرسلن مثل دندان های طبیعی نور را منعکس می کنند بنابراین ظاهر طبیعی تری نسبت به روکش کامپوزیت دارند. روکش های پرسلن طول عمر بیشتری دارند و معمولا ده تا بیست سال ماندگاری دارند. مواد پرسلن متراکم تر هستند به همین دلیل در برابر لکه ها مقاومت بیشتری دارند. اگر فقط یک یا دو دندان دارای روکش لمینت باشند یکنواخت بودن رنگ آن با دندان های دیگر خیلی مهم است و تفاوتی با دندان های طبیعی ندارند.

نتیجه گیری

لمینت های دندان می توانند راه حلی برای خیلی از مشکلات دندان باشند و درمانی غیر تهاجمی برای بهتر شدن ظاهر لبخند افراد هستند. بیشتر لمینت ها از رزین کامپوزیت یا پرسلن ساخته شده اند و متخصص ترمیمی و زیبایی دندان مشخص می کند که کدام مواد برای بیمار مناسب تر است. این روکش دندان در صورت مراقبت و نگه داری مناسب می توانند تا بیست سال ماندگاری داشته باشند.

در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری می توانید ارائه ی بهترین روکش دندان را برای رفع مشکلات زیبایی دندان و لبخند خود تجربه کنید. 


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post