دندانپزشک متخصص زیبایی برای تهیه تاج یا روکش دندان باید از دندان قالب تهیه کند تا روکش و تاج شبیه دندان طبیعی باشد. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی میفرمایند در گذشته قالب گیری از دندان ها و ساختن مدل سه بعدی دندان ها از روش ها و ابزار و مواد سنتی استفاده می شد و قالب ها برای ساختن روکش های دندان به لابراتوار دندانپزشکی فرستاده می شد. امروزه با وجود پیشرفت‌های فناوری قرن بیست و یکم در صنعت دندانپزشکی، روش سنتی قالب گیری با مواد ، با مدل‌های کامپیوتری و فناوری پیشرفته و قالب گیری دیجیتال دندان جایگزین شده است.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی  خدمات ترمیمی و زیبایی بیماران خود را از جمله انواع روکش های دندان مانند لمینت دندان، کامپوزیت دندان، روکش های سرامیکی و غیره در محیطی آرام و مجهز به تجهیزات پیشرفته ی روز دنیا ارائه می دهد.

قالب گیری دیجیتال دندان با استفاده از فناوری پیشرفته کامپیوتری و با به کارگیری لیزر و ابزار اسکن نوری به منظور ایجاد نمونه کامپیوتری بافت نرم و سخت در دهان استفاده می‌شود. این فناوری کامپیوتری اطلاعات مربوط به قالب‌گیری را در چند دقیقه بدون نیاز به مواد قالب‌گیری سنتی دریافت و ثبت می‌کند. به دلیل عدم نیاز به مواد قالب‌گیری، بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند که از قالب ‌گیری دیجیتالی استفاده کنند.

شاید به دلیل جدید بودن این فناوری درک و شناختی از این نوع قالب گیری نداشته باشید به همین دلیل ابتدا به توضیح چگونگی روند این روش جدید می پردازیم.

در قالب‌گیری دیجیتالی دندان از ابزار مخصوصی که دارای دوربین دیجیتال است و داخل دهان میرود استفاده می‌کنند. یکسری از اسکنرهای دندانی دیگر وجود دارد که از فناوری اسکن لیزری یا اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر استفاده می کنند. در استفاده از هر کدام اینها روند مرحله اول ترمیم، که شامل آماده سازی سطح دندان است، تقریباً یکسان است.

در مرحله ی اول دندانپزشک از طریق تراشیدن پوسیدگی ها روی دندان های آسیب دیده از شر پوسیدگی دندان خلاص می شود و از پیشرفت آن جلوگیری کند.

در روش قالب‌ گیری دیجیتال، دندانپزشک تصویر دندان تراش‌ خورده را اسکن می‌کند. به جای استفاده از مواد قالب گیری گذشته، مواد بازتابنده (پودر مخصوص) را روی دندان اسپری می کنند. این مواد به اسکن کوچک یا اسکنر دیجیتال داخل دهانی اجازه می دهد تا تصاویر متعددی از سطح دندان ایجاد کند. در بعضی از سیستم‌های قالب گیری دیجیتال دندان، پس از بی‌ حس کردن منطقه مورد نظر و پاک کردن بزاق و خون، دندان‌ها با پودر مخصوص دی‌اکسید تیتانیوم پوشش داده می‌شوند تا از قوس و تماس دندان‌ها اسکن تهیه شود. ولی در سیستم‌های دیجیتالی دیگر (مانند Cadent iTero و فن‌آوری قالب‌گیری که با سیستم E4D Dentist جهت ترمیم دندانی CAD/CAM در مطب همراه هستند) دندانپزشک می‌تواند بدون نیاز به پودر، از دندان‌های بیمار تصویر سه ‌بعدی تهیه کند.

معمولاً قالب دیجیتال به کمک یک ابزار داخل دهانی گرفته می‌شود. این ابزار داخل دهان بیمار قرار می‌گیرد و بر روی سطح دندان‌ها حرکت می‌کند. در بیشتر سیستم‌های قالب‌گیری دیجیتال جهت نمایش تصویر از یک صفحه نمایش در کنار تجهیزات دندان‌ پزشکی استفاده می‌شود. سپس تصاویر به دست آمده با هم ترکیب می شوند و به یک تصویر سه بعدی به صورت یک فایل طراحی CAD یا کامپیوتری تبدیل می شود که با استفاده از آن دندانپزشک می تواند تاج و روکش دندان را طراحی کند. CAD فایلی است که تکنسین های دندانپزشکی می توانند داده ها را با آن به دندانپزشکان ارائه دهند و از آن به عنوان وسیله ای برای کمک به ایجاد ترمیم های دقیق مانند تاج ها و روکش ها استفاده می کنند.

پس از ثبت تصویر و آماده سازی، تصاویر به صورت CAD برای ساخت روکش ها به آزمایشگاه ارسال می شوند. سپس تاج و روکش بر اساس طراحی رایانه ساخته یا چاپ سه بعدی می شود. CAD کامپیوتری دندان به دندانپزشکان اجازه می دهد تا روکش ها یا پرکردگی های دقیقی را انجام دهند که پس از یک بار مراجعه به مطب ساخته می شوند.

بعد از شناخت چگونگی روند عملکرد قالب گیری دیجیتالی شاید برایتان جالب باشد که با مزایای این فناوری جدید بیشتر آشنا شوید.

