والدین برای رفع ناراحتی کودکان خود در هنگام درد هر کاری انجام می دهند. وقتی که یک کودک نوپا در دوره ای قرار دارد که در حال دندان درآوردن می باشد، معمولا والدین به فکر راه حلی برای تسکین درد لثه های کودک خود هستند و ممکن است از  یک پماد بی حسی موضعی استفاده کنند.

متخصص دندانپزشکی زیبایی | دکتر مانوشا امیری

اگر از مواد بی حسی بدون نسخه ی مخصوص درد لثه یا دندان بزرگسالان برای کودکان استفاده کنید، می تواند خطری پنهان و مهم برای کودکان باشد. خیلی از این پمادهای موضعی حاوی موادی به نام بنزوکائین هستند که خاصیت تسکین برای درد دارند. بنزوکائین اگرچه برای بزرگسالان تا حدی بی خطر است، اما می تواند برای نوزادان و کودکان خطر کمی داشته باشد.

مطالعات در این زمینه نشان داده است که بنزوکائین می تواند عامل بیماری به نام متهموگلوبینمی باشد، در این بیماری پروتئین در خون به نام متهموگلوبین تا مقدار غیر طبیعی افزایش می یابد. افزایش بیش از حد این پروتئین مانع از انتقال اکسیژن به سراسر بدن می شود. وجود این بیماری در کودکان خردسال، می تواند باعث تنگی نفس، خستگی و سرگیجه شود. در موارد شدید، می تواند منجر به تشنج، کما یا حتی مرگ شود.

عواقب مراجعه به دندانپزشک بی تجربه در انجام روکش دندان

به والدین توصیه می شود از مصرف هر محصولی که حاوی بنزوکائین است برای تسکین درد لثه یا دندان درآوردن در کودکالانن خودداری کنند. و به جای استفاده از این مواد بی حسی، آکادمی دندانپزشکی کودکان به والدین توصیه می کند که به کودک خود یک حلقه ی دندانگیر خنک (نه یخ زده)، پستانک یا پارچه ی تمیز و مرطوب برای جویدن داده شود. عمل جویدن این موارد باعث می شود که فشار وارد شده به لثه تورم لثه را کمتر کند و سرما به بی حس شدن درد کمک زیادی می کند. همچنین می توانید با یک انگشت تمیز لثه ی کودک را ماساژ دهید اینکار به تسکین درد کمک می کند.

در صورت افزایش و ادامه دار شدن درد، والدین باید برای استفاده از داروی مسکن کودک خود با پزشک یا داروساز مشورت کنند. داروهای مسکن مثل ایبوپروفن یا استامینوفن (از آسپرین هرگز استفاده نکنید) در دوز مناسب سن کودک می تواند مورد استفاده باشد، که باعث کاهش ناراحتی و درد دوره ی دندان درآوردن کودک می شود. این داروها همیشه باید به صورت خوراکی مصرف شوند و هرگز نباید داروهایی مثل آسپیرین یا الکل را مستقیماً روی لثه ها بمالید چون  باعث تحریک و شدت التهاب بافت لثه می شود.

پوسیدگی دندان در کودکان | برای پوسیدگی دندان چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

دوره ی دندان در آوردن کودک در سنین رشد اولیه ی کودک اتفاق میوفتد و با ناراحتی و درد لثه های کودک شروع می شود و با در آمدن دندان های کودک فروکش می شود و جای نگرانی وجود ندارد به جز مواردی که ممکن است کودک درد را به همراه تب یا اسهال تجربه کند. پس بهتر با خیال راحت و بدون نگرانی به کاهش درد و ناراحتی کودک خود کمک کنید.

مسواک زدن دندان کودکان چه زمانی باید شروع شود؟

توجه: برای تشخیص مشکل کودکان و بزرگسالان لازم است که حتما به پزشک مراجعه کرده و نظر نهایی وی را برای درمان بیمار استفاده نمایید. مطالب ذکر شده در این مقاله ممکن است برای هر بیمار با توجه به وضعیت و حساسیت های ممکن متفاوت باشد. از درمان بدون نظر دکتر اکیدا اجتناب نمایید.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post