فاصله دندان‌ها در کودکان بسیار رایج است و یک روند طبیعی از رشد کودک است که ممکن است به خودی خود اصلاح شود. اگر فاصله بین دندان بعد از رشد دندان‌های بزرگسالی باقی بماند، دائمی خواهد بود دیاستما یک شکاف بین دندان ها است و تنها با درمان تخصصی اصلاح می‌شود.

اگر فاصله دندان‌هایتان باعث شده است از ظاهر لبخندتان ناراضی باشید، می‌توانید به دنبال روش درمانی مناسب آن باشید. روش های زیادی برای پرکردن فضای خالی دندان ها وجود دارد که می توانید به لبخند ایده آل خود دست پیدا کنید. دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان در رشت با توجه به وضعیت دندان‌هایتان و علت فاصله بین آنها کامل‌ترین و مناسب ترین راه حل را که به آن نیاز دارید ارائه می دهد.

اصلاح فاصله‌ بین دندانها می‌تواند باعث افزایش زیبایی لبخند شما شود و ظاهری سالم‌تر و جوان‌تر به شما دهد. همچنین باعث کاهش درد دندانی ناشی از فضای خالی شده و از دندان‌های شما در برابر آسیب جدی ‌تر محافظت می‌کند.

علل ایجاد فاصله بین دندان ها

دندان ها به دلایل مختلفی می توانند دارای فضای خالی و فاصله باشند. از جمله ی این دلایل می تواند موارد زیر باشد:

دندان های نامنظم

معمولا تراکم و ازدحام دندان‌ها باعث بی نظمی دندان ها می شود یعنی حالتی که فک فضای کوچکی برای دندان ها دارد. برعکس این حالت زمانی است که دندان ها برای فک خیلی کوچک هستند و بین دندان ها فاصله بوجود می آید.

افتادن دندان ها

ممکن است دندان‌های افتاده، دندان‌های کوچک‌ تر از اندازه معمولی یا عادات بدی مثل مکیدن بیش از حد انگشت باعث ایجاد فاصله بین دندان ها شود.

فرنوم

فاصله بین دندان‌های وسطی ممکن است در اثر بزرگ بودن فرنوم لبی ایجاد شود. فرنوم بافتی است که لب‌ها و لثه را به هم متصل می‌کند. زبانتان را بین دندان‌های جلو و لب‌ها قرار دهید تا به بالاترین قسمت دهان برسد. بافتی که برجستگی آن را در مرکز احساس می‌کنید، فرنوم لب بالا است. هنگامی که این بافت بیش از حد بزرگ، عریض و یا سفت باشد، می‌تواند فاصله‌ ای بین دو دندان جلو ایجاد کند.

فاصله های موقت

فاصله های موقت معمولا برای دندان های شیری کودکان اتفاق میوفتد. این فاصله‌ها باید همزمان با تنظیم دندان‌های دائمی در مکان‌های صحیح پر شود.

مشکلات مربوط به بلع

مسائل مربوط به رفلکس بلع می‌توانند به مرور زمان باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شوند. اگر در هنگام بلعیدن، رانش زبان به جای سقف دهان، به دندان‌های جلو فشار وارد کند این فشار مداوم می ‌تواند منجر به ایجاد فاصله بین دندان‌ها شود.

عوارض منفی دندان های فاصله دار

  • کمبود اعتماد به نفس به دلیل وجود مشکلاتی مانند آندربایت، اوربایت
  • افزایش خطر پوسیدگی دندان و بیماری لثه به این دلیل که وجود فاصله و تراکم دندان‌ها باعث می‌شود تمیز کردن دندان‌ها سخت شود.
  • درد ناشی از گاز گرفتن مکرر زبان و گونه‌ها
  • دندان‌های شکسته و فرسوده به دلیل نامرتبی دندان‌ها
  • مشکلات گفتاری مثل سر زبانی حرف زدن
  • خروپف در خواب به این دلیل که گاز زدن نادرست باعث می‌شود تنفس از بینی غیرممکن گردد.

روش های درمان دندان های فاصله دار

فاصله بین دندان‌ها باعث می شود گاز زدن و جویدن به صورت نادرست و غیر طبیعی باشد که می تواند یک معضل جدی دندان تلقی گردد. روش های درمانی این عارضه را میتوانید در ادامه این مطلب دنبال کنید.

ارتودنسی دندان‌های فاصله دار

ارتودنسی رایج‌ترین روش برای درمان فاصله و تراکم دندان‌ها می باشد. این روش شامل استفاده از براکت‌های فلزی یا نامرئی برای تغییر شکل دندان‌ها در مسیر صحیح است. هنگامی که دندان ها در جای مناسب خود قرار می گیرند نحوه ی گاززدن اصلاح می شود و فاصله ی بین دندان‌ها از بین می‌رود.

ونیرهای پرسلن(روکش های پرسلن)

ونیرهای پرسلن ترمیم کننده‌هایی هم شکل و همرنگ دندان هستند که در سطح جلوی دندان‌های جلو استفاده می‌شوند. کامپوزیت ونیرها می‌توانند به هر شکل یا اندازه دلخواه برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح سایر نقص‌های زیبایی طراحی و ساخته شود.

باندینگ دندان

در روش باندینگ دندان یک رزین کامپوزیت به دندان دارای فاصله متصل می‌شود. رزین فضای خالی را پر می کند. معمولا از این روش برای اصلاح شکاف‌های کوچک استفاده می شود که انجام آن فقط یک ساعت طول می‌کشد.

لمینت در رشت

ایمپلنت و بریج دندان و پروتز جزئی

ممکن است فاصله ی دندان ها به دلیل عدم وجود یک دندان باشد. برای جایگزینی دندان از دست رفته و پر کردن جای خالی آن می توان از، ایمپلنت دندان، بریج دندان و دندان‌های مصنوعی جزئی استفاده کرد.

درمان بیماری لثه

اگر فاصله ی دندان ها به دلیل کمبود استخوان ناشی از بیماری پریودنتال باشد باید اول بیماری لثه درمان شود. بعد از درمان بیماری لثه، می‌توان از روش‌هایی که در بالا عنوان شد برای رفع فاصله‌ها و ترمیم گاز زدن استفاده کرد.

جراحی فرنوم

اگر بزرگ بودن فرنوم علت فاصله ی دندان ها باشد، ممکن است قبل از درمان ارتودنسی به جراحی نیاز باشد. دندانپزشک یا متخصص زیبایی دندان ممکن است بافت را از بین ببرد یا آن را شل کند و فضا را برای بستن فاصله بین دندان‌ها آماده کند.

اگر شما فردی هستید که از فاصله ی دندان هایتان رنج می برید و از لبخند خود احساس خوبی ندارید بهتر است دیگر نگران این موضوع نباشید. دکتر مانوشا امیری متخصص مجرب و ماهر ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان در رشت بعد از انجام معاینه و بررسی کامل وضعیت دندان های شما بهترین و کامل ترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می دهد. اگر فاصله ی دندان شما با استفاده از روش های درمانی مناسب بسته شد، به احتمال زیاد در بیشتر موارد همیشگی خواهد بود. اما برای اطمینان از اینکه درمان نتیجه ی دائمی داشته باشد، تا زمانی که متخصص تعیین کرده، باید به مراجعات خود و دستورالعمل های داده شده پایبند باشید. برای آشنایی با روش‌های درمانی مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت با ما تماس بگیرید.

Rate this post