مزایای این روش قالب گیری

 • دندانپزشک و تکنسین آزمایشگاه با هم در ارتباط هستند. هر دو در انجام کار خود به یکدیگر وابسته هستند.
 • از نظر عملکرد، اسکن دیجیتال یک تکنیک راحت است که محصولی ایمن و با کیفیت بالا و متناسب تولید می کند. از نظر سلامتی و بهداشتی، اسکن دیجیتالی در مقابل قالب گیری کل دهان و خطر خفگی مطمئن تر است.
 • دندانپزشک می تواند از اسکنر با استفاده از طول موج نور آبی برای ثبت دقیق گوشه ها و برآمدگی های سطح دندان در سطح میکروسکوپی نزدیک استفاده کند که نتیجه آن یک مدل کامپیوتری سه بعدی دقیق است.
 • دندانپزشک نقش فعال‌تری در فرآیند تولید تاج و روکش دندان دارد. در قالب‌گیری‌های سنتی دندان، دندانپزشک برای ایجاد اندازه و طرح مناسب تاج یا روکش وابستگی بیشتری به آزمایشگاه داشت. اما حالا با قالب‌های دیجیتالی دندان، دندانپزشک می‌تواند به‌دلیل افزایش قابلیت تنظیم و دقت آن، به‌ طور فعال ‌تری تاج و روکش ها را طراحی کند.
 • همچنین متخصص زیبایی و ترمیمی می تواند از طریق اینترنت با تجهیزات اسکن دیجیتال به صورت زنده وصل شود. این فناوری امکان مشارکت کامل متخصص زیبایی و تکنسین را فراهم می آورد. در حال حاضر تکنسین های دندانپزشکی و متخصصین ترمیمی و زیبایی در شهرها یا شهرستان های مختلف می توانند همزمان به داخل دهان بیمار نگاه کنند و با هم تصمیم بگیرند که بهترین گزینه برای ترمیم دندان چیست.
 • همچنین در این روش بیمار می تواند در مورد گزینه های ترمیم دندان خود بر اساس اسکن های دندانی نظر بدهد. بیمار می‌تواند از تخصص دندانپزشک و تکنسین‌هایی که وظیفه تولید دندان‌های جایگزین او را دارند، اطلاعات کسب کند . این روش بسیار سریعتر و کارآمدتر از مدت زمان انتظار برای ارسال قالب از کلینیک به لابراتوار است.
 • اگر بایت یا خط لثه از آخرین اسکن به طور قابل توجهی تغییر کرده باشد ، ممکن است نیاز به یک اسکن مجدد باشد. مثلا، اگر اسکن در زمان التهاب لثه گرفته شده باشد و در ویزیت بعدی، التهاب لثه از بین رفته باشد، تغییر قابل توجهی در جایگذاری تاج ایجاد می‌شود و نیاز به اسکن مجدد وجود خواهد داشت. انجام اسکن مجدد قالب های دندانی بسیار آسان است.
 • در این روش دندانپزشک می‌تواند آسیب دیدگی ها، پوسیدگی ها، شکستگی ها و ناهماهنگی‌های دندان‌ها را از نزدیک بررسی کند تا بتواند آمادگی های لازم دندان را برای نصب روکش ها و تاج های دندان انجام دهد. در این روش ظاهر و عملکرد دندان ها اصلاح می شود. اسکن های دیجیتال محدودیت کمتر و سطح تنظیم و دقت بالاتری نسبت به قالب های سنتی دارند.
 • افرادی که از حملات عصبی استرس و اضطراب رنج می برند تکنیک قالب گیری دیجیتال دندان برایشان امن تر است.
 • دندان‌های پلاستیکی نیز می‌توانند به راحتی طراحی شوند تا قبل از شروع درمان اصلی امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب ‌تر است.
 • بیمار می‌تواند با استفاده از فناوری سه بعدی اسکن پیش نمایشی از نتیجه ی کار دریافت کند.

تعداد جلسات مورد نیاز در روش قالب گیری دیجیتالی

به کمک ابزار قالب‌ گیری کامپیوتری، در بیشتر موارد نیازی به مراجعه مجدد به مطب دندانپزشک نمی‌باشد. اگر قسمتی از اسکن دیجیتال اولیه از دست رفته باشد، بعضی از قالب‌ گیری‌های دیجیتال مانند Lava C.O.S امکان اصلاح اسکن بدون نیاز به قالب‌ گیری دوباره را فراهم می‌کنند.

به کمک قالب گیری دیجیتال دندان دندانپزشک می‌تواند به منظور بهبود نمایش تصویر، اسکن اضافی را بر روی مدل اصلی مجازی لایه‌ گذاری کند. تکرار اسکن به منظور ثبت تصاویر بدون بروز هر گونه خطا باعث بهبود مدل مجازی قبلی می‌شود. در این حالت فقط اطلاعات از دست رفته در اسکن قبلی به مدل اضافه می‌شوند. انجام اسکن‌های بیشتر باعث دست ‌یابی به مدل دقیق‌تری می‌شوند. در قالب‌گیری سنتی چنین موردی امکان ‌پذیر نمی‌باشد.

جمع آوری

بسیاری از دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی و تکنسین های دندانپزشکی معتقدند که روش دیجیتالی ساخت روکش دندان با استفاده از قالب گیری دیجیتال یا کامپیوتری در مقایسه با ساخت قالب با مواد قالب گیری در دهان بیماران بسیار آسان تر است. این فناوری در صنعت دندانپزشکی، در حال توسعه و افزایش است. در بیشتر مراکز پیشرفته دندانپزشکی از جمله مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری که یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی در تهران میباشد برای ارائه بهتر خدمات ترمیمی و زیبایی دندان ها همچنین امنیت و راحتی بیماران از تکنولوژی و فناوری های جدید دندانپزشکی مثل قالب گیری دیجیتال دندان استفاده می شود.

Rate this post