روکش دندان چیست؟

روکش های دندان که با نام های روکش پرسلن یا لمینت پرسلن شناخته شده اند، لایه های نازک ساخته شده و هم رنگ دندان طبیعی هستند که برای بهتر شدن ظاهر دندان ها استفاده می شوند. این لایه ها با تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان روی دندان های جلویی دهان قرار می گیرند.

دکتر مانوشا امیری | متخصص دندانپزشکی زیبایی

انواع روکش دندان

روکش دندان از مواد پرسلن یا مواد رزین کامپوزیت ساخته می شوند. روکش های پرسلن مقاومت بیشتری در مقابل لکه ها نسبت به روکش های رزینی دارند. آنها همچنین از لحاظ درخشان بودن و بازتاب نور خیلی نزدیک تر به دندان طبیعی هستند.

روکش دندان به چه منظور انجام می شود؟

  1. برای تغییر رنگ دندان ها که لکه دار می شوند ( به دلیل درمان عصب کشی، لکه های ناشی از تتراسایکلین یا داروهای دیگر، استفاده بیش از حد فلوراید و …)
  2. برای دندانهای فرسوده
  3. برای دندان های خرد شده یا شکسته
  4. برای دندانهای نامرتب ، ناهموار یا نامنظم
  5. برای دندانهایی که بین آنها فاصله است(برای بستن فضای بین دندان ها)

روکش تمام سرامیک

روند انجام روکش دندان

انجام روکش دندان معمولاً در طی سه جلسه تکمیل می شود. اولین جلسه برای مشاوره و جلسه ی دوم و سوم انجام و تکمیل روکش و می توان برای چندین دندان همزمان باهم روکش انجام داد.
تشخیص و برنامه ریزی درمان
نتیجه ی دلخواهتان را به متخصص ترمیمی و زیبایی می گویید. متخصص دندان های شما را بررسی می کند تا مطمئن شود روکش های دندانی برای شما مناسب هستند یا نه. همچنین در مورد روش و بعضی از محدودیت های آن با شما صحبت می کند.

فواید روکش دندان چیست؟

آماده سازی

دندان ها باید قبل نصب روکش آماده سازی شوند. متخصص ترمیمی و زیبایی سطح دندان را می تراشد و ضخامت دندان را به ضخامت روکش نزدیک می کند. دندانپرشک قبل از تراشیدن مینای دندان ، احتمالا دندان شما را بی حس می کند. در مرحله ی بعد، متخصص یک مدل یا تصویر از دندان شما ارائه می دهد. این مدل به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود که روکش دندان شما را می سازد. معمولاً دو تا چهار هفته طول می کشد تا روکش ها از آزمایشگاه برگردند. تا آماده شدن روکش ها از روکش موقت برای شما استفاده میگردد.

دکتر مانوشا امیری
دکتر مانوشا امیری – متخصص دندانپزشکی زیبایی 

اتصال روکش

دندانپزشک روکش را روی دندان قرار می دهد تا ببیند که رنگ و اندازه ی آن با دندان تناسب دارد یا نه. دوباره روکش را بر میدارد و برای رسیدن به تناسب آنها را می تراشد و رنگ آن را با طیف رنگی مواد چسبنده ی روکش تنظیم می کنند. مرحله ی بعد مرحله ی آماده سازی دندان قبل از انجام روکش است در این مرحله دندان تمیز می شود سپس صیقل داده شده و تراشیده می شود. تراشیدن دندان باعث می شود که پیوند روکش با دندان محکم تر باشد. چسب مخصوصی به روکش زده می شود و سپس روی دندان قرار می گیرد. بعد از قرار دادن مناسب روکش روی دندان دندانپرشک متخصص یک پرتو نور ویژه را بر روی آن می تاباند تا مواد شیمیایی موجود در چسب فعال شود و خیلی زود سفت و محکم شود. در مرحله ی آخر چسب اضافه را بر میدارند و نحوه ی گاز زدن و موارد دیگر را بررسی می کنند. ممکن است متخصص زیبایی و ترمیمی دندان از شما بخواهد که تا چند هفته ی دیگر برای بررسی روکش ها و لثه ها مراجعه کنید.

بهترین برند های روکش سرامیکی دندان | بهترین برندهای لمینت

 

مزایای روکش دندان

  • روکش دندان ظاهر طبیعی دارد
  • لثه ها روکش پرسلن را به خوبی می پذیرند.
  • روکش پرسلن مقاوم در برابر لکه می باشد.
  • برای سفید شدن دندان های تیره کاربرد دارد
  • روکش دندان به اندازه ی تاج دندان نیاز به فرم دهی ندارد در عین حال قوی تر هستند با ظاهر طبیعی تر.

 

معایب روکش دندان

• انجام روکش دندان قابل برگشت نیست.
• هزینه ی روکش پرسلن بیشتر از رزین کامپوزیت است.
• معمولا روکش ها در صورت شکسته شدن و ترک خوردن قابل ترمیم نیستند.
• ممکن است دندان نسبت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم حساس شود چون مقداری از مینای دندان برداشته شده است.
• ممکن است روکش دقیقا همرنگ دندان های دیگر نباشد.همچنین ، رنگ روکش را نمی توان بعد از انجام در محل تغییر داد. اگر میخواهید دندان هایتان سفید تر شود باید قبل از انجام روکش تصمیم بگیرید.
• امکان دارد روکش از دندان جدا شود برای اینکه این اتفاق نیوفتد بهتر است عادت به جویدن ناخن یا یخ یا مداد یا هر چیز سفت دیگر را ترک کنید.
• دندانهای دارای روکش می توانند پوسیده شوند و احتمالاً در اینصورت نیاز به پوشش کامل دندان با تاج دارند.
• روکش برای افرادی که دارای دندان های ناسالم هستند مثلا کسانی که دارای پوسیدگی یا بیماری لثه فعال هستند، دندان های ضعیف شده دندان هایی که در اثر پوسیدگی، شکستگی، پر شدن مکرر ضعیف شده اند و یا برای افرادی که دندان کافی ندارند انتخاب مناسبی نیست.
• افرادی که عادت دارند دندان های خود را روی هم فشار دهند و دندان قروچه کنند، انجام روکش های پرسلن برای آنها نمی تواند مناسب باشد چون این عادتها باعث ترک خوردگی یا شکسته شدن روکش ها می شود.

اینله و آنله چیست؟

طول عمر روکش دندان

معمولا روکش ها بین هفت تا پانزده سال ماندگاری دارند بعد از آن روکش ها باید تعویض شوند.

مراقبت های بعد از روکش دندان

روکش های دندان نیازی به مراقبت خاصی ندارند. طبق روال معمول بهداشت دهان را رعایت کنید، مثل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشو با دهانشویه ضد عفونی کننده. روکش های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند، اما ممکن است متخصص شما توصیه کند که از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگ دار مثل چای، قهوه یا شراب دوری کنید. در مرکز تخصصی زیبایی و ترمیمی دکتر مانوشا امیری با پیشرفته ترین متد و تجهیزات در زمینه زیبایی و ترمیم دندان می توانید تجربه ی انجام بهترین روکش های دندان و در نهایت لبخند زیبا و درخشان دلخواه خود را داشته باشید.

 


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post