روکش و ایمپلنت هر دو روش رایج برای ترمیم دندان ها و ترمیم لبخند شما هستند. اما می خواهید بدانید کدام برای شما بهتر است؟ بدون اطلاعات کافی تشخیص اینکه درمان یک لبخند به چه نوع دندانپزشکی نیاز دارد کمی سخت می شود. بنابراین باید بدانیم تفاوت بین روکش و ایمپلنت چیست؟

۴ نکته برای جهت بهبود استفاده از مسواک و نخ دندان

روکش دندان

روکش های دندان لایه های نازک پرسلن هستند که روی سطح جلوی دندان ها قرار می گیرند. متخصص ترمیمی و زیبایی از روکش دندان برای اصلاح مشکلات زیبایی دندان استفاده می کنند که برخی از آنها شامل موارد زیر است:

  • دندانهای لکه دار
  • فاصله بین دندان ها
  • دندانهای ناهماهنگ
  • دندانهای نامنظم
  • دندانهای فرسوده

روکش ها از لحاظ رنگ و ظاهر شبیه دندان های طبیعی ساخته می شوند، به همین دلیل می توانند یک لبخند یکدست و زیبا ایجاد کنند.

ونیر های سنتی (لمینت) یا کامپوزیت ونیر؟ کدام یک بهتر است

روند درمان روکش دندان

روند درمان روکش دندان معمولا در سه جلسه ی جداگانه انجام می شود

جلسه ی اول

در اولین ویزیت مشاوره انجام می شود. همچنین متخصص با استفاده از اشعه ایکس تصویری از دندان و داخل دهان بیمار به دست می آورد. اگر روکش دندان مناسب شرایط بیمار نباشد، متخصص سایر روش های درمان را برای بیمار توضیح می دهد.

جلسه ی دوم

در ویزیت دوم متخصص شروع به قالب گیری و آماده سازی دندان میکند. ابتدا یک مقدار از لایه ی مینای دندان را تراش می دهد تا روکش بتواند بهتر بر روی آن قرار بگیرد. بعد از آن، برای سفارش ساخت روکش مناسب بیمار قالب گرفته شده را به آزمایشگاه می فرستند.

جلسه ی سوم

متخصص در آخرین ویزیت، روکش ها را به دندان وصل می کند. برای اطمینان از مطابقت روکش با رنگ و ظاهر دندان های طبیعی دیگر، ممکن است روکش ها را صیقل دهد و تغییر جزئی ایجاد کند. و در نهایت بیمار می تواند با یک لبخند طبیعی و جدید از مطب خارج شود.

۵ روش جراحی زیبایی دندان که باید درباره آنها بدانید

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان جایگزین دندان های از بین رفته هستند و روی سطح دندان قرار نمی گیرند. ایمپلنت ها ریشه های مصنوعی از جنس تیتانیوم هستند که به استخوان فک متصل می شود و از تاج دندان یا پروتز در بالا پشتیبانی می کند.

مزایای ایمپلنت دندان

  • ماندگاری
  • استخوان فک را مانند یک دندان معمولی تحریک می کند و باعث رشد می شود
  • از تحلیل استخوان در فک جلوگیری می کند

ایمپلنت های دندانی همانند روکش دندان ، ظاهر طبیعی دندان ها را حفظ می کنند. بیمارانی که یک دندان یا چندین دندان خود را از دست داده اند می توانند با این روش درمان یک لبخند کامل و سالم داشته باشند.

رونددرمان ایمپلنت دندان

روند درمان ایمپلنت دندان طولانی تر و پیچیده تر از روکش دندان است. کل فرایند تکمیل درمان ممکن است تا ۶ ماه یا حتی در برخی موارد شدید یک سال طول بکشد.

مرحله ی اول

در اولین ویزیت مشاوره و معاینه ی کامل دهان انجام می شود و از دندان ها و استخوان فک بیمار اشعه ایکس می گیرند.

در برخی موارد، متخصص ایمپلنت برای اینکه بفهمد چقدر از استخوان فک باقی مانده است از سی تی اسکن استفاده می کند. اگر استخوان کافی برای ایمپلنت وجود نداشته باشد، ممکن است برای بازسازی استخوان، پیوند استخوان انجام شود. تکمیل این درمان می تواند بین چهار تا دوازده ماه طول بکشد. اما اگر بیمار نیازی به بازسازی استخوان فک نداشته باشد، متخصص به کار خود ادامه می دهد.

روکش ایمپلنت

مرحله ی دوم

در دومین ویزیت اولین جراحی بیمار انجام می شود. در طول این جراحی، ایمپلنت تیتانیوم را در استخوان فک قرار می دهند. بعد از این عمل جراحی بیمار باید بین چهار تا هفت ماه بسته به اینکه در قسمت پایین یا بالای دهان باشد منتظر بماند تا ایمپلنت با استخوان جوش بخورد.

مرحله ی سوم

در سومین ویزیت هم جراحی انجام می شود اما ساده تر از جراحی قبلی است. یک برش کوچک در قسمت بالای ایمپلنت انجام می شود و روی آن یک پوشش موقت قرار می دهند تا بافت لثه اطراف آن در ده تا چهارده روز به طور کامل بهبود پیدا کند.

مرحله ی چهارم

پس از التیام لثه، متخصص پوشش موقت را برداشته و با یک پایه جایگزین می کند، قطعه ای که در نهایت نگه دارنده ی تاج دندان است. سپس یک تاج موقت را به مدت چهار تا شش هفته قرار می دهند تا بهبودی کامل بافت لثه.

مرحله ی پنجم

در آخرین ویزیت، متخصص ایمپلنت تاج موقت را برداشته و تاج دائمی را قرار میدهد.

کدام گزینه بهتر است؟ روکش دندان یا ایمپلنت دندان

بستگی به وضعیت دندان ها دارد. اگر دندان سالم باشد و فقط به دنبال تغییر رنگ، ترمیم ترک یا شکستگی یا اصلاح شکل نامنظم دندان و ظاهر لبخند خود هستید روکش دندان می تواند گزینه ی مناسب شما باشد.

اما اگر بیمار کلا دندان خود را از دست بدهد روکش کمک چندانی نخواهد کرد و نیاز به ایمپلنت دندان برای پر کردن فضای خالی دارند.

اگر نمی دانید که کدام یک از این دو روش برای شما مناسب است می توانید با مراجعه به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری و ارائه ی یک مشاوره ی با کیفیت تصمیم درستی در انتخاب روش مناسب داشته باشید.

 

هزینه کامپوزیت هر واحد ۲/۰۰۰/۰۰۰
هزینه لمینت هر واحد از ۴/۰۰۰/۰۰۰
هزینه بلیچینگ هر فک ۲/۵۰۰/۰۰۰
هزینه بیلداپ (ترمیم دندان عصب کشی شده ) ۱/۵۰۰/۰۰۰ الی ۱/۸۰۰/۰۰۰
هزینه ترمیم دندان پوسیده ۱/۲۰۰/۰۰۰ الی ۱/۵۰۰/۰۰۰


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post