برای داشتن دندان های سالم باید در تمام طول عمر خود از آنها مراقبت کنید. حتی اگر به شما بگویند که دندان های خوبی دارید، بسیار مهم است که هر روز برای مراقبت از آنها و جلوگیری از مشکلات قدم های درست را بردارید. اقداماتی شامل تهیه محصولات مراقبت از دهان و دندان و همچنین عادت های روزمره.

۱۱ راه برای سالم نگه داشتن دندان ها – قسمت اول

۶.اجازه ندهید برخی از مشکلات مانع استفاده از نخ دندان شود

استفاده از نخ دندان میتواند برای کودکان یا سالمندان دارای آرتروز مشکل باشد. بهتر است به جای تسلیم شدن در استفاده از نخ دندان به دنبال راه حلی  برای برطرف کردن این مشکلات باشید. نخ دندان های مناسبی برای رفع این مشکلات محیا شده اند که می توانید از داروخانه تهیه کنید و راحت تر استفاده کنید.

کامپوزیت ونیر 

۷.استفاده از دهانشویه را در نظر بگیرید

با تبلیغاتی که برای دهانشویه وجود دارد به نظر می رسد استفاده از دهانشویه برای سلامت دهان و دندان ضروری است، اما بسیاری از مردم از این محصول چشم پوشی می کنند. این مساله به این دلیل است که از کارایی این محصول برای داشتن دندان سالم اطلاعی ندارند. دهانشویه در سه مرحله به دهان و دندان کمک می کند:

  1. میزان اسید در دهان را کاهش می دهد
  2. قسمت هایی از دندان را که به سختی می توان مسواک زد تمیز می کند
  3. دندان ها را از مواد معدنی پر می کنند. دهانشویه ها برای ایجاد حس تازگی و تعادل در دهان مفید هستند.
  4. برای گروهی از افراد مثل کودکان و سالمندان که استفاده از مسواک و نخ دندان برایشان سخت است دهانشویه گزینه ی خوبی برای حفظ سلامت دهان و دندان می باشد.

روکش دندان سرامیکی 

دنداپزشک می تواند برای استفاده از دهانشویه به شما توصیه های خاص کند و مارک خاصی برای کودکان یا دندان های حساس  تجویز کند. دهانشویه هم با نسخه هم بدون نسخه قابل تهیه است.

۸- آب بیشتری بنوشید

آب بهترین نوشیدنی برای سلامت کلی بدن است از جمله سلامت دهان و دندان. و پزشکان خوردن آب بعد از هر وعده ی غذایی را توصیه می کنند که می تواند به شستن اثرات منفی که از چسبندگی و اسید غذا و نوشیدنی ها بین بافت ها باقی مانده اند کمک کند.

اصلاح طرح لبخند 

۹.خوردن میوه و سبزیجات ترد و تازه

خوردن غذاهای آماده راحت است اما برای سالم بودن دندان شما فایده ای ندارند. بهترین انتخاب برای دندان ها خوردن محصولات ترد و تازه است که حاوی فیبر سالم تری هستند. تعدادی از دنداپزشکان به والدین توصیه می کنند که در جویدن و خوردن غذا برای کودکان خود سخت گیرانه تر برخورد کنند. بنابراین بهتر است از مصرف غذاهای آماده و فراوری شده پرهیز کنید، و به جای ریز کردن تکه های غذا فک خود را فعال تر کنید و بیشتر بجوید.

۱۰.مصرف غذاهای شیرین و اسیدی را محدود کنید

قندها در دهان به اسید تبدیل می شوند که می توانند باعث از بین رفتن مینای سالم دندان شوند. این اسیدها یکی از مواردی هستند که باعث ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان می شوند. مصرف بیش از حد میوه ها، چای ها و قهوه های اسیدی باعث خراب شدن و از بین رفتن مینای دندان می شوند. البته نمی توان بصورت کامل از خوردن چنین غذاهایی صرف نظر کرد اما بهتر است مراقب سلامتی دندان خود باشید.

۷ نکته برای داشتن لبخند زیبا

 ۱۱. مراجعه به دندانپزشک دوبار در سال

بسیار مهم است اینکه چه عادتهای روزمره ای برای سلامتی دهان و دندان خود دارید و افرادی هم که بطور منظم و دقیق از مسواک و نخ دندان استفاده می کنند باید به پزشک مراجعه داشته باشند. حداقل باید دوبار در سال برای انجام پاکسازی و معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک علاوه بر اینکه می تواند رسوب ها را از بین ببرد و پوسیدگی را تشخیص دهد، این توانایی را دارد که متوجه مشکلات احتمالی شود و برای جلوگیری و درمان راه حل ارائه دهد.

مراجعه ی منظم به پزشک، در مواردی که سابقه ی مشکلات دندانی مانند التهاب لثه یا پوسیدگی های مکرر دارید بسیار مفید است و باعث ماندگاری دندان سالم می شود.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان  و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post