در چه زمانی کشیدن دندان ضروری می شود؟

به عقیده ی دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی  اولویت اصلی یک متخصص زیبایی دندان حفظ ظاهر و عملکرد دندان های طبیعی بیمار است و انواع درمان های ترمیمی (روکش لمینت یا کامپوزیت و…) را در موارد پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان برای بیمار ارائه می دهد. اما در بعضی موارد ساختار طبیعی دندان به دلیل تخریب و پوسیدگی زیاد قابل ترمیم نیست و چاره ای جز کشیدن دندان وجود ندارد. با مطلب ۵ دلیل ضروری برای کشیدن دندان همراه ما باشید.

از زمان های گذشته این باور در بین مردم وجود دارد که کشیدن دندان یک عمل دردناک است به همین دلیل بیشتر بیماران ما از کشیدن دندان وحشت دارند. تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری برای روشن شدن مراجعین و کاربران خود در زمینه موارد ضروری در این مورد، این مطلب را ارائه می دهد. برای اطلاعات و آگاهی بیشتر مرحله به مرحله همراه ما باشید.

در گام اول به بررسی این موضوع می پردازیم که به طور کلی فرایند و دلیل این کار چیست؟

در وحله ی اول کشیدن دندان باید توسط جراح دهان و دندان انجام شود. اما دندانپزشکان عمومی و پریودنتیست ها هم کشیدن دندان را به عنوان بخشی از مهارت های اصلی خود حین درمان انجام می دهند.

یک دندانپزشک متخصص و باتجربه ابتدا دندان ها، لثه ها و دهان بیمار را به طور کامل بررسی می کند تا اگر راهی وجود دارد دندان به جای کشیده شدن ترمیم شود. چون قطعا حفظ کردن دندان طبیعی خیلی بهتر از کشیدن دندان و جای خالی آن است. دندانپزشک قبل از کشیدن دندان قسمت مورد نظر را کاملا بی حس می کند تا بیمار هیچگونه دردی را احساس نکند.

همانطور که گفتیم کشیدن دندان در مواردی توصیه می شود که بودن دندان طبیعی سلامت دهان و دندان را تهدید کند و راهی جز کشیدن وجود نداشته باشد.

پوسیدگی شدید دندان

دکتر مانوشا امیری در بیشتر موارد پوسیدگی دندان را با ارائه ی ترمیم های دندانی مثل پر کردن، اینله، آنله و روکش های مختلف دندان درمان می کند، اما در بعضی موارد پوسیدگی دندان تا حدی پیشرفت کرده است که فقط باید دندان کشیده شود. مثلا اگر باکتری ها باعث بوجود آمدن آبسه در ریشه ی دندان که بسیار دردناک هم می باشد شده باشند، برای جلوگیری از پیشرفت آن باید دندان کشیده شود.

شلوغی غیر طبیعی دندان ها

شلوغی غیر طبیعی دندان ها به این شکل است که دندان‌ها روی هم قرار گرفته‌ اند یا چون فضای کافی وجود ندارد در زاویه های عجیب و غریب رشد کرده اند. در این حالت ممکن است برای ارائه روش درمانی تراز کردن دندان ها (ارتودنسی) و بهبود عملکرد و ظاهر لبخند یک یا تعدادی از دندان ها برداشته شوند.

بیماری پیشرفته لثه

پریودنتیت یک بیماری پیشرفته لثه است که بیشترین آسیب را به لثه ها وارد می کند. در واقع این بیماری می تواند منجربه تحلیل استخوان در فک شود و همچنین رباط های پریودنتال نگه دارنده دندان را از بین می برد که این حالت منجر به شل شدن دندان و در نهایت افتادن آنها می شود. در این شرایط، دندانپزشک متخصص کشیدن دندان را قبل از، از دست دادن دندان توصیه می کند.

ترومای دندانی

ممکن است در طی حوادثی که اتفاق می افتد و ضربه ای که به دندان ها وارد می شود منجربه آسیب های جبران ناپذیری در دندان ها شوند که با ارائه روش های ترمیمی مثل باندینگ دندان، بریج یا روکش دندان هم قابل درمان نباشند. در این موارد معمولا کشیدن دندان توصیه می شود.

دندان نهفته

دندان نهفته به این شکل است که رشد آن درون لثه محدود می شود و به طور کامل بیرون نمی آیند. این حالت معمولا در دندان عقل اتفاق میوفتد. دندان نهفته برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان های دیگر و کاهش خطر عفونت کشیده می شود. متخصص قبل از کشیدن دندان نهفته ابتدا به طور دقیق آن را بررسی و از فناوری پیشرفته مانند رادیوگرافی دیجیتال و اشعه ایکس استفاده می کند که تصاویر دقیق تری از دندان نهفته و قسمت های آسیب دیده نشان می دهد.

در این قسمت می خواهیم به بررسی روش های موجود در کشیدن دندان بپردازیم. دو نوع روش کشیدن وجود دارد:

کشیدن دندان ساده

معمولاً دندان هایی که کاملا رشد کرده اند با بی حسی موضعی به راحتی از دهان خارج می شوند. با ابزار مخصوص سر دندان را می گیرند و با چند تکان ساده بیرون کشیده می شود. کشیدن دندان خیلی سریع انجام می شود و بعد از تمیز کردن آن منطقه گازهایی را برای جلوگیری از خونریزی در جای خالی قرار می دهند.

کشیدن دندان با جراحی

زمانی که دندان نهفته است و یا زمانی که زیر خط لثه شکسته شده باشد جراحی انجام می شود. برای بیرون آوردن دندان از زیر بافت های لثه برشی روی لثه داده می شود. در بعضی موارد برای دسترسی به دندان استخوان یا بافت دیگری باید بریده شود. گاهی وقت ها ممکن است برای بیرون کشیدن نیاز باشد تا دندان به چند تکه تقسیم شود. بعد از خارج کردن دندان آن منطقه تمیز می شود، فلپ لثه در صورت لزوم بخیه زده می شود. در این روش کشیدن دندان از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

کشیدن دندان

روند بهبودی بعد از این جراحی به چه شکل است؟

بعد از کشیدن دندان تا چندین روز درد و کمی تورم را تجربه خواهید کرد که کاملا طبیعی است و با مصرف ایبوپروفن و انجام کمپرس سرد روی صورت قابل کنترل است. بهتر است هر ۱۵ دقیقه یکبار اینکار را انجام دهید. تا چند روز اول سعی کنید مایعات خنک و غذاهای نرم و پوره مانند مصرف کنید. بعد از آن می توانید دوباره به رژیم غذایی معمولی خود برگردید اما مواظب باشید تا جای خالی دندان کشیده شده به طور کامل بهبود یابد.

جمع بندی

متخصصین دندانپزشکی از جمله دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی تا جایی که امکان دارد دندان پوسیده و آسیب دیده را به روش های دیگری به غیر از کشیدن دندان (عصب کشی یا انجام روکش های لمینت و کامپوزیت و…) نجات می دهد و از کشیدن آن جلوگیری می کند. چون جای خالی دندان می تواند عواقب بدی از نظر سلامتی (حرکت و جابجایی دندان های دیگرو..) و روش های درمانی پر هزینه دیگر مثل کاشت ایمپلنت دندان داشته باشد. اگر از پوسیدگی و ظاهر بد دندان های خود رنج می برید برای جلوگیری از این کار بهتر است در اسرع وقت برای ترمیم و نجات دندان به بهترین دندانپزشک مناسب خود مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید

Rate this post