بهتر است بدانید که دندان ها در فصل زمستان نیاز به مراقبت بیشتری دارند. با کاهش دما ممکن است دندان ها مستعد درگیری با انواع مختلفی از مشکلات، از جمله ترک خوردن و حساسیت شوند. در ادامه ی این مطلب پنج مورد از مراقبت های دندانپزشکی را که با رعایت کردن آنها در فصل زمستان می توانید از دندانهای خود محافظت کنیم ارائه می دهیم.

یک قرار ملاقات زمستانی با دندانپزشک خود تعیین کنید

سرمای زیاد زمستان می تواند به دندان های شما آسیب برساند، به خصوص اگر آمادگی لازم را نداشته باشید.برای مراقبت های دندانپزشکی اولین پیشگیری گرفتن نوبت برای مراجعه به مطب دندانپزشک است. هوای سرد باعث منبسط شدن دندان های شما می شود که می تواند منجر به ایجاد ترک های کوچک در مینای دندان شود. اگر ترک ها خیلی زود ترمیم نشوند، می توانند زیادتر شوند و آسیب قابل توجهی به مینای دندان وارد کنند.

لمینت دندان در رشت

در زمستان روش مسواک زدن خود را تغییر دهید

هوای سرد زمستان برای دندان های حساس مشکل ساز است. اگر از دندانهای حساس رنج می برید برای مراقبت های دندانپزشکی باید روش مسواک زدن خود را تغییر دهید. در مرحله اول بهتر است از مسواک برقی استفاده کنید یا برای محافظت از مینای ظریف و حساس دندان خود از مسواک با برس نرم استفاده کنید. در مرحله دوم خمیردندان مخصوص دندان های حساس را تهیه کنید و در مرحله سوم دندانهای خود را دوبار در روز مسواک بزنید تا پلاک ایجاد کننده حفره و پوسیدگی را از بین ببرید. بلافاصله بعد از غذا خوردن مسواک نزنید بهتر است چند دقیقه صبر کنید تا از آسیب رساندن به مینای دندان جلوگیری کنید.

مراقبت از لثه ها

زمستان فصل سرماخوردگی و آنفولانزا است در حالی که کووید ۱۹ اقدامات بهداشتی فوق العاده خوبی را برای ما آماده کرده است اما مردم هنوز می توانند در فصل زمستان به آنفولانزا مبتلا شوند. میکروب هایی که می توانند در زمستان باعث بیماری شما شوند همان میکروب هایی هستند که می توانند منجر به عفونت لثه شوند به ویژه اگر لثه های شما قبلاً مستعد بیماری لثه بوده باشند. در زمستان باید مراقب لثه های خود باشید و به مراقبت های دندانپزشکی توجه کنید. به علائم قرمزی و التهاب لثه توجه کنید و از برخورد دست ها و انگشتان خود به درون دهان اجتناب کنید. حداقل دو بار در روز از دهانشویه ضد باکتری استفاده کنید.

گردن و صورت خود را گرم نگه دارید

اکثر مردم بدن خود را با لباس های ضخیم می پوشانند اما فراموش می کنند که از صورت و گردن خود محافظت کنند. هنگام بیرون رفتن عادت کنید که از روسری زمستانی و کلاه و شالگردن استفاده کنید. کلاه و شالگردن نه تنها گردن شما را گرم نگه می دارند بلکه از دندان ها و فک شما نیز محافظت می کنند. هنگامی که گردن و صورت در معرض هوای سرد قرار می گیرند، برای لثه ها، دندان ها و استخوان فک عواقب بدی خواهد داشت.

بیشتر آب بنوشید

ما اغلب در زمستان مایعات داغ می نوشیم. نوشیدن بیش از حد قهوه، چای یا کاکائو به جای آب به دندان ها آسیب می رساند. کاهش آب می تواند باعث کم آبی بدن و در ادامه کاهش تولید بزاق دهان شود. کمبود بزاق در دهان محیط مناسبی برای رشد باکتری ها ایجاد می کند. علاوه بر این قند موجود در نوشیدنی ها باعث پوسیدگی دندان می شود. برای محافظت از دندان ها و توجه به مراقبت های دندانپزشکی ، در فصل زمستان مقدار زیادی آب ساده بنوشید.

همچنین مراقب علائم رایج و نحوه کنترل آنها باشید.

زخم های ناشی از سرمای زیاد ( تاول و تبخال)

در مراقبت های دندانپزشکی رعایت بهداشت شدید مثل شستن بیش از حد و تماس دست به دندان و دهان خود را کنترل کنید. همچنین اگر احساس می کنید که تاول و تبخال در حال ظهور است از درمان موضعی برای قسمت مورد نظر استفاده کنید تا عفونت در آن قسمت متوقف شود.

لبهای خشکیده و ترک خورده

چندین بار در روز لب ها را با یک بالم لب حاوی SPF مرطوب نگه دارید.

دهان خشک

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب و مرطوب نگه داشتن دهان بهتر است اتاق خواب خود را به کمک دستگاه های مرطوب کننده یا بخور آب مرطوب نگه دارید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت به شما توصیه می کند برای حفظ سلامت دهان و دندان خود در بهترین حالت ممکن در فصل سرد زمستان موارد بالا را انجام دهید. دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی آماده ی ارائه ی پاسخ به سوالات و برطرف کردن مشکلات زیبایی دندان های شما می باشد.

Rate this post