در سالهای اخیر افراد بیشتری هستند که مسواک برقی را انتخاب می کنند. در سال های گذشته مسواک های برقی برای مردم تازگی داشت و بیماران دندانپزشکی فقط در صورت توصیه دندانپزشک خود از مسواک برقی استفاده می کردند. اما این روزها مردم مسواک های برقی را از قفسه های فروشگاه به راحتی خریداری می کنند. ممکن است سوالی که برای شما مطرح شود این باشد که آیا مسواک برقی بهتر از مسواک دستی است؟

بر اساس اطلاعات به دست آمده در یک مطالعه جدید بعد از سالها تحقیق در سال ۲۰۱۹، گفته می شود که مسواک های برقی دندان ها و لثه ها را بسیار بهتر از مسواک دستی تمیز می کنند. این مطالعه همچنین نشان داده است افرادی که از مسواک های برقی استفاده می کنند در مقایسه با افرادی که از مسواک دستی استفاده می کنند، لثه های سالم تری دارند و کمتر دچار پوسیدگی دندان می شوند همچنین ماندگاری دندان های خود را افزایش می دهند. البته خیلی از دندانپزشکان معتقدند که مسواک دستی هم اگر به درستی استفاده شود می تواند در کاهش پلاک ، پوسیدگی دندان و بیماری های لثه موثر باشد. مسواک های برقی برای همه ی افراد با شرایط مختلف مناسب هستند.

لمینت دندان 

مزایای مسواک برقی

تحقیقات نشان داده است مسواک های برقی به ویژه مسواک های برقی که از دو جهت می چرخند یعنی دارای سری های چرخشی هستند در از بین بردن پلاک ها موثر هستند و به جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه کمک می کند.

مسواک برقی تمیز کردن دندان ها را آسان تر می کند چون حالت چرخشی سر مسواک خودش کار تمیز کردن را انجام می دهد. مسواک برقی علاوه بر راحت تر بودن، می تواند برای افرادی که دارای مهارتهای محدود هستند، مثل افرادی که دچار بیماری آرتریت (التهاب مفصل) هستند مفید باشد.

مسواک برقی برای کودکان مفید است، مخصوصا کودکانی که به تازگی مسواک زدن خود را شروع کرده اند و استفاده از مسواک دستی برایشان مشکل است. همچنین برای کاهش خطر پوسیدگی دندان می تواند یک گزینه ی عالی باشد اما در مورد کودکان بهتر است همیشه با دندانپزشک خود مشورت کنید.

یکی دیگر از مزایای مسواک های برقی داشتن سنسورهای فشار است که در صورت مسواک زدن زیاد به فرد هشدار می دهد و برای افرادی که دارای دندان ها و لثه های حساس هستند بسیار مفید است چون می تواند فشار را هنگام مسواک زدن حفظ کنند.

علاوه بر همه ی اینها مسواک برقی می تواند برای شما مقرون به صرفه باشد چون شما می توانید فقط سر مسواک را در حالی که سالها از دسته مسواک استفاده می کنید تعویض کنید.

مزایای مسواک دستی

مسواک دستی کنترل حرکت و فشار بیشتری نسبت به مسواک برقی دارد. مسواک زدن برای بعضی از افراد یک عمل آرامبخش است و مسواک زدن با یک مسواک دستی استاندارد می تواند حالت کاتارتیک (برون ریزی روانی) را در فرد بوجود آورد.

مسواک های دستی انواع مختلفی از نظر جنس و شکل و اندازه دارند. به همین دلیل حمل آنها در سفر راحت است چون هم کوچکتر هستند و هم نیازی به شارژ ندارند و می توانند یکبار مصرف باشند.

هزینه ی مسواک های دستی خیلی کمتر از مسواک های برقی می باشد.

کودکانی که به تازگی مسواک زدن خود را شروع کرده اند می توانند از مسواک دستی استفاده کنند کنترل آن برایشان آسان تر است مگر اینکه دندانپزشک مسواک برقی را توصیه کند.

کدام مسواک مناسب است؟

هیچ قانون مشخصی وجود ندارد که بهترین مسواک را برای شما انتخاب کند. بهترین نوع مسواک بستگی به شرایط خود فرد دارد و اینکه ممکن است نوع آن توسط دندانپزشک توصیه شود. در هر صورت مسواک به هر نوعی که باشد همیشه توصیه می شود که یک مسواک با سری کوچک و برس متوسط ​​انتخاب کنید. اگر دندان ها یا لثه های حساسی دارید بهتر است برس های نرم را انتخاب کنید. مسواک های سخت می توانند باعث خراش سطوح دندان باشند به همین دلیل بهتر از آنها استفاده نکنید مگر به تجویز دندانپزشک.

روش صحیح مسواک زدن

صرف نظر از نوع مسواکی که انتخاب می کنید، روش مسواک زدن یکسان است و رعایت یک تکنیک خوب و اصولی مسواک زدن برای تمیز نگه داشتن دندان ها و از بین بردن پلاک مهم است. پلاک ها در نزدیکی خط لثه تشکیل می شوند، بنابراین هنگام مسواک زدن برس مسواک را به سمت خط لثه هدایت کنید. سپس مسواک را به صورت دورانی حرکت دهید تا پلاک ها را از لثه دور کند.

برای تاثیر خوب مسواک مراحل زیر را انجام دهید:

  • دوبار در روز مسواک بزنید، قبل از صبحانه و قبل از خواب
  • به مدت دو دقیقه مسواک بزنید و برای یک چهارم دندان های خود ۳۰ ثانیه وقت بگذارید. در مسواک برقی بعد از ۳۰ ثانیه بوق می زند.
  • از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید
  • هنگام مسواک زدن با مسواک دستی، به صورت دورانی مسواک بزنید.
  • سطح جلو، عقب و جویدن همه ی دندان ها را تمیز کنید
  • به آرامی زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری ها از بین بروند
  • خمیردندان را قورت ندهید
  • بعد از مسواک زدن دهان خود را نشویید چون باعث می شود مقداری فلوراید روی دندان بماند و از آن محافظت کند
  • مسواک دستی یا سر مسواک برقی را هر سه ماه یا بعد از بیماری تعویض کنید.

دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی  با توجه به آناتومی و شرایط و وضعیت دهان و دندان بیمار مسواک مناسب را به مراجعین این مرکز توصیه می کند. شما می توانید در صورت نیاز برای برطرف مشکلات دندان و داشتن لبخندی زیبا و دلخواه خود به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه و از تجربیات و مهارت بالای ایشان در زمینه ی ترمیم و زیبایی دندان بهره مند شوید.

Rate this post