ممکن است شما یکی از افرادی باشید که درگیر این عارضه دندانپزشکی هستید، در این صورت حتما داشتن اطلاعات کافی در مورد دیپ بایت و روش های درمانی و عوارض آن می تواند موضوع مهمی باشد.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در مرکز به مراجعین خود در صورت وجود این عارضه توصیه می کند که حتما به دنبال درمان آن باشند چون می تواند به مرور زمان باعث مشکلات بزرگ تری برای سلامت دهان و دندان شود. مثل فرسودگی دندان ها و ایجاد زخم در دهان.

به طور کلی دیپ بایت یک عارضه ی دندانی رایج است که به عدم همترازی دندان های جلوی بالا و پایین مربوط می شود. در حالت دیپ بایت هنگام بستن فک، دندان‌های جلوی بالایی به مقدار غیر طبیعی و بیش از حد روی دندان‌های جلوی پایین را می پوشانند.

وقتی فک بسته می شود دندان‌های پایینی باید چند میلی‌متر یا بیشتر دیده شوند، اما اگر دندان های بالا کاملا دندان های پایین را بپوشانند طوری که به مقدار خیلی کم یا اصلا دیده نشوند دیپ بایت وجود دارد.درمان های مختلفی برای اصلاح دیپ بایت وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی درمان دیپ بایت و عوارضی که در صورت عدم درمان می تواند ایجاد کند، در ادامه ی این مطلب همراه ما باشید.

در ابتدا به تعریف دیپ بایت و اینکه اصلا چه نوع عارضه ای است خواهیم پرداخت؟

در واقع این عارضه نوعی مال اکلوژن (ناهماهنگی دندان ها) است و همانطور که گفتیم زمانی اتفاق می‌افتد که هنگام قرار دندان ها روی هم، دندان‌های بالایی بیش از حد از دندان‌های جلوی پایین را بپوشانند. به دندان‌های پایینی که چند میلی‌متر یا کمتر دیده می شوند بایت عمیق می گویند.

چه عواملی در ایجاد دیپ بایت موثرند؟

 • ژنتیک
 • دندان های از دست رفته
 • ضربه و آسیب به فک
 • کوچک بودن فک
 • عادت به دندان قروچه یا فشردن فک و جویدن ناخن، یخ، مداد
 • عدم وجود فضای کافی در دهان برای دندان ها
 • بزرگي اندازه دندان های فک بالا نسبت به دندان هاي پايين
 • استفاده از پستانک و مکیدن انگشت بعد از دوران شیرخوارگی

بعد از شناخت دیپ بایت وعوامل موثر در ایجاد آن موضوعی که می تواند خیلی مهم باشد چگونگی نحوه درمان آن است.

روش های مختلفی برای درمان آن وجود دارد. به احتمال زیاد برای درمان بیماری خود باید به یک متخصص ارتودنسی یا متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید تا در مورد گزینه های درمانی موجود با شما صحبت شود.ارائه روش درمانی برای آن به شرایط و عوامل بوجود آورنده و همچنین سن بیمار بستگی دارد. درمان دیپ‌ بایت در هر سنی می‌تواند انجام شود، اما روند درمان در دوره کودکی بسیار راحت تر خواهد بود. چون انعطاف دندان ها و استخوان درکودکی، به متخصص ارتودنسی اجازه خواهد داد که تغییرات بهتری را در دهان کودک اعمال کند. در ادامه چند روش مختلف درمان را که ممکن است دندانپزشک برای درمان دیپ بایت به بیمار پیشنهاد دهد بررسی می کنیم:

کشیدن دندان

ممکن است برای کمک به تنظیم مجدد بایت، کشیدن دندان یا دندان هایی لازم باشد. معمولا از دندان های عقب دهان برای کشیدن استفاده می شود.

تنظیم بایت در کودکان هم ممکن است نیاز به کشیدن دندان های شیری یا دائمی داشته باشد.

دیپ بایت

ارتودنسی

درمان این عارضه توسط متخصص ارتودنسی برای کودکان یا بزرگسالان و با توجه به دلیل وقوع آن می تواند به کمک روش های مختلف، مثل ارتودنسی متحرک ، ثابت و در موارد شدید به صورت ارتودنسی – جراحی انجام شود.

ترمیم دندان

ممکن است دندانپزشک متخصص تشخص دهد که ترمیم دندان‌ های عقب باعث اصلاح دیپ بایت می‌شود. این ترمیم ها شامل انجام مجدد ایمپلنت یا درمان دندان های فرسوده به وسیله ی باندینگ و غیره می باشد. در اغلب موارد، دیپ‌ بایت می تواند باعث آسیب به سطح دندان ها شود. این مشکل معمولا می تواند توسط یک دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی با کامپوزیت و لمینت پرسلین یا روکش دندان برطرف شود.

عمل جراحي

ممکن است در مواردی علت بوجود آورنده ی دیپ بایت استخوان فک باشد که در اینصورت دندانپزشک متخصص جراحی فک را برای اصلاح و درمان دیپ بایت توصیه می کند. جراحی معمولا برای نوجوانان یا بزرگسالانی که در حال رشد نیستند مناسب تر است.

اگر فردی دچار دیپ بایت باشد ولی آن را درمان نکند چه عوارضی می تواند داشته باشد؟

درمان دیپ بایت از بروز عوارض ناشی از این مشکل می تواند جلوگیری کند. خیلی ها درمان دیپ بایت را به دلیل زیبایی انجام می دهند اما بهتر است بدانید که دلایل دیگری نیز برای درمان آن وجود دارد. این عارضه روی فعالیت هایی مثل جويدن، صحبت كردن و حتی نفس کشیدن تاثیر می گذارد.

عوارض دیپ بایت عبارتند از:

 • فرسوده شدن ساختار دندان های پایینی
 • ایجاد زخم روی سقف دهان
 • کج و ناهماهنگ شدن دندان های کج
 • ایجاد اختلال مفصل گیجگاهی فکی
 • ایجاد مشکل در خوردن یا آشامیدن
 • بیماری لثه
 • وقوع خروپف و تنگی نفس در خواب

جمع بندی

درمان دیپ بایت به جلوگیری از عوارض گفته شده و همچنین اصلاح طرح لبخند کمک می کند. اگر درمان خود را به تعویق اندازید یا اصلا درمان نکنید عوارض ناشی از آن شدید تر می شود و در نتیجه، ممکن است بعداً به درمان تهاجمی و گران‌ تری نیاز داشته باشید.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی بعد از سالها سابقه در زمینه ی ترمیمی و زیبایی دندان در صورت تشخیص وجود دیپ بایت بیمار را با روش های درمانی مناسب با شرایط آشنا می کند و در صورت نیاز به ارائه درمان به بیمار بهترین روش درمانی مطابق با دیپ بایت موجود را پیشنهاد می دهد. ممکن است دندان های شما بعد از درمان های ارائه شده دیگر این عارضه مثل ارتودنسی یا جراحی دچار پوسیدگی و فرسودگی شده باشند. دکتر مانوشا امیری می تواند با ارائه روش های ترمیمی و زیبایی مناسب مثل انواع روکش های لمینت یا کامپوزیت زیبایی لبخند را برای شما به ارمغان آورد.

Rate this post