عواملی مثل بی توجهی به مراقبت از بهداشت دهان و دندان، استفاده طولانی مدت از داروها، سوء تغذیه، بارداری که جذب ویتامین بدن را تغییر می دهد و ژنتیک ممکن است ساختار طبیعی دندان را دچار اختلال کند و باعث از بین رفتن دندان شود. پروتز دندان دارای کاربردهای دندان مصنوعی هستند که به صورت جداگانه با استفاده از مواد مصنوعی برای محافظت از سلامت بافت، رفع مشکلات زیبایی و راحت بودن بیماران تهیه می شوند.

لمینت در رشت

پروتزهای دندانی را می توان با توجه به نوع ساختار دندان بیمار با روش های مختلفی اعمال کرد. پروتز متحرک، پروتز ثابت، پروتز کامل، پروتز وابسته به ایمپلنت و پروتز پارسیل از روش‌های گوناگون پروتز هستند.

دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت برای بیمارانی که می خواهند مشکلات ناشی ازخرابی دندان یا از دست دادن دندان های خود را درمان کنند، درمان های ویژه ی پروتز و روکش دندان را ارائه می دهند. در حین انجام پروتز دندان عملکرد جویدن و گفتار بیماران حفظ می شود و مشکلات زیبایی صورت را که ناشی از از دست دادن دندان است را برطرف می کنند.

انواع مختلف پروتز دندان

پروتز ثابت:

این نوع از پروتز دندان‌هایی را که مقدار زیادی از ساختار خود را از دست داده اند یا به طور کامل از بین رفته اند را از طریق استفاده از موادی که با بافت و رنگ دندان ها سازگارتر است جایگزین می کند. برای انجام پروتزهای ثابت ابتدا از داروی بی حسی استفاده می شود و حساسیت دندان را به حداقل می رسانند در مرحله ی بعد بریج یا تاج دندان را انجام می دهند. پروتزهای ثابت توسط بیمار قابل جابجایی نیستند.

روکش دندان در رشت،متخصص پروتز دندان در رشت،دکتر مانوشا امیری

پروتز متحرک:

دندان مصنوعی های جایگزین شده ی دندان های از بین رفته که می توانند توسط بیمار جابجا و برداشته شوند و از دهان خارج شوند، دندان مصنوعی (پروتز) متحرک نامیده می شود. پروتزهای متحرک انواع مختلفی دارند مانند پروتز کامل، اوردنچر و پروتز جزئی. پروتزهای متحرک با توجه به نیاز و انتظارات بیمار انتخاب می شوند.

  • پروتزهای کامل پروتزهایی که در زبان عامیانه به عنوان دندان مصنوعی شناخته می شوند، پروتزهای کامل هستند. اگر حتی یک دندان طبیعی در دهان بیمار باقی نمانده باشد و استخوان های فک بیمار برای جراحی ایمپلنت دندان مناسب نباشد، برای جایگزینی دندان ها از پروتزهای کامل استفاده می شوند. این نوع از پروتز ها به راحتی داخل دهان گذاشته و برداشته می شوند.
  • پروتزهای جزئی (پارسیل) ممکن است فقط یک یا چندتا از دندان بیمار از بین رفته باشد در اینصورت برای جایگزینی این دندان های از بین رفته از پروتز های جزئی استفاده می شود. پروتزهای پارسیل تمام آکریل یا فلیپر که به عنوان یک درمان موقت در بسیاری از موارد کار برد دارد.
  • پروتزهای وابسته به ایمپلنت پروتزهای وابسته به ایمپلنت که می توانند به صورت متحرک یا ثابت قرار داده شوند، نیاز جایگزینی دندان های از دست رفته ی بیماران را برآورده می کنند. در واقع پروتزهای وابسته به ایمپلنت نوعی مکمل دندان هستند و با توجه به زیبایی لبخند فرد طراحی می شوند.
  • اوردنچر پروتزهای متحرکی هستند که یک دست کامل دندان هستند و روی چند پایه ایمپلنت یا روی دو پایه دندان قرار می گیرند. راحتی آن نسبت به پروتز ثابت دندان کمتر است.

هدف ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری بهبود عملکرد جویدن و حفظ زیبایی ظاهر لبخند بیماران از طریق ارائه ی روش های مناسب زیبایی دندان می باشد. در این مرکز با توجه به شرایط و انتظارات بیماران و سلامت دهان و دندان آنها، مناسب ترین روش استفاده از پروتز و روکش دندان انتخاب می شود و نتیجه ی دلخواه برای بیمار ارائه می شود.

Rate this post