برای دهه ها سفید شدن دندان های شما شامل شست و شوی آنها با یک محلول مبتنی بر پراکسید هیدروژن بود که باعث از بین رفتن لکه ها می شد. اما برای دیدن نتیجه به چندین روش درمانی احتیاج بود. به لطف فناوری، این فرآیند به طور قابل توجهی پیشرفت یافته است. لیزر ها باعث واکنش شیمیایی محلول می شوند- و در نیمی از زمان قبلی، دندان ها را سفید می کنند. یکی از رایج ترین روش های سفید کردن دندان با لیزر،سفید کردن دندان به روش zoom است. طی این فرآیند، ژل پراکسید هیدروژن ۲۵درصد بر روی دندان های شما قرار میگیرد و یک لامپ با نور پلاسمای آبی رنگ به این ژل تابیده می‌شود تا ژل را فعال کند. این روش فقط در مطب انجام میشود.

سفید کردن دندان ها در رشت | بلیچینگ در رشت | دکتر مانوشا امیری

پراکسید هیدروژن یک ترکیب شیمیایی ساخته شده از H2o2 است که میکروب هایی را که باعث بوی بد دهان می شوند را از بین برده و تجمع باکتری ها را کاهش می دهد ، به عنوان ماده سفید کننده عمل می کند و التهاب لثه را کاهش می دهد.

دندان های برخی از افراد به دلیل وجود لک های داخلی روی سطح دندان ، و نه لک های سطحی، تیره هستند . لک های سطحی از بین می روند اما لکه های عمیق تر که در مینای دندان ایجاد می شوند مواردی هستند که در درمان های داخل مطب برطرف می شوند. هنگامی که نور دستگاه zoom باعث از بین رفتن پراکسید هیدروژن موجود در ژل شد، لکه های دندان کم رنگ می شود و باعث سفید تر شدن دندان می شود.

متاسفانه حتی روش های سفید کردن حرفه ای دندان در مطب دندانپزشک هم برای هرکسی موثر نیست. این مساله در حالی است که بازاریابان و تبلیغات به شکل اغراق آمیزی، تاثیر این مواد را تبلیغ می کنند. با این حال بسیاری از نتایج به ساختار ژنتیکی دندان های شما بستگی دارد. دندان های برخی از افراد تیره است زیرا با گذشت زمان دچار لک شده است و دندان های برخی دیگر از نظر ژنتیکی تیره هستند. دقیقا مانند رنگ چشم های شما.

متخصص زیبایی دندان در رشت

در طول درمان سفید کردن دندان به وسیله لیزر چه انتظاراتی میتوان داشت؟

در شروع درمان از یک رابر یا محافظ پلاستیکی برای باز نگه داشتن دهان بیمار استفاده می شود. سپس دندانپزشک متخصص زیبایی دندان به وسیله مواد و باند های مخصوص روی لثه ها را می‌پوشاند تا از آنها در برابر محلول سفید کننده دندان و نور لیزر محافظت کند. در مرحله بعد ژل های سفید کننده ای به تمام سطح دندان زده می شود. ماده اصلی این ژل ها پراکسید هیدروژن است‌. دندانپزشک از نور لیزر برای فعال کردن ماده استفاده می کند. به وسیله این نور، ژل تجزیه شده و اکسیژن از آن آزاد می شود. این اکسیژن به عاج و مینای دندان نفوذ می کند و تمام لکه ها را از بین می برد و آنها را سفید می کند. سپس این ماده با استفاده از یک ابزار از روی دندان برداشته می شود. این مراحل ممکن است سه بار تکرار شوند تا دندان ها به درجه سفیدی مطلوب برسند.

