چگونگی حفظ ساختار طبیعی دندان توسط تاج دندان: در این مطلب سعی داریم در مورد هدف اصلی ارائه روش ترمیمی تاج دندان صحبت کنیم. به طور کلی تاج دندان اندازه، شکل، عملکرد، ظاهر و سلامت دندان آسیب دیده را به بیمار برمی گرداند. دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی با اطمینان کامل تاج دندان را برای بازسازی و محافظت از ساختار طبیعی دندان ارائه می دهد. تاج دندان این فرصت را به دندان می دهد تا علاوه بر حفظ ظاهر طبیعی ایده آل، همچنین به عملکرد طبیعی دندان هم کمک می کند.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که تاج دندان چگونه می تواند ظاهر و عملکرد طبیعی دندان را حفظ کند؟

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت ارائه دهنده انواع روکش و تاج دندان از جمله روکش دندان لمینت، روکش کامپوزیت و تمام سرامیکی می باشد که در ساخت و ارایه روکش دندان تمامی موارد از جمله زیبایی و دوام و ساختار طبیعی وآناتومیک دندان را در نظر گرفته و به مراجعین خود ارایه میدهد.

تاج دندان چیست؟ معرفی انواع مختلف تاج دندان

ممکن است دندانپزشک متخصص ترمیم و زیبایی برای دندان های آسیب دیده بیمار خود و ترمیم و حفظ ساختار طبیعی آن روش ترمیمی تاج دندان را پیشنهاد کند. تاج دندان شامل یک روکش نازک به شکل دندان است که روی دندان قرار می گیرد و جایگزین سطح جویدنی آن می شود. تاج دندان نوعی ترمیم دندان است که به طور کامل دندان را از هر طرف احاطه می کند. این روش ترمیمی برای محافظت و ترمیم دندان‌های آسیب ‌دیده استفاده می شود یا دندان‌ هایی که از نظر ساختار طبیعی دارای مشکل زیبای هستند (مثلاً دندان‌هایی که خیلی کوتاه هستند). تاج دندان از نظر مواد تشکیل دهنده انواع مختلفی دارد، از جمله تاج سرامیکی (همرنگ دندان)، پرسلن متصل شده به فلز، آلیاژ فلز و آلیاژ طلا. این که کدام نوع از این تاج ها برای بیمار استفاده شود بستگی به هدف ترمیم انجام شده برای دندان دارد.

چگونه تاج دندان می‌تواند ساختار دندان‌ های آسیب ‌دیده را بازسازی یا حفظ کند؟

تاج دندان می تواند با ایجاد اندازه و شکل ایده آل بر اساس وضعیت فعلی دندان آسیب دیده، ساختار طبیعی دندان را حفظ کند. دندانپزشک متخصص ابتدا از دندان مورد نظر قالب گیری می کند و سپس بعد از بررسی و اندازه گیری کامل وضعیت موجود دندان این داده ها را برای ساخت سفارشی تاج دندان به لابراتوار دندانپزشکی می فرستد. مثلا اگر دندانی به علت وجود عادت دندان قروچه فرسوده و ساییده شود، دندانپزشک متخصص می‌تواند با استفاده از تاج دندان سفارشی مخصوص دندان آسیب دیده، اندازه و شکل مناسب دندان را بازسازی کند طوری که دوباره با دندان های اطراف خود مطابقت داشته باشد. همچنین ساختار طبیعی باقی مانده دندان را حفظ می کند.

به نظر شما یک دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی چه زمانی ارائه روش ترمیمی نصب تاج دندان را برای بیمار خود تجویز می کند؟

ممکن است تاج دندان برای بیمارانی که یک یا چند پوسیدگی دندان دارند، یا دچار شکستگی و ترک خوردگی دندان شده اند، دندانی که در اثر دندان قروچه دچار ساییدگی شده است یا دندان هایی که ظاهر نامتناسب و کوتاهی دارند پیشنهاد شود. البته علاوه بر روش ترمیمی تاج دندان روش های ترمیمی و زیبایی دیگری هم ممکن است یک گزینه انتخابی باشد. بنابراین بهتر است برای تعیین اینکه کدام روش با توجه به نیاز و موقعیت خاص بیمار مناسب ‌تر است، با دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی خود مشورت کنید.

ترک خوردگی و شکستگی دندان

دندانپزشک تا حد امکان از ساختار طبیعی دندان که یکی از راه‌های تضمین سلامت دهان است محافظت می کند. به همین دلیل در بعضی موارد زمانی که دندان به شدت دچار ترک خوردگی می شود، دندانپزشک می‌تواند با استفاده از تاج دندان از بزرگ‌ تر شدن ترک خوردگی و حفظ ساختار موجود جلوگیری کند که منجر به کاهش درد دندان ترک خورده و کاهش فشار روی آن می شود. همچنین این فرصت را به دندان می دهد که به جای کشیدن شدن در جای خود باقی بماند.

پوسیدگی دندان و انجام عصب کشی

بعد از درمان ریشه و برطرف کردن پوسیدگی، قسمت سوراخ شده دندان می تواند باز بماند که در برابر عفونت بیشتر آسیب پذیر می شود. برای محافظت از این دندان و برگشت عملکرد آن، قسمت باز دندان با مواد پرکننده پر می شود و سپس از تاج دندان برای پوشش آن استفاده می شود.

پرکردن جای خالی دندان

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده باشید، ممکن است از بریج یا پروتز پارسیل (دندان مصنوعی جزئی) برای جایگزینی آنها استفاده شود. بریج های دندانی نیز میتوانند بدون نیاز به جراحی کاشت ایمپلنت دندان، دندانی با ظاهری طبیعی و محکم به بیمار ارائه دهند.

بهبود ظاهر دندان

در برخی موارد، تاج دندان ممکن است به دلایل زیبایی، زمانی که دندانی دچار لب پریدگی یا کوتاهی می باشد اعمال می شود.

یکی از موارد مهم در مورد روش ترمیمی تاج دندان نحوه مراقبت از تاج دندان است

دکتر مانوشا امیری و سایر دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی بعد از پایان پروسه نصب تاج دندان دستورالعمل های لازم را به بیمار خود ارائه می دهند. بیمار باید با رعایت این دستورالعمل ها که شامل رعایت بهداشت دهان و دندان، دقت در مصرف غذا و نوشیدنی ها و محافظت از دندان ها در برابر ضربه های ناخواسته و سلامت کلی دهان از تاج دندان خود مراقبت کند . همچنین مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه و تمیز کردن حرفه ای دندان برای تشخیص زود هنگام مشکلات دهان و دندان و محدود کردن درمان های تهاجمی بسیار مهم است.

امروزه با پیشرفت علم در زمینه های مختلف از جمله دندانپزشکی هیچ کس نباید از ظاهر نامناسب دندان های خود خجالت زده باشد طوری که نتواند به راحتی لبخند بزند. تاج دندان یک روش ترمیمی با کارایی موثر است که بسیاری از دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی از جمله دکتر مانوشا امیری برای بیماران خود به بهترین شکل ممکن ارائه می دهد.

Rate this post