لکه های سیاه علاوه بر خراب کردن لبخند کودک ممکن است تاثیرات دیگری هم داشته باشد. برخی از لکه های سیاه می توانند نشانه پوسیدگی دندان باشند. بنابراین آگاهی از عوامل مختلف لکه روی دندان کودک می تواند به شما در برابر پوسیدگی و درد دندان کمک کند.

حتی اگر کودکان مراقبت و بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی انجام دهند ممکن است باز هم لکه‌ های سیاه ناشی از برخی غذاها و نوشیدنی ‌ها روی دندان های خود داشته باشند. البته تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری به شما این نوید را می دهد که نگران سیاهی دندان های کودکان خود نباشید چون راه هایی برای جلوگیری از این لکه ها و ترمیم دندان هایی که قبلاً لکه دار شده اند وجود دارد.

اقدامات ساده ای برای جلوگیری و از بین بردن لکه های سیاه روی دندان ها وجود دارد که به زیباتر شدن لبخند کودک کمک می کند. مراجعه به یک دندانپزشک متخصص زیبایی می تواند کمک بزرگی در این مسیر برای شما باشد. دندانپزشک علت ایجاد لکه های تیره را تشخیص می دهد و راه های درمانی مناسب آن را برای کودکتان ارائه می دهد.

معمولا رفتن به مطب دندانپزشک برای کودک یک تجربه ترسناک به نظر می آید، به همین دلیل بهتر است قبل از لکه دار شدن دندان های فرزندتان از اقدامات پیشگیرانه ارائه شده در این مطلب بهره مند شوید.

سوالی که اینجا لازم است مطرح شود این است که آیا به نظر شما رنگ اصلی و طبیعی دندان ها سفید است؟

معمولاً همه ی ما تصوری که از رنگ دندان‌ها داریم رنگ سفید است، اما بهتر است بدانید که رنگ دندان‌ها به طور طبیعی در افراد متفاوت است. دندان ها از چند لایه تشکیل شده اند که لایه ی سطحی مینای دندان است که در طیف رنگی سفید تا آبی می باشد و لایه ی زیر مینا که به رنگ زرد است. بنابراین رنگ زرد زیر آن باعث می شود دندان ها تیره تر به نظر برسند.

معمولا رنگ سفید دندان‌های کودکان بیشتر از دندان‌های بزرگسالان دیده می شوند، زیرا دندان‌های شیری کلسیم بیشتری دارند. رنگ دندان های هر کودک متفاوت است و دندان های یک کودک ممکن است به طور طبیعی زردتر از دیگران باشد. در هر صورت لکه های سیاه روی دندان ها بسیار تیره تر از زردی طبیعی دندان هستند.

در ابتدا به این موضوع خواهیم پرداخت که علت ایجاد لکه های سیاه روی دندان چه می تواند باشد؟

دندان های شیری در کودکان ممکن است به دلایل مختلف قهوه ای تیره یا سیاه شوند. لکه های سیاه در سطح بیرونی دندان دیده می شوند و در اثر مصرف بعضی غذاها و نوشیدنی ها و همچنین داروها ایجاد می شوند. همچنین ممکن است یکی دیگر از علل ایجاد این لکه های سیاه پوسیدگی داخلی دندان ها یا سایر مشکلات جدی سلامت دندان باشد.

همه ی افراد مقدار متفاوتی از رنگ سفید تا زرد در دندان های خود دارد. بنابراین تغییر رنگ دندان ها می تواند به دلیل ژنتیک و ارثی باشد. اما باز هم علت اصلی ایجاد لکه‌های سیاه روی دندان‌ها نشانه ‌ای از بهداشت نامناسب دندان یا رژیم غذایی نامناسب مانند موارد زیر میباشد.

  • نوشیدنی های اسیدی مانند نوشابه های گازدار و نوشیدنی های ورزشی
  • میوه ها و مواد تیره رنگ و غذاها و نوشیدنی های تهیه شده با آنها
  • سس های تیره رنگ مانند سس سویا، سس گوجه فرنگی و سس کاری
  • مکمل های آهن
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله مسواک نزدن و استفاده نکردن از نخ دندان.
  • بیماری های دهان می توانند باعث ایجاد لکه های سیاه و تیره شوند

تیرگی و ایجاد لکه های سیاه روی دندان های کودکان به دو علت داخلی و خارجی بستگی دارند.

عامل خارجی لکه های سیاه

معمولا عامل اصلی ایجاد لکه های سیاه روی دندان علت خارجی آن است. لکه‌های سیاه روی دندان که به عنوان لکه‌های بیرونی شناخته می‌شوند، لایه خارجی دندان یعنی مینای دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. مینای دندان سطح بیرونی دندان را تشکیل می دهد به همین دلیل، با تغییر سبک زندگی می توان به راحتی از ایجاد لکه ها روی مینای دندان جلوگیری کرد.

رسوب های سیاه که ناشی از تجمع پلاک و باکتری هایی هستند که به درستی تمیز نشده اند در بالای لثه و روی سطح دندان ظاهر می شوند. به مرور زمان، پلاک ها به صورت یک لایه ی چسبنده و حاوی باکتری روی دندان ها سفت می شوند و به اسیدهای موجود در غذاها واکنش نشان می دهد و تبدیل به رسوب می شود. رسوب های سیاه روی دندان در صورت عدم درمان به مرور زمان زیاد می شوند. پلاک ها قبل از اینکه تبدیل به رسوب شوند با مسواک زدن قابلیت پاک شدن دارند اما رسوب ها به سختی از روی دندان از بین می روند.