سفید کردن لیزر

سفید کردن دندان در خانه یا در مطب دندانپزشکی

در این قسمت به تفاوت های میان درمان لکه های دندان به روش های خانگی در مقایسه با درمان های موجود مانند سفید کردن دندان با لیزر در مطب دندانپزشکی می پردازیم. مواردی مانند استفاده از روغن، نوار های سفیدکننده ، خمیردندان های سفید کننده و پاک کننده های بر پایه ذغال برای سفید شدن دندان های شما بکار برده می شوند که باعث از بین بردن لکه های سطحی و سفید تر نشان دادن ظاهر دندان های شما می شود. این محصولات در حقیقت مانند سفید کننده های دندان حرفه ای، دندان های شما را سفید نمی کنند. آنچه تعیین می کند دندان های شما تا چه اندازه سفید می شوند غلظت پراکسید هیدروژن است که ماده ای سفید کننده است.

انتخاب هایی برای سفید کردن دندان و رعایت سلامت آن

وقتی ما این کار را در مطب دندانپزشکی انجام دهیم، از ۳۵ درصد پراکسید هیدروژن استفاده می کنیم. ولی زمانی که این کار را در خانه انجام می دهید تنها می توانید از ۷ تا ۱۰ درصد استفاده کنید. هنگامی که شما این درمان را در مطب انجام دهید، احتمال سفید شدن دندان هایتان بسیار بیشتر است. بهتر است هر ۶ماه یک بار برای معاینه به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. شما می توانید ماهی یک بار از قالب های سفارشی سازی شده برای شما در خانه، برای سفید کردن دندان های خود استفاده کنید.

اثرات جانبی سفید کردن دندان با لیزر

برجسته ترین عارضه سفید کردن دندان با لیزر، حساسیت است. به این معنا که دندان های شما نسبت به دما حساس تر خواهد شد ممکن است هرچیزی که سرد یا گرم باشد، دندان های شما را اذیت کند. همچنین ممکن است نسبت به لک شدن حساسیت بیشتری داشته باشد. زیرا توصیه می شود بعد از انجام این کار تا یک هفته از خوردن غذا و نوشیدنی های رنگ دار مانند ماکارونی با سس مارینارا، شراب قرمز، سس گوجه فرنگی یا بلوبری خودداری کنید. اگر شما عادت به نوشیدن قهوه و چای دارید و نمی توانید آن را ترک کنید از نی استفاده کنید.

درمان های خانگی برای از بین بردن زردی دندان ها

برای کسانی که کاملا نمی توانند در برابر چای و قهوه بعد از سفید کردن دندان مقاومت کنند یک ترفند قدیمی نیز توصیه می شود که وازلین را روی جلوی دندان های خود بمالند. زیرا وازلین به عنوان یک مانع عمل می کند. بنابراین به این نوع مایعات، که باعث ایجاد لک می شوند اجازه نفوذ به دندان را نمی دهد. همچنین اگر می خواهید قهوه یا چای بنوشید ضروری است که بلافاصله بعد از آن آب بنوشید تا باقی مانده آن روی دندان های شما نماند و دهان خود را با آب بشویید.

توجه به این نکته مهم است که انجام این روش به معنای سفید ماندن دائمی دندان نیست. دندانپزشک میتواند دندان های شما را در مطب سفید کند، اما در نهایت دوباره رنگ آنها تغییر خواهد کرد. برای حفظ آن، دکتر قالب های سفارشی را برای شما درست می کند که با خود به خانه ببرید. شما می توانید ماهی یک بار به مدت نیم ساعت این کار را انجام دهید تا سفیدی دندان خود را حفظ کنید.

آیا سفید کردن دندان باعث آسیب به مینای دندان می شود؟

توصیه می شود که از این قالب سفارشی بعد از سفید کردن دندان به مدت ۳۰ دقیقه و برای یک هفته استفاده کنیم و از دوز کمتر پراکسید هیدروژن روی دندان های خود بکار ببریم تا ظاهر سفید دندان های خود را حفظ کنیم.  همچنین در صورت احساس درد، یک ژل تسکین دهنده به ما داده می شود.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

۵/۵ - (۱ امتیاز)