دو نوع دهانشویه در بازار وجود دارد: آرایشی بهداشتی و درمانی

دهانشویه های آرایشی بهداشتی برای مدت کوتاه و بطور موقت بوی بد دهان را از بین می برند و طعم خوبی به دهان می دهند. دهانشویه های درمانی به مرور زمان و استفاده ی منظم باعث کاهش باکتری های موجود در دهان می شوند و در درمان بیماری هایی مثل پسروی لثه، التهاب لثه، خشکی دهان و تشکیل پلاک موثر هستند. این دهانشویه ها را می توانید بدون نسخه و یا با نسخه ی پزشک تهیه کنید. در ادامه با مطلب راهنمای انتخاب دهانشویه ی مناسب همراه ما باشید.

دلیل استفاده از دهانشویه چیست؟

در انتخاب دهانشویه ی مناسب، در وهله ی اول باید ببینید که چه موردی در بهداشت دهان و دندان برای شما مهم است.

بوی بد دهان. اگر نگران بوی بد دهان خود برای شرکت در یک جلسه ی مهم هستید، استفاده از دهانشویه ی بهداشتی قبل از رفتن به جلسه می تواند بوی بد دهان شما را برطرف کند.

خشکی دهان. امکان دارد مصرف بعضی از داروها باعث خشکی دهان شوند یا به دلیل وجود بیماری خاص دچار عارضه ی خشکی دهان باشید، نوعی از دهانشویه ها هستند که یکبار استفاده از آن خشکی دهان را برای چند ساعت کنترل می کند و بهترین گزینه برای اینکه بتوانید یک مدت کوتاه در دهان خود احساس خوب و راحتی داشته باشید هستند.

مشکلات مربوط به لثه و پلاک ها. دهانشویه های درمانی حاوی فلوراید و مواد کشنده ی باکتری ها ،انتخاب مناسبی برای درمان و برطرف کردن بیماری های لثه و پلاک ها هستند.

دلایل دیگر موثر در انتخاب دهانشویه

قیمت دهانشویه. یکی دیگر از مواردی که در انتخاب شما می تواند تاثیرگذار باشد هزینه ی دهانشویه می باشد. در هنگام خرید به قیمت و مقدار مایعات هر بطری دهانشویه دقت کنید. ممکن است بطری ها جوری طراحی شده باشند که باعث ضرر شما شود. بهتر است بطری های بزرگ تر انتخاب کنید و خریدتان به صورت عمده باشد.

مهر استاندارد. برچسب ADA “”ADA Seal of Acceptance روی بطری دهانشویه را بررسی کنید. این برچسب نشان دهنده ی این است که دهانشویه از نظر کارایی آزمایش شده است. البته همه ی دهانشویه ها دارای این برچسب نیستند فقط برندهای شناخته شده و معتبر این برچسب را دارند.

به مواد تشکیل دهنده ی دهانشویه دقت کنید

دهانشویه ها معمولا حاوی چندین مواد تشکیل دهنده ی مخصوص برای درمان بیماری و سلامت کلی دندان هستند. مواد تشکیل دهنده ی دهانشویه ها عبارتند از:

 • فلوراید: این ماده برای مقابله با پوسیدگی دندان و تقویت مینای دندان است.
 • کلرید سیتیل پیریدینیم: این ماده بوی بد دهان و باکتری ها را از بین می برد.
 • کلرهگزیدین: این ماده باعث کاهش پلاک و کنترل التهاب لثه می شود.
 • روغن. بعضی از دهانشویه ها حاوی ترکیباتی هستند که دارای روغنهای لازم می باشند مثل منتول (نعناع فلفلی)، اکالیپتوس و تیمول (آویشن) که دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتری هستند.
 • کاربامید پراکسید یا پراکسید هیدروژن. سفید کننده ی دندان هستند.
 •  

چرا باید از دهانشویه استفاده کنیم؟

استفاده از دهانشویه ی مناسب می تواند از سلامت دندان محافظت کرده و باعث درخشان تر شدن لبخند شما شود. قسمت هایی از دهان و دندان وجود دارد که توسط مسواک و نخ دندان کاملا تمیز نمی شوند دهانشویه می تواند آن قسمت ها را شستشو دهد، همچنین دهانشویه وسیله ی درمانی موثر است در بیماری هایی مانند:

 • بوی بد دهان
 • التهاب لثه
 • پلاک
 • خشکی دهان
 • تغییر رنگ یا زرد شدن دندان
 • تحلیل لثه ها

نکات ایمنی

معمولا دهانشویه ها برای افراد بالای ۶ سال طراحی شده اند و کودکان زیر ۶ سال باید از دهانشویه ی مخصوص خود استفاده کنند.کودکان زیر ۶ سال ممکن است دهانشویه را بخورند به همین دلیل در حین استفاده باید تحت مراقبت باشند. در خرید دهانشویه ی مخصوص کودکان بهتر است با دندانپزشک کودک مشورت کنید.

افرادی که حساسیت به الکل دارند یا از مصرف الکل جلوگیری می کنند نباید از دهانشویه های حاوی الکل استفاده کنند.

نتیجه گیری

استفاده از دهانشویه می تواند بوی بد دهان و پوسیدگی را کاهش دهد.همچنین می تواند باعث جلوگیری تحلیل لثه، التهاب لثه، خشکی دهان و تشکیل پلاک شود.

علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان بهتر است از دهانشویه هم استفاده شود. در انتخاب دهانشویه به مهر استاندارد ADA توجه کنید.

پایان

شما می توانید جهت مشاوره و راهنمایی و برطرف کردن نیاز های درمانی و زیبایی دهان و دندان خود با مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری تماس بگیرید و در صورت نیاز با مراجعه به مرکز مشکلات خود در محیطی آرام و مجهز به پیشرفته ترین امکانات زیر نظر بهترین متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت بر طرف کنید.

Rate this post