انجام روکش لمینت دندان یکی از روش های سریع برای اصلاح ظاهر دندان و لبخند است. لمینت لایه های پرسلنی ظریف هستند که دندانپزشک زیبایی این لایه های سفارشی ساخته شده را روی سطح دندان ها اعمال می کند. لمینت دندان لکه ها، لب پریدگی ها و ترک های روی دندان را می پوشاند. دکتر مانوشا امیری متخصص زیبایی دندان با مهارت و دقت زیاد لمینت دندان را برای مراجعین خود انجام می دهد شما می توانید با دیدن تصاویری از نمونه کارهای لمینت و سایرروکش های دندان به ظرافت کار و نتیجه ی دلخواه مراجعین پی ببرید. در سایر مطالب سایت به صورت مفصل راجع به روکش های لمینت دندان صحبت کرده ایم اما حالا می خواهیم بدانیم که لمینت‌های دندان تا چه مدت می‌توانند از دندان‌های شما محافظت کنند پس تا ادامه ی این مطلب همراه باشید.

 

 

 

ماندگاری روکش لمینت

 

روکش های لمینت می توانند بین ۱۰ تا ۳۰ سال دوام داشته باشند. این روکش پرسلنی ظریف ماندگاری زیادی دارد اما محدودیت هایی هم به همراه خود دارد. پرسلن تحت فشارهای بسیار زیاد می شکند. مثلا عادت به داشتن دندان قروچه یا ساییدن دندان می تواند آسیب زننده باشد.

 

ماندگاری لمینت دندان بستگی به رعایت شیوه های مراقبت از آنها دارد. انجام معاینات و پاکسازی های روتین دندانپزشکی اهمیت زیادی در این زمینه دارد. همچنین رعایت دقیق بهداشت دهان و دندان در خانه می تواند به ماندگاری بیشتر لمینت دندان کمک کند.در صورت وجود عاداتی مثل دندان قروچه یا ساییدن دندان از محافظ های دهان و دندان مناسب که توسط دندانپزشک زیبایی، مخصوص دهان خودتان طراحی می شود استفاده کنید. در ادامه به توضیح موارد دیگری که در ماندگاری روکش های لمینت دندان نقش موثری می پردازیم:

 

مواد مناسب

 

لمینت دندان از جنس پرسلن است که در گروه روکش های گران‌ قرار می گیرد. پرسلن لایه ی شیشه ای مانند است که نسبت به مواد دیگر درخشش بیشتری دارد و نور را خیلی بهتر منعکس می کند. ونیرهای معمولی مثل کامپوزیت نسبت به لمینت ها ارزان تر هستند و در عین حال نسبت به لمینت های پرسلن بیشتر مستعد ترک خوردن و شکسته شدن هستند. روکش های لمینت به دلیل مواد مرغوب پرسلن دوام خیلی زیادی دارند.

 

ترک عادات بد دهانی

 

جویدن ناخن‌ها و یا جویدن تکه های یخ می‌تواند باعث ایجاد ترک یا لب پریدگی در لمینت دندان شود. سعی کنید برای باز کردن بسته ها از دندان های خود استفاده نکنید چون باعث آسیب به دندان و جدا شدن روکش از دندان می شود. ترک سیگار از لکه شدن دندان و شروع بیماری پریودنتال جلوگیری می کند.

 

کاهش مصرف نوشابه

 

سودا و نوشابه های شیرین حاوی مواد اسیدی و قندی هستند. اسید فسفریک موجود در قند ها باعث فرسایش مینای دندان و روکش ها می شوند. البته می توانید گاهی وقتها نوشابه بخورید ولی نه همیشه چون مصرف زیاد نوشیدنی های قندی می تواند منجر به خرابی لمینت دندان شود. نوشیدن با نی باعث کاهش تماس نوشابