معاینه دندانپزشکی برای هر فردی ضروری است اما می خواهیم بدانیم علت این ضرورت چیست و چه کمکی به حفظ سلامت دندان و دهان شما می‌کند. به توصیه همه دندانپزشکان شما باید حداقل هر شش ماه یکبار معاینه دندانپزشکی را نزد دندانپزشک خود به صورت روتین انجام دهید.

معاینه و ویزیت منظم دندانپزشکی به چه شکل است؟

در مراجعه و ویزیت منظم دندانپزشکی دو حالت وجود دارد: چکاپ و معاینه دندانپزشکی یا پیشگیری از بیماری و مشکلات احتمالی دهان و دندان

دندانپزشک در زمان معاینه پوسیدگی‌های دندان شما را بررسی می‌کند؛ ممکن است که برای تشخیص پوسیدگی‌های بین دندانی از عکس‌های رادیوگرافی و اشعه ایکس استفاده کند. در چکاپ دندان پلاک و رسوب تشکیل شده روی دندان بررسی می شود.

پلاک دندان یک لایه ی زردرنگ و چسبنده پراز باکتری است که اگر از بین نرود، سفت می‌شود و تبدیل به رسوب می‌شود. مسواک و استفاده از نخ دندان توانایی از بین بردن رسوب تشکیل شده روی دندان را ندارند و اگر توسط دندانپزشک از بین نروند به مرور زمان می‌تواند باعث بیما‌ری ‌های دهان و دندان و در نهایت منجر به از دست دادن دندان شود.

در حین معاینه دندان، دندانپزشک معمولا در مورد رژیم غذایی و عادات بهداشت دهان و دندان شما صحبت می کند و ممکن است تکنیک های مناسب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را به شما یاد دهد یا در مورد سایر عوامل مثل سبک و عادات زندگی که می تواند بر سلامت دهان و دندان و زیبایی لبخند شما تأثیر گذار باشد صحبت کند.

بعد از اینکه دندانپزشک معاینه ی دندان ها را به طور کامل انجام داد نوبت به بررسی لثه‌ها می شود. معاینه ی لثه با ابزار خاصی برای‌

معاینه دندانپزشکی و چکاپ روتین و منظم

اندازه ‌گیری عمق فضای بین دندان‌ها و لثه انجام می‌شود. در صورت سلامت لثه‌ها عمق فضای بین دندان و لثه کم است ولی هنگامی که افراد به بیماری‌های لثه مبتلا می‌شوند این فضا ممکن است عمیق تر شود.

همچنین معاینه دندانپزشکی که به صورت دقیق انجام می شود باید شامل معاینه زبان، گلو، صورت، سر و گردن باشد؛ در این مرحله هر گونه علائمی از مشکلات تورمی، قرمزی یا علائم احتمالی سرطان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مواردی که باید بین هر ویزیت دندانپزشکی سالیانه ی خود رعایت کنید

شما باید در فاصله ی زمانی بین یک ویزیت تا ویزیت بعدی حتما از دندان‌ها و لثه‌های خود به درستی مراقبت کنید. پلاک ها و رسوب ها همیشه می توانند روی دندان های شما تشکیل ‌شوند، اما رعایت بهداشت اصولی و مناسب از جمله مسواک زدن روتین و منظم و استفاده از نخ دندان روزی حداقل یکبار می تواند از تشکیل رسوبات جلوگیری کند.

مرکز تخصص ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری سعی دارد با ارائه ی چند نکته در مورد نحوه ی اصولی مراقبت های بهداشتی از دهان و دندان در حفظ و نگه داری دندان هایتان کمک کند:

  • دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. حتما از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
  • استفاده از نخ دندان به صورت روزانه
  • از دهانشویه برای کمک به کنترل باکتری‌های پلاک استفاده کنید. استفاده از دهانشویه به تازه نگه داشتن و خوشبو بودن دهان و نفس شما کمک می‌کند.
  • خودداری از مصرف سیگار و مشروبات الکلی
  • محدود کردن مصرف تنقلات و غذاهای شیرین و قندی
  • داشتن رژیم غذایی سالم و خوردن میوه و سبزیجات تازه

در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری تمامی خدمات مشاوره و انجام روش های ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی توسط متخصص مجرب دکتر مانوشا امیری ارائه می شود. دکتر مانوشا امیری بعد از انجام هرگونه روش ترمیمی یا زیبایی دندان مراقبت های اصولی و ویژه درمان انجام شده را برای بیماران خود توضیح داده و برای ماندگاری و حفظ سلامت و زیبایی دندان ها و لبخند بیمار معاینه دندانپزشکی و مراجعه ی منظم دندانپزشکی را توصیه می کند.

لمینت

Rate this post