متأسفانه در بعضی مناطق هنوز این باور غلط وجود دارد که در زمان بارداری نمی توانید به دندانپزشک مراجعه کنید به این دلیل که اقدامات دندانپزشکی برای نوزاد شما خطرناک است. بهتر است بدانید به این دلیل که شما باردار هستید، مراقبت های مربوط به دندانپزشکی متوقف نمی شود و شما باید طبق روال گذشته ی خود مرتب به دندانپزشکی مراجعه کنید. در واقع، اهمیت این مسأله به خاطر حفظ سلامت کل بدن است. در زمان بارداری خانم باردار خطر ابتلاء به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه ای و دیگر بیماری های مربوط به دندان بیشتر می شود. این باور یک باور کاملا اشتباهی است که صدمات جبران ناپذیری دارد. مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در این مطلب به بررسی این موضوع خواهد پرداخت.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که آیا معاینات دندانپزشکی برای زنان باردار بلامانع است یا خیر؟

نه تنها خانم های باردار می توانند به دندانپزشکی مراجعه کنید، بلکه این موضوع برایشان در طول دوران بارداری مهم و حیاتی است. عدم توجه به پوسیدگی دندان، بیماری های مربوط به لثه و دیگر مشکلات سلامتی بدن کاری بسیار خطرناک است که تأثیر منفی روی سلامت فرد و نوزاد دارد.

لمینت 

توصیه ی ما به شما این است که در زمان بارداری معاینات منظم دندانپزشکی خود را انجام دهید و هر شش ماه یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. ممکن است در بعضی موارد دندانپزشک با توجه به شرایط سلامتی دهان و دندان فرد معتقد باشد که در همان دوران بارداری به دفعات نزد او مراجعه صورت گیرد و تحت درمان باشد.

آیا تصویر برداری دندانپزشکی برای یک خانم باردار مضر است؟

یکی از نگرانی هایی که بین مردم رایج است این است که اغلب بر این تصورند که یک خانم باردار نباید در معرض اشعه ی ایکس قرار بگیرد در حالی این یک باور اشتباه است چون اشعه ی ایکس مدرن دوز تابش آن بسیار پایین است و معمولاً دندانپزشک در حین تصویر برداری با یک پیش بند سربی از فرد باردار محافظت می کند. در بعضی موارد با وجود این که اشعه ایکس بی خطر است اما ممکن است دندانپزشک در سه ماهه اول بارداری تصویر برداری را ممنوع اعلام کند.

دکتر مانوشا امیری،متخصص دندانپزشکی زیبایی

آیا پوسیدگی دندان و انجام عصب کشی بر حاملگی تأثیر دارد؟

معمولا خانم باردار به دلیل تغییرات هورمونی و سیستم دفاعی بدن آمادگی بیشتری برای پوسیدگی دندان دارند. پوسیدگی دندان اگر به درون ریشه ی دندان یعنی عصب ها وارد شود بسیار دردناک خواهد بود در اینصورت درمان ریشه ی دندان (عصب کشی) روشی مناسب برای متوقف کردن دندان درد است.

آیا یک خانم باردار می تواند دندان خود را بکشد؟

دندان پزشک ها همیشه سعی می کنند تا جایی که ممکن است یک دندان را ترمیم کنند ولی گاهی اوقات مجبور می شوند که دندانی را که نمی شود برایش کاری کرد را بکشند. کشیدن دندان را در هر دوره ای از بارداری می شود انجام داد اما بعضی از دندانپزشک ها معتقدند که بهتر است در سه ماهه دوم بارداری این کار انجام شود، چون معمولا دندانپزشک ها بر این باورند که در سه ماهه اول خانم باردار بهتر است از اشعه ایکس استفاده نشود و همینطور در دوره سه ماهه سوم هم یک خانم باردار نباید به مدت طولانی به کمر بخوابد. پس بهترین زمان کشیدن دندان را سه ماهه ی دوم بارداری می دانند.

دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دندان  بعد از سالها تجربه و کسب مهارت در زمینه ی دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در صورت بارداری بیماران خود را بعد از معاینه و بررسی های کافی و لازم با توجه به رعایت محدودیت ها و اقدامات لازم روش های درمانی خود را به بهترین حالت ممکن ارائه می دهد. پس هیچ جای نگرانی برای خانم های باردار وجود نخواهد داشت.

Rate this post