مراقبت های پیشگیرانه دندانپزشکی کودکان در وهله ی اول به جلوگیری از بروز مشکلات و تشخیص زودهنگام مشکلات و در وهله ی دوم به داشتن دندان های محکم و سالم کمک می کند. در ادامه با مطلب فواید فلوراید درمانی برای کودکان همراه ما باشید.

مراقبت های پیشگیرانه شامل اقداماتی است که در خانه می توانید انجام دهید مثل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و اقداماتی که دندانپزشک انجام می دهد، از جمله تمیز کردن دوره ای، استفاده از اشعه ایکس در معاینه و بررسی دندان ها و fluoride درمانی برای کودکان و نوجوانان. بیشتر مشکلات پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالان به تدریج و از دوران کودکی اتفاق می‌افتد. فلوراید تراپی یک روش کم هزینه و راحت برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان می‌باشد که در مطب‌های دندانپزشکی انجام شده و زمان زیادی نمی برد.

فلوراید درمانی چیست؟

فلوراید یک ماده معدنی است که در طبیعت و در بسیاری از مواد غذایی مانند چای، آب، غذاهای دریایی، انواع سبزی و… وجود دارد. این ماده در ساختار قسمت هایی از بافت‌های بدن انسان مانند استخوان‌ها و دندان‌ها جمع می شوند.

قندها و باکتری های موجود در دهان کودکان به دمینرالیزاسیون (از بین رفتن مواد معدنی) و در نهایت پوسیدگی ها کمک می کند. علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان، که پلاک را قبل از ایجاد آسیب از روی دندان ها از بین می برد، مصرف دوره ای و منظم کلسیم، فلوراید و فسفات از دست رفته که یک فرآیند مواد معدنی سازی مجدد است می تواند بسیار مهم باشد.

فلوراید تراپی نیز یکی از راه‌های مواد معدنی سازی مجدد برای دندان‌های شیری است. فلوراید به مقاوم شدن دندان های کودک در برابر قندها و باکتری ها کمک می کند و می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند. همچنین می‌تواند باعث محکم و قوی شدن دندان ‌های دائمی و حتی معکوس کردن پوسیدگی در مراحل اولیه باشد.

نقش fluoride در پیشگیری از پوسیدگی دندان

fluoride تراپی یکی از مناسب ترین و کم هزینه‌ ترین روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان در کودکان و حتی بزرگسالان است که در صورت انجام هر شش ماه یکبار تاثیر زیادی در سلامت دندان‌ها خواهد داشت. فلوراید در تماس با دندان، ساختمان دندان را مقاوم ‌تر کرده، روند پوسیدگی را کند و از ایجاد پوسیدگی‌ های جدید نیز جلوگیری می‌کند. نیازی به بی‌ حسی موضعی و تزریق آمپول ندارد و برای کودکان اصلا دردناک نیست.

آیا فلوراید درمانی برای کودکان بی خطر است؟

فلوراید تراپی برای کودکان بی خطر است. مقدار زیاد یا خیلی کم فلوراید مثل بسیاری از مواد معدنی دیگر می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود. شما می توانید از طریق مشاوره با دندانپزشک اطفال مقدار مناسبی فلوراید را برای محافظت از دندان های کودک خود استفاده کنید.

انواع مختلف

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید به کودکتان در دریافت فلوراید مورد نیاز کمک کند:

  • به صورت سیستمیک: مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی، fluoride موجود در غذاها و سبزیجات و فلوراید به صورت قرص که فقط با تجویز دندانپزشک امکان استفاده از آن هست.
  • به صورت موضعی: مانند وارنیش فلوراید، ژل فلوراید، فلوراید موجود در دهانشویه ‌ها و فلوراید موجود در خمیر دندانها

توصیه ی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی زیبایی در مرکز تخصصی دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی  به افراد این است که اگر فلورایدتراپی در مطب و توسط دندانپزشک برای کودکتان ارائه شود نه تنها هیچ عوارضی ندارد بلکه بهترین راه برای آشنایی کودک با کلینیک‌ها و مطب‌های دندانپزشکی است. اما طی سالهای اخیر دیده شده که این درمان در مدارس و مهد کودک ها توسط افراد غیر متخصص انجام می‌پذیرد که ممکن است نتایج خوبی برای کودک و خانواده‌ آنها نداشته باشد.

Rate this post