عامل داخلی لکه های سیاه روی دندان ها

لکه های سیاه روی دندان ها نیز ممکن است از داخل به بیرون ظاهر شوند. پاک کردن این لکه های داخلی که تغییر رنگ درونی نامیده می شود بسیار مشکل است. لکه های درونی در لایه های دندان بسیار عمیق تر هستند. این لکه های عمیق در زمان رشد دندان ها ایجاد می شوند. لکه های درونی ممکن است در اوایل شکل گیری دندان های کودکان ایجاد شوند. علل اولیه لکه های سیاه داخلی روی دندان ها داروهایی است که به نوزاد داده می شود که حاوی آنتی بیوتیک های خاصی است. همچنین فلوراید اضافی زمانی که مینای دندان های کودک در حال تشکیل است می تواند باعث ایجاد لکه های داخلی شود.

آسیب و صدمه به دندان می تواند باعث ایجاد لکه های سیاه داخلی شود. زمانی که دندان آسیب می بیند، بدن خون بیشتری به آن قسمت می فرستد تا به روند بهبودی کمک کند. جریان بیش از حد خون می تواند لکه های قرمز یا سیاه تیره روی دندان ایجاد کند.

پوسیدگی سیاه دندان

یکی از رایج ترین لکه های دندان، پوسیدگی سیاه دندان است. به مرورزمان وجود عادات بد دندانپزشکی مانند مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود. این پوسیدگی ها می توانند در اثر خوردن و نوشیدن مقدار زیادی غذاهای شیرین یا اسیدی ایجاد شده باشند.

پوسیدگی سیاه دندان معمولاً در اثر عوامل خارجی ایجاد می شود اما داخل دندان را به سمت بیرون تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که لایه بیرونی مینای دندان آسیب می بیند، باکتری می تواند وارد سطح داخلی دندان شود که باعث لکه های سیاه دندان و در نتیجه پوسیدگی و عفونت می شود. پوسیدگی اگر درمان نشود می تواند بسیار دردناک باشد.

روش های جلوگیری از لکه دار شدن دندان های کودکان و تغییر رنگ دندان آنها

بهتر است نگران نباشید چون روش هایی برای پیشگیری و از بین بردن لکه‌های سیاه روی دندان‌های کودکان شما وجود دارد. جلوگیری از لکه‌های سیاه می‌تواند به راحتی آموزش مسواک زدن و نخ دندان کشیدن اصولی به کودکتان باشد. معمولا لکه های سیاه روی دندان قابل درمان هستند. ایمن‌ ترین راه برای درمان لکه‌های سیاه روی دندان، مراجعه به دندانپزشک متخصص در دندانپزشکی کودکان است.

سایر اقدامات لازم برای جلوگیری از سیاهی دندان های کودکان:

  • محدود کردن مصرف نوشیدنی های گازدار و نوشیدنی های ورزشی
  • استفاده از نی در هنگام خوردن مایعات و نوشیدنی های رنگ دار
  • بعد از خوردن و نوشیدن غذاهای رنگ دار آب بنوشند یا آدامس بدون قند بجوید.
  • تشویق به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز. ایجاد یک برنامه ی منظم برای مسواک زدن

اگر مسواک در دسترس نباشد، جویدن آدامس بدون قند بعد از خوردن یا نوشیدن می تواند به جلوگیری از تشکیل رسوب سیاه روی دندان کمک کند. آدامس با ترشح بزاق و خنثی کردن اسیدهای موجود در غذا و نوشیدنی عمل می کند. بزاق باعث پاک شدن پلاک از روی دندان قبل از سفت شدن می شود.

اگر کودک شما دارای دندان های سیاه و لکه دار است روش درمانی آن می تواند برای شما بسیار حائز اهمیت باشد. در ادامه به بررسی درمان های موجود در این زمینه می پردازیم.

گزینه های درمانی مختلفی برای از بین بردن لکه های سیاه روی دندان وجود دارد. از بین همه ی آنها درمان حرفه ای دندانپزشک و متخصص موثرترین راه برای از بین بردن لکه ها است. اگر لکه های دندان کودک ناشی از رسوب یا پوسیدگی باشد، مراجعه به دندانپزشک ضروری است.

دندانپزشک از ابزارهای حرفه ای استفاده می کند و می تواند جرم و پلاک را به راحتی از بین ببرد. بعضی از درمان‌های خانگی می‌توانند برای دندان‌ها، به ویژه دندان‌های در حال رشد کودکان خردسال، سخت باشند. درمان سیاهی دندان ممکن است شامل داروهای خانگی یا محصولات سفید کننده بدون نسخه باشد.

جمع بندی

ممکن است کودک شما بر روی دندان های خود لکه های سیاه ناشی از مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی های رنگ دار داشته باشند. غذاهایی مانند شکلات، انواع توت ها و ترشی ها می توانند باعث ایجاد لکه های سیاه شوند. خوردن و نوشیدن غذاهای اسیدی مانند میوه ها یا نوشیدنی های ورزشی می تواند مینای دندان را از بین ببرد. با ضعیف شدن لایه مینای دندان، احتمال لکه دار شدن آن بیشتر می شود. لکه های سیاه ناشی از منابع خارجی را می توان با کمک یک دندانپزشک مجرب برای کودکان از بین برد.

Rate this post