در این مطلب می خواهیم انواع مختلف پروتزهای دندانی معرفی و بررسی نماییم. همراه ما باشید.

ایمپلنت دندان

یکی از پروتزهای دندان ایمپلنت ها هستند که می توانند جایگزین همه ی موارد دیگر پروتز ها باشند و جای خالی دندان از بین رفته را به خوبی جبران کنند. برای انجام ایمپلنت دندان ساختار دهان و استخوان فک باید به اندازه ی کافی سالم و قوی باشد. البته ایمپلنت دندان به دلیل هزینه ی بالا معمولا انتخاب نمی شود.

پروتز کامل دندان متحرک

برای کسانی که دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند، انجام پروتز کامل متحرک توصیه می شود که معمولاً به عنوان دندان مصنوعی شناخته می شود، جایگزین دندان های طبیعی از دست رفته می شود و این امکان را دارد که برای نظافت روزانه یا قبل از خواب برداشته شود. مواد سازنده ی این نوع پروتز رزین اکریلیک یا پرسلن هستند و برای داشتن نتیجه ی زیبایی شبیه به دندانهای طبیعی و همچنین لثه ها طراحی می شوند.

در پروتز کامل دندان متحرک اندازه گیری ها و برداشت هایی که باید از دندان فرد شود توسط متخصص ( متخصص پروتز یا متخصص زیبایی دندان) انجام می شود. پروتز های قسمت فک بالا و فک پایین را با استفاده از چسب دندان فیکس می کند. همچنین متخصص می تواند برای بهتر قرار دادن دندان مصنوعی دو ایمپلنت و یک قالب انجام دهد.

روش نصب لمینت بر روی دندان

مزیت اصلی این نوع از پروتز ها این است که خیلی ارزان تر و سریع تر از ایمپلنت دندان می باشد. و نیاز به گذراندن دوره ی نقاهت طولانی پروتز ثابت برای جویدن راحت ندارد.

در هر صورت، تا وقتی که بیمار بتواند به پروتزهای متحرک (دندان مصنوعی) عادت کند کمی به مشکل بر می خورد. مثل اینکه برای تمیز کردن بعد از هر وعده ی غذایی باید آنها را بیرون بیاورد.

پروتز متحرک جزئی

این نوع از پروتز فقط جایگزین یک یا چند تا دندان می شود. قسمت دندان و لثه از پلاستیک ساخته می شود که با قلاب های فلزی نگه داشته می شوند. جایگزینی این نوع از پروتز پایدار تر از پروتز کامل متحرک است چون فقط جایگزین قسمتی از دندان های شما می شوند.

پروتز جزئی متحرک ارزان تر از پروتز ثابت است، و توسط قلاب ها کاملاً با دندان های موجود ادغام می شود و می تواند در صورت از دست دادن دندان ها از دندان های مصنوعی جدید پشتیبانی کند. اما این عیب را دارد که باید بعد از هر وعده غذایی برای نظافت برداشته شود. و همچنین از نظر زیبایی نسبت به پروتز ثابت زیبایی کمتری دارد.

هزینه ی روکش های کامپوزیت

نحوه ی نصب صحیح پروتزهای دندانی چگونه است؟

نصب پروتز دندان بستگی به نوع آنها دارد.

نصب پروتز متحرک

فرایند انجام روش پروتز جزئی نسبتا ساده است. متخصص قلاب های فلزی پروتز را روی دندان های پشتیبان نصب می کند و از قرار گرفتن آن به صورت محکم مطمئن می شود و با یکبار تنظیم صحیح به خوبی با فک و دندان های دیگر ادغام می شوند. برای قرار دادن دندان مصنوعی کامل، ابتدا آنها را در دهان قرار می دهند سپس دندانپزشک نحوه ی قرار گرفتن آنها را بررسی می کند و تنظیمات لازم را انجام می دهد. این فرایند معمولا طولانی تر از پروتز جزئی است، چون بیمار برای اینکه بتواند راحت از آنها استفاده کند نیاز به مشورت و بررسی بیشتر نزد دندانپزشک دارد.

نصب پروتز ثابت

نصب پروتز ثابت طولانی تر و پیچیده تر است. دندانپزشک پایه های مصنوعی یا (اینلای کرس) را در قسمت ریشه ی دندان محکم می کند که از بریج یا تاج دندان پشتیبانی می کنند. سپس لازم است که تأیید شود فک بالا و پایین تراز شده باشند. در غیر این صورت، قبل از اینکه کار را تمام کند باید پروتز را با مواد پیوند زننده (چسب دندان) تنظیم کند.

ایمپلنت دندان

اگر انتخاب بیمار برای جایگزینی دندان ایمپلنت باشد مراحل انجام آن طولانی تر است. ابتدا متخصص ایمپلنت از طریق جراحی ایمپلنت را درون فک قرار می دهد و بعد از آن باید مدت لازم برای جوش خوردن ایمپلنت با استخوان بگذرد تا بتواند تاج دندان را قرار دهد. یعنی قرار دادن پروتز دندان بستگی به جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک دارد.

سپس متخصص زیبایی دندان از محل جراحی قالبگیری میکند تا برای ساخت تاج دندان آماده شود، و پس از ساخت تاج یا روکش ایمپلنت آن را بر روی ایمپلنت کاشته شده نصب میکند. یکی از دغدغه های اصلی بیماران داشتن یک روکش دندان زیبا و کاملا طبیعی است.

اگر شما نیز از این موضوع نگران هستید میتوانید برای داشتن یک روکش ایمپلنت زیبا و کاملا طبیعی با مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی دندان تماس و وقت ملاقات و مشاوره بگیرید.

هزینه کامپوزیت هر واحد ۲/۰۰۰/۰۰۰
هزینه لمینت هر واحد از ۴/۰۰۰/۰۰۰
هزینه بلیچینگ هر فک ۲/۵۰۰/۰۰۰
هزینه بیلداپ (ترمیم دندان عصب کشی شده ) ۱/۵۰۰/۰۰۰ الی ۱/۸۰۰/۰۰۰
هزینه ترمیم دندان پوسیده ۱/۲۰۰/۰۰۰ الی ۱/۵۰۰/۰۰۰


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post