بهداشت دهان و دندان می تواند علاوه بر اینکه از دندان ها محافظت کند به سلامتی دهان هم کمک کند. افرادی که به سلامت دندان و دهان خود اهمیتی نمی دهند ممکن است دارای مشکلات زیر شوند:

 • اعتماد به نفس پایین
 • مشکل در ارتباطات اجتماعی و شغلی خود
 • ناراحتی های دهانی
 • مشکلات گفتاری
 • تغذیه ی نامناسب
 • مشکل در بلعیدن غذا

عفونت و سرطان دهان در صورت عدم درمان ممکن است کشنده باشد.

مواردی برای بهداشت دهان و دندان وجود دارد، مثل مراجعه ی منظم به دندانپزشک و استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک. البته ممکن است بعضی از افراد نیاز به اقدامات احتیاطی بیشتری داشته باشند. از جمله افراد زیر:

کودکان و بهداشت دهان

پوسیدگی در اوایل دوران کودکی یا معذلات شیشه ی شیر بچه معمولا در کودکان روند مشخصی دارد. این پوسیدگی اولین بار به صورت لکه های سفید نزدیک خط لثه ظاهر می شوند و با پیشرفت پوسیدگی این لکه ها قهوای میشوند. خیلی مهم است که برای درمان پوسیدگی هر چه زودتر اقدام کنید. باقی مانده ی قند موجود در شیر و غذای کودک روی دندان ها می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

چند نکته برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان:

 • محدود کردن استفاده از شیشه شیر برای کودکان و جایگزین کردن لیوان پلاستیکی و راحت
 • کودک را با شیشه شیر در دهان نخوابانید چون شیری که در دهان جمع میشود باعث می شود باکتری های موجود در قند روی دندان ها باقی بمانند.
 • قبل از اینکه دندان های کودک دربیایند، تمیز کردن روزانه ی لثه با دستمال لطیف و نازک و مراقبت های منظم دهانی را برای کودک خود انجام دهید.
 • بعد از درآمدن دندان های کودک تا زمانی که کودک آنقدر بزرگ نیست که بتواند خمیر دندان را تف کند از مسواک خیس شده با آب استفاده کنید چون اگر خمیر دندان را بخورد فلوراید بیش از حد جذب دندان های در حال رشد میشود و فلوروز(جذب بیش از حد فلوراید) را بوجود میاورد و باعث می شود دندان ها لکه دار شوند.

زنان و بهداشت دهان

زنان در مراحل مختلف سنین خود مشکلات مختلف دندانپزشکی دارند.

سال های نوجوانی

ممکن است شروع قاعدگی برای زنان همراه با زخم دهان و تورم لثه باشد.

بارداری

در دوران بارداری، افزایش پروژسترون و سایر هورمون ها می تواند تعادل بدن را از حالت طبیعی خارج کند و باعث التهاب لثه، کم و زیاد شدن بزاق دهان،یا ایجاد تومور خوش خیم روی لثه به نام گرانولوم شود. همچنین استفراغ مکرر ناشی از تهوع صبحگاهی می تواند باعث پوسیدگی دندان و از بین رفتن مینای دندان شود.برای جلوگیری از این مشکلات رعایت بهداشت دهان و دندان خیلی مهم است. در مواجه با هرکدام از این مشکلات با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید.

لمینت 

در حین بارداری مراجعه به دندانپزشک خود را ادامه دهید زیرا مراقبت های دندانپزشکی برای زنان باردار بی خطر است. دندانپزشک خود را از بارداری خود مطلع کنید.

دکتر مانوشا امیری،بهترین دندانپزشک زیبایی در رشت

یائسگی و میانسالی

یائسگی در زنان باعث کمبود استروژن میشود که آنها را در معرض خطر بیماری پریودنتال قرار می دهد. در بسیاری از موارد دچار سوزش دهان(BMS) هستند که این اختلال با گز گز کردن دهان و تغییر در حس چشایی همراه است. سوزش دهان با پماد های دارویی و قرص های مکیدنی یا داروهای خوراکی درمان می شود.

سالمندان و بهداشت دهان

افزایش سن و از دست دادن دندان ها یا داشتن دندان مصنوعی نامناسب باعث ایجاد مشکل در جویدن می شود. همچنین ممکن است از داروهایی استفاده کنید که باعث خشکی دهان می شوند. خشکی دهان در بلعیدن غذا مشکل بوجود می آورد و ممکن است باعث شود نتوانید به درستی غذا بخورید. علاوه بر این، داشتن دهان خشک می تواند باعث تجمع باکتری ها، ایجاد بوی بد دهان، بیماری لثه و عفونت شود و بهداشت دهان را به خطر بیندازد.

ساکنان آسایشگاه ها

سالمندان و کودکان یا بزرگسالان دارای معلولیت جسمی یا ذهنی که در آسایشگاه ها یا سایر خانه های گروهی ساکن هستند در زمینه ی رعایت بهداشت دهان و دندان دچار مشکل می شوند چون آنها معمولا برای بهداشت دهان و دندان به مراقبان وابسته هستند.

دیده می شود افرادی که در این مکانها ساکن هستند با مراقبان خود در حین مراقبتهای شخصی مثل مسواک زدن پرخاشگری و ناسازگاری دارند به همین دلیل مراقبتهای دهانی با عجله و گاهی اصلا انجام نمی شوند. برای اینکه مراقب بتواند به بهداشت دهان و دندان ساکنین رسیدگی کند ممکن است اقدامات ویژه ای مانند استفاده از محدودیت های جسمی یا مصرف دارو به کار برد.

مبتلایان به HIV یا ایدز

افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز در برابر عفونت های فعال دهان آسیب پذیر هستند. یک لخته ی سفید کمرنگ روی زبان به نام لکوپلاکیای مویی بعضی وقتها نشانه های اولیه ی عفونت HIV یا ایدز است. علاوه بر این، افراد مبتلا به اچ آی وی یا ایدز ممکن است به عفونت های قارچی دیگر دهان مانند هیستوپلاسموز، آسپرژیلوز و کاندیدیازیس دهان نیز مبتلا شوند.

نکاتی برای بهداشت دهان و دندان

همه ی افراد باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنند اما ممکن است بعضی از افراد به توجه بیشتری برای سلامت دهان ودندان خود نیاز داشته باشند.

چند نکته برای راهنمایی شما در مسیر رسیدن به بهداشت دهان و دندان:

 • برای نظافت و معاینه سالی یک تا دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • دندان های خود را با خمیر دندانهای حاوی فلوراید حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.
 • هر سه تا چهار ماه یکبار مسواک یا سر مسواک خود را تعویض کنید.
 • حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.
 • زبان خود را مسواک بزنید تا باکتری ها از بین بروند و بهداشت دهان رعایت شود.
 • از روش های درمانی فلوراید و دهانشویه استفاده کنید.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر، باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید:

 • لثه های قرمز، متورم یا لثه هایی که خونریزی می کنند
 • حساسیت شدید دندان به گرمی یا سردی
 • مشکل جویدن
 • بوی بد دهان
 • لق شدن دندان

نتیجه گیری

شما می توانید با توجه به نکات گفته شده در بالا از پوسیدگی و بیماری های دهان و دندان خود جلوگیری کنید. مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری با سالها تجربه در زمینه ی برطرف کردن مشکلات زیبایی دندان و مرتب کردن دندان ها و کمک به بهداشت دهان آماده ی ارائه ی خدمات و پاسخگویی به نیازهای شما عزیزان می باشد.

Rate this post