برای ترمیم پوسیدگی دندان، پرکردن دندان با مواد پرکننده همرنگ دندان یک درمان رایج در مطب دندانپزشکی است. در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری برای ارائه روکش دندان (روکش لمینت،روکش کامپوزیت یا روکش تمام سرامیکی) یا پرکردن و ترمیم دندان های پوسیده از به روزترین تکنیک و مواد درجه یک دندانپزشکی استفاده می شود. مواد پرکننده همرنگ دندان علاوه بر یکنواختی با سایر دندان های طبیعی مزایای دیگری هم دارد مثل برجسته نبودن و قابل مشاهده نشدن در هنگام لبخند.

علاوه بر این مواد پرکننده‌ سرامیکی و پرسلنی در مهر و موم کردن دندان‌ها و جلوگیری از ورود باکتری ‌ها نقش موثری دارند. البته این مواد ترمیمی هم مثل تمام مواد ترمیمی دیگر دندانپزشکی بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند اما موضوعی که مهم است و در این مطلب می خواهیم به بررسی آن بپردازیم این است که دوام و ماندگاری این مواد پرکننده چقدر است؟ یعنی تا چه بازه زمانی می توانند از دندان بیمار محافظت کنند؟

چگونگی پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین مشکلات دندانی است که ممکن است همه افراد در طول زندگی خود حداقل یکبار آن را تجربه کرده باشند و تحت درمان پرکننده ها قرار گرفته باشند. همانطور که بزرگسالان دچار پوسیدگی دندان می شوند کودکان خردسال در معرض بیشتری برای پوسیدگی دندان هستند. همانطور که می دانید عادات غذایی افراد در پوسیدگی دندان ها تاثیر زیادی دارند. مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین و پر نشاسته خطر پوسیدگی دندان را در فرد افزایش می دهد. اسیدهای موجود در قندها و نشاسته های باقی مانده غذاها و نوشیدنی ها روی دندان ها می توانند لایه سخت مینای دندان را از بین ببرند و سوراخ های ریزی روی دندان ایجاد کنند که به آن پوسیدگی می گویند.

به همین دلیل توصیه تمام دندانپزشکان به افراد این است که برنامه منظمی برای مسواک زدن و استفاده از نخ دندان داشته باشند. رعایت بهداشت اصولی دندان ها را تمیز نگه می دارد و از تجمع باکتری ها جلوگیری می کند و در نهایت از تشکیل پلاک و رسوب روی دندان خبری نیست. همچنین همه افراد باید هر شش ماه یکبار برای معاینه و تمیز کردن به دندانپزشک مراجعه کنند

یکی دیگر از راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان داشتن سیلانت‌ های دندانی و درمان ‌های حرفه ‌ای فلوراید می باشد. سیلانت های دندانی یک ماده شفاف و انعطاف پذیر هستند که روی دندان های آسیاب اعمال می شوند تا به جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و شکاف در سطوح شیاردار دندان های پرمولر و آسیاب کمک کنند. درمان های حرفه ای فلوراید به تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی ها کمک می کند.

بررسی فرآیند پرکردن دندان با مواد پرکننده همرنگ دندان

دندانپزشک در ابتدا برای معاینه و تشخیص پوسیدگی از تصاویر اشعه ایکس استفاده می کند تا بتواند محل دقیق پوسیدگی و سوراخ ها را تشخیص دهد. اگر پوسیدگی دندان پیشرفت کرده باشد و با درد شدید همراه باشد ممکن است محل سوراخ دندان را خود بیمار هم بتواند ببیند. دندانپزشک بعد از تشخیص برای اینکه بتواند مواد پرکننده را درون دندان قرار دهد ابتدا با بی حسی موضعی دندان آسیب دیده را بی حس می کند.

بعد از اینکه دندان کاملا بی حس شد قسمت پوسیده دندان را میتراشد و پوسیدگی ها و سایر مواد اضافه موجود را برمی دارد و تمیز می کند. دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص فضایی درون دندان آسیب دیده ایجاد می کند که بتواند مواد پرکننده را درون آن قرار دهد. بعد از جاساز کردن مواد درون قسمت مورد نظر آن را پولیش می دهد تا همسطح دندان شود و برجستگی نداشته باشد.

بررسی ماندگاری و دوام پرکننده های همرنگ دندان

مواد پرکننده همرنگ دندان از جنس سرامیک و پرسلن هستند که رنگ و ظاهری مطابق با دندان های طبیعی دارند. این مطابقت در حدی است که این مواد با دندان های طبیعی جوری ترکیب می شوند که اصلا قابل مشاهده و جلب توجه نیستند. این نوع از پرکننده ها بادوام هستند و می توانند در برابر جویدن غذاهای سفت و سایر ساییدگی ها مقاومت کنند. اگر بیمار بتواند مراقبت و نگه داری خوبی از این مواد داشته باشد ممکن است ماندگاری و دوام آنها به ۱۰ سال یا شاید بیشتر هم برسد.

اینکه مواد پرکننده سرامیکی یا پرسلن تا چه مدت ماندگاری داشته باشند تا حد زیادی به عادات رفتاری بیمار بستگی دارد. عدم توجه به رعایت بهداشت و سلامت دندان ها می تواند ماندگاری پرکردگی های سرامیکی یا پرسلن و اثربخشی آنها را کم کند. مواردی که برای نگه داری و افزایش ماندگاری پرکننده ها توصیه میشود به شرح زیر است:

  • بیماران باید مواظب باشند که اجسام سخت مثل مداد یا هرچیز سفت دیگری را گاز نزند.
  • مصرف غذاهای چسبناک و شیرین که باعث کاهش دوام مواد پرکننده می شود را محدود کنند.
  • بیماران باید حداقل دو بار در روز به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان ادامه دهند و مراجعه منظم به دندانپزشک خود را فراموش نکنند.

پوسیدگی دندان یک مشکل جدی و شایع است که می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر گذار باشد. پرکردگی های همرنگ دندان (سرامیکی یا پرسلن) می توانند روش موثر درمانی پوسیدگی ها باشند و درد دندان را تسکین دهند و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنند. بر عکس پرکننده های سنتی (نقره ای و تیره)، پرکننده‌های سرامیکی یا پرسلن به طرز شگفت ‌انگیزی با دندان‌های طبیعی ترکیب می‌شوند و ظاهری بی‌عیب و نقص به بیمار ارائه می دهند. همانطور که گفتیم این پرکننده ها از نظر ظاهر دندان برای بیماران دارای محبوبیت هستند. اگر شما یکی از افرادی باشید که قصد دارید برای درمان پوسیدگی دندان به مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید میتوانید با ترمیم دندانهای خود با مواد پرکننده سرامیکی یا پرسلن همرنگ دندان برای سالهای طولانی از بابت ماندگاری و سلامت دندان خیالتان راحت باشد. همچنین با رعایت نکات و دستورالعمل های لازم دکتر مانوشا امیری بعد از ارائه درمان می توانید طول عمر پرکردگی دندان خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید:

Rate this post