در بعضی از موارد نقص‌های کوچک در دندان‌ها می‌تواند بیش از حد مورد توجه قرار بگیرند. معمولا اینطور به نظر می رسد که در هنگام لبخند نگاه ها به سمت لب پریدگی یا شکستگی کوچک دندان جلویی کشیده می شود. عدم مطابقت جزئی در اندازه ی دندان های مجاور یا تیزی بیش از حد دندان نیش می توانند نقص های ظریف ولی در عین حال مورد توجه در لبخند باشند. البته بهتر است نگران نباشید چون معمولا با یک روش کم تهاجمی و نسبتاً ارزان به نام کانتورینگ دندان (تغییر شکل) این نقص ها بر طرف می شوند.

کانتورینگ دندان به این صورت است که مقدار کمی از مینای دندان با مته تراش می خورد تا به شکل دلخواه خود برسد و دندان را با دندان های اطراف خود تراز کند. در مرحله ی بعد دندان پولیش (صیقل) می‌شود تا سطحی صاف داشته باشد. این روش معمولا در دندان های جلوی بالایی و دندان نیش که قابل مشاهده ترین دندان های شما است انجام می شود.

لمینت در رشت

آن دسته از مشکلات زیبایی که با کانتورینگ دندان قابل اصلاح هستند عبارتند از: لب پریدگی های کوچک، ناهمواری طول دندان، روی هم رفتگی های جزئی و لبه های بیش از حد صاف یا نوک تیز دندان. همچنین می توان از کانتورینگ برای اصلاح مشکلات جزئی بایت دندان استفاده کرد. مثل زمانی که بایت دندان به صورت موزون روی هم قرار نمی گیرد. ولی در صورت بروز هرگونه عدم تعادل بایت، دندان ها نباید تغییر شکل داده شوند. در آن صورت، روشهای موثر دیگر دندانپزشکی توصیه می شود. همچنین کانتورینگ دندان می‌تواند برای تغییر شکل دادن دندان ها به حالت زنانه یا مردانه ، به سادگی با گرد کردن یا مربعی کردن لبه‌ها کاربرد داشته باشد.

مراحل انجام کانتورینگ دندان

اولین مرحله در روش کانتورینگ، معاینه ی دندان ها است. متخصص زیبایی دندان برای اینکه بتواند با تغییر شکل دندان ها یا اصلاح بایت دندان شما را به هدفتان که اصلاح لبخند است برساند در ابتدا معاینه انجام می دهد و این تضمین دهنده ی این است که دندان های در حال تغییر شکل نه تنها بهتر به نظر می رسند بلکه از سلامت کامل برخوردار خواهند بود. در بعضی از موارد برای محافظت در برابر بیماری لثه نیاز به تغییر شکل سطوح ریشه است. در این صورت، ممکن است برای برداشتن و محافظت از بافت حساس داخلی دندان (پالپ) استفاده از تصاویر اشعه ایکس لازم باشد. با این حال، معمولا کانتورینگ دندان فقط شامل تراشیدن مقداری از مینای دندان است ( پوشش خارجی سخت دندان) و از آنجا که مینای دندان زنده نیست و فاقد عصب است، احتمالاً نیازی به بی حسی موضعی ندارید.

در زمان تراشیدن و سپس صیقل دندان، احتمالاً کمی لرزش را احساس می کنید. کانتورینگ یک دندان معمولا کمتر از نیم ساعت طول می کشد و بلافاصله بعد از پایان کار نتیجه آشکار خواهد بود. ممکن است گاهی اوقات دندان های کانتورینگ شده کمی به گرما یا سرما بعد از عمل حساس باشند، اما این مدت معمولا بیشتر از یک یا دو روز طول نمیکشد.

کانتورینگ دندان را می توان با روش سفید کردن دندان ترکیب کرد تا لبخندی زیباتر و جوان تر داشته باشد. همچنین معمولا همراه با باندینگ زیبایی یا روکش‌های دندانی استفاده می‌شود که هر دوی این روش ها می‌توانند برای تغییر شکل دندان‌هایی با عیب و نقص های بزرگ‌ تر استفاده شوند.

ممکن است شما نیز دچار لب پریدگی و نقص های جزئی و کوچکی در دندان های خود باشید که هنگام لبخند زدن می تواند جلب توجه کند. اصلا جای نگرانی وجود ندارد شما می توانید با مراجعه به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان در رشت توسط متخصص زیبایی دکتر مانوشا امیری با سالها تجربه در زمینه ی زیبایی دندان معاینه شوید و سپس بهترین و مناسب ترین روش اصلاح لبخند و از بین رفتن مشکلات دندانی خود را در این مرکز دریافت کنید و در نهایت با یک لبخند زیبا از مرکز خارج شوید.

Rate this post