دندانپزشکی دیجیتال که همان استفاده از اشعه ایکس است باعث پیشرفت روند درمانی در مراکز مختلف بهداشتی شده است. مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری و خیلی از کلینیک های دندانپزشکی دیگر در  حال حاضر دارای امکانات و تجهیزات استفاده از اشعه ایکس و دندانپزشکی دیجیتال هستند که ایمن تر و کارآمدتر از تجهیزات سنتی است. معاینه توسط اشعه ایکس تشخیصی راحت تر و دقیق تر ارائه می دهد و روند درمان را سریع تر می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه و عملکرد این نوع درمان در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید.

در حین روند استفاده از اشعه ایکس دیجیتالی چه اتفاقی می افتد؟

معاینه ی دندان با استفاده از اشعه ایکس در دندانپزشکی دیجیتال مشابه معاینه ی معمولی دندان است. دندانپزشک یک سنسور را در دهان بیمار قرار می دهد و از فک و دندان بیمار عکس می گیرد. سپس سنسور تصاویر را به کامپیوتر منتقل می کند. دندانپزشک تصاویر را در اتاق درمان مشاهده می کند. یک روش جایگزین برای گرفتن تصاویر به صورت دیجیتال است.

لمینت دندان

مزایای اشعه ایکس دیجیتال چیست؟

برای انجام و تولید اشعه ایکس سنتی زمان و تلاش بیشتری نیاز است و تصاویر به دست آمده همیشه دارای اندازه ی ثابت و یکسان هستند. به همین دلیل دندانپزشکان فقط می توانند یک زاویه ی دید و تفسیر داشته باشند. اما با استفاده از اشعه ایکس دیجیتالی، دندانپزشکان می توانند تصویر را برای مشاهدات بهتر دستکاری کنند و امکان انجام چنین کاری وجود دارد که دندانپزشک می تواند تصاویر را بزرگتر یا کوچکتر کند تا تشخیص دقیق تری انجام شود.

دندانپزشکان عمومی می توانند با استفاده از فناوری دندانپزشکی دیجیتال در صورت نیاز نظر دقیق و تخصصی نتایج به دست آمده را به یک متخصص دندانپزشکی ارسال کنند. این نوع از معاینات تشخیصی سازگار با محیط زیست هستند. در حالی که در تجهیزات سنتی برای تولید تصویر از مواد شیمیایی سمی استفاده می شود. اما با استفاده از اشعه ایکس دیجیتال، دندانپزشکان می توانند تصاویر را به صورت دیجیتال به دست آورند.

موارد استفاده از اشعه ایکس دیجیتالی

با استفاده از این فناوری، دندانپزشکان می توانند در دندانپزشکی دیجیتال اجزای داخل دهان را که از طریق معاینه ی معمولی نمی توانند مشاهده کنند، بررسی کنند. اشعه ایکس دیجیتال وضعیت ریشه های دندان، بین دندانها و سایر قسمتهای پنهان که ممکن است عفونت را در بر بگیرد نشان می دهد. همچنین می تواند رویش دندان عقل را کنترل کند و در صورت نهفته بودن دندان عقل، دندانپزشک می تواند قبل از ایجاد درد و ناراحتی دندان را بیرون بکشد. دندانپزشکان می توانند از اشعه ایکس دیجیتال در معاینات تشخیصی برای مشاهده نحوه ی رشد فک بیماران نوجوان استفاده کنند. مثلا اگر فک در مفاصل فک مثل اختلال گیجگاهی فک دچار مشکل شود، بیمار می تواند در مراحل اولیه درمان را دریافت کند.

انواع مختلف اشعه ایکس دیجیتال

دو نوع اصلی اشعه ایکس دیجیتال وجود دارد. موارد داخل دهانی (فیلم اشعه ایکس ) یا موارد خارج دهانی (پری اپیکال اشعه ایکس )هستند. اشعه ی ایکس در موارد داخلی  به این صورت است که بیمار سنسور مخصوص اشعه (نوار مخصوص) را با دندان های خود گاز می گیرد تا بتواند از قسمت خاص دهان عکس بگیرد. این نوع از اشعه ایکس می تواند یکدست و مناسب بودن ترمیم هایی که انجام می گیرد را بررسی کند. پری اپیکال می تواند ساختار داخلی کلی دندان و هرگونه علائم از دست رفتن استخوان و ایجاد آبسه را نشان دهد. موارد خارج دهان از طریق رادیوگرافی پانورامیک (عکس پانورامیک OPG ) انجام می شود که به صورت دستگاهی است که به دور سر بیمار می چرخد. پانورامیک یک تصویر از تمام دندان های بیمار در فک پایین و بالا ارائه می دهد که در بررسی مشکلات فک و دندان موثر هستند. با استفاده از این معاینات تشخیصی، دندانپزشکان می توانند در دندانپزشکی دیجیتال برنامه های درمانی دقیق تری را برنامه ریزی کنند.

نتیجه گیری

 پیشرفت علم در دندانپزشکی دیجیتال مانند اشعه ایکس دیجیتال معاینات تشخیصی را به صورت قابل توجهی بهبود بخشیده است و دندانپزشکان از طریق اشعه ایکس دیجیتال، تشخیص و برنامه های درمانی دقیق تری ارائه می دهند. همچنین می توانند پیشرفت عفونت ها و درمان های مربوط به آنها را کنترل کنند.

در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری که مجهز به امکانات استفاده از اشعه ایکس دیجیتالی است می توانید انتظار داشته باشید که در مراجعه ی خود کیفیت بالاتری از مراقبت های دندانپزشکی را دریافت می کنید.

Rate this post