درمان ریشه، که به عنوان عصب کشی دندان شناخته می شود، یک روش درمان دندانپزشکی برای از بین بردن عفونت از داخل دندان است. همچنین می تواند باعث جلوگیری دندان از عفونت های بیشتر شود. عصب کشی در پالپ دندان که کانال ریشه ی دندان است انجام می شود.

در واقع عصب کشی از بین بردن اعصاب از پالپ دندان است و خیلی ها فکر می کنند که روش درمانی دردناک است اما در حقیقت تسکین دهنده درد است. پالپ دندان شامل بافت عصبی، رگ‌های خونی و سلول‌های دیگر است که در داخل تاج و ریشه ی دندان قرار دارد.

لمینت 

دکتر مانوشا امیری

عصب های درون پالپ دندان گرمی و سردی را حس می کنند. هزینه‌ ی عصب کشی برای افراد مختلف متفاوت است، اما نسبت به کشیدن دندان و جایگزینی آن با روکش یا بریج، کم‌هزینه تر است. عصب کشی یک روش نسبتاً ساده است که ظرف یک الی سه جلسه ی درمانی در مطب انجام می‌شود.

مراحل انجام عصب کشی

عصب کشی توسط دندانپزشکی انجام می‌شود که در این زمینه دارای تخصص و مهارت باشد. دکتر مانوشا امیری دارای سالها تجربه و تخصص در زمینه ی دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می باشد. این روش درمانی معمولا در طی سه جلسه انجام می شود:

۱. تمیز کردن کانال ریشه ی دندان

در مر حله ی اول دندانپزشک هر چیزی را که در داخل کانال ریشه وجود دارد خارج می کند. سپس با بی حسی موضعی همان قسمت را بی حس می کند و بعد از بی حس شدن یک سوراخ روی سطح دندان ایجاد می کند تا بتواند به بافت پالپ دسترسی داشته باشد و پالپ را تخلیه و عفونت را خارج می کند.

۲. پر کردن کانال ریشه

در جلسه ی دوم، دندانپزشک قسمت خالی دندان عصب کشی شده را شکل داده و ضد عفونی می کند. سپس دندان را با مواد مخصوص پر می کند. بعد از درمان کانال ریشه دندان دارای عصب نیست و بیمار دیگر هیچ دردی در آن دندان احساس نخواهد کرد زیرا بافت عصبی برداشته شده و عفونت از بین رفته است.

۳. انجام روکش یا پر کردگی دندان

دندان عصب کشی شده شکننده تر از قبل خواهد بود. دندانی که بدون پالپ است باید از پیوندی که دندان را به استخوان متصل می کند، تغذیه کند و این منبع کافی است. اما به مرور زمان، دندان شکننده‌تر می‌شود، بنابراین روکش یا تاج دندان می تواند از آن محافظت ‌کند.

بعد از پایان کار فرد می تواند مانند قبل از دندان استفاده کند. معمولا عصب کشی در یک جلسه انجام می شود اما اگر کانال های پیچیده و زیاد دارای عفونتهای شدید وجود داشته باشد ممکن است یک یا دو جلسه ی دیگر طول بکشد.

در چه مواردی نیاز به انجام عصب کشی وجود دارد؟

التهاب یا عفونت پالپ دندان در اثر پوسیدگی دندان‌ها به وجود می‌آید و وجود یک حفره ی سیاه در دندان، می‌تواند اولین نشانه ی نیاز به درمان عصب‌کشی باشد. گاهی وقتها پوسیدگی و حفره‌های دندانی در قسمت هایی واقع می‌شوند که به‌راحتی قابل‌ مشاهده نیستند، در نتیجه ممکن است از دید شما پنهان بمانند. به همین دلیل است که معاینه دندان‌ها توسط دندانپزشک حداقل سالی یک ‌بار توصیه می‌گردد.

یکی دیگر از علائم عفونت پالپ دندان، حساس شدن دندان‌ها می‌باشد. زمانی که دندان در معرض غذا و نوشیدنی‌های سرد، گرم و یا شیرین قرار می‌گیرد دچار حساسیت می‌شود.

به همراه درد، مزه و بوی بدی در دهان احساس خواهد شد که به مرور زمان بیشتر میشود. در مراحل پیشرفته ی پوسیدگی، درد دندان غیرقابل‌ تحمل می‌شود طوری که فقط با مصرف قرص مسکن کمتر می شود. در صورت عدم درمان این وضعیت، دندان فاسد می‌تواند باعث ایجاد آبسه (عفونت ریشه دندان) در دهان شود.

آیا عصب کشی درد دارد؟

بسیاری از مردم از عصب‌ کشی ترس دارند و فکر می کنند که روشی بسیار دردناک است. اما امروزه دندانپزشکان متخصص با پیشرفته ترین امکانات طوری دندان را عصب کشی می کنند که بیمار کمترین ناراحتی را تجربه کند. بهتر است بدانید دردی که احساس می کنید به دلیل وجود عفونت درون پالپ دندان است و ربطی به شیوه ی درمان ندارد بلکه درمان ریشه (عصب کشی) این درد را یکبار و برای همیشه از بین می برد.

دندانپزشک برای جلوگیری از درد در بیشتر موارد یک بی‌ حسی موضعی به بافت اطراف دندان آسیب ‌دیده تزریق می‌ کند تا در طی فرایند درمان، بیمار دردی را حس نکند. ممکن است بعد از انجام عصب کشی، مقداری درد وجود داشته باشد اما این درد موقت بوده و طبیعی است و معمولا توسط داروهای مسکن غیر نسخه ‌ای مانند استامینوفن و یا ناپروکسن برطرف می‌گردد. در صورت لزوم ممکن است دندانپزشک داروهای مسکن دیگری را نیز تجویز نماید.

عصب کشی دندان

مزایای عصب کشی

 • عصب‌ کشی باعث نجات دندان شما می شود یعنی به‌ جای از دست دادن دندان‌های خود، می‌توانید آن را در دهان خود حفظ کرده و از عملکرد آن لذت ببرید. با انجام عصب کشی، بافت پالپ دندان برداشته می‌شود، درنتیجه دردی وجود نخواهد داشت.
 • دندان‌ درد ناشی از پوسیدگی شدید دندان‌ها، می‌تواند غیر قابل تحمل باشد طوری که فعالیت های روزمره ی فرد را مختل کند. عصب‌ کشی این درد شدید را از بین می برد.
 • عصب کشی باعث می شود که شما از پرداخت هزینه های بالای درمانی مثل انجام ایمپلنت دندان یا پروتز های متحرک یا ثابت یا روش های دیگر جایگزین دندان معاف شوید.
 • از دست دادن دندان و جای خالی آن می تواند منجربه به تغییرات و انحرافات زیادی در دهان شود. تغییراتی که می‌تواند منجر به نامرتبی دندان‌ها و یا حتی اختلال مفصل گیجگاهی- فکی (TMJ) شود.

معایب انجام عصب کشی

 • بعد از عصب کشی، دندان ‌ترمیم شده دیگر زنده نیست و نسبت به قبل شکننده ‌تر خواهد شد. می‌توان به کمک “پرکننده های دندانی” یا “روکش‌های سرامیکی” دندان عصب‌کشی شده را محکم کرد.
 • زمانی که دندان‌ درد غیر قابل تحمل باشد، شما می توانید بین کشیدن دندان و یا درمان عصب کشی یکی را انتخاب کنید. کشیدن دندان بسیار هزینه کم تری نسب به عصب کشی دارد.
 • عصب‌ کشی بسیار پیچیده ‌تر از کشیدن دندان است. درواقع ممکن است یک تا دو جلسه طول بکشد اما کشیدن دندان بسیار ساده‌ تر است و فقط ظرف چند دقیقه، درد شما از بین می رود.

دوره ی مراقبت بعد از انجام عصب کشی

ممکن است تا چند روز بعد از درمان عفونت ریشه دندان، کمی حساسیت در اطراف دندان‌ترمیم شده وجود داشته باشد. مراقبت‌های پس از درمان شامل برخی از دستورالعمل‌های کلی می‌شود، ازجمله:

 • تا از بین رفتن کامل بی حسی، از جویدن و گاز زدن غذا خودداری کنید
 • تا بازسازی کامل دندان توسط دندانپزشک، از جویدن با دندان‌ ترمیم شده خودداری کنید
 • برنامه منظم بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و از مسواک و نخ دندان روزانه ی خود استفاده کنید.
 • درصورتی‌ که مواد پرشده داخل دندان، از محل خود خارج شد، در اسرع وقت با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

جمع بندی

عصب کشی یا درمان کانال ریشه یکی از روش های رایج دندانپزشکی است .دکتر مانوشا امیری در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی  با پیشرفته ترین متد و تجهیزات روز دنیا مراحل دوم و سوم که همان پرکردن دندان عصب کشی شده است که شامل پر کردن دندان با مواد آمالگام و همینطور مواد کامپوزیتی هم رنگ دندان میباشد را برای بیماران خود ارائه می دهد.

همینطور ساخت و انجام روکش سرامیک دندان و روکش ایمپلنت دندان به بهترین شکل ممکن و با استفاده از تجهیزات مدرن و روز دنیا در این مرکز تخصصی زیبایی دندان انجام میگیرد. شما می توانید تجربه داشتن یک دندان زیبا را همانند دندان های طبیعی خود را در این مرکز داشته باشید.

Rate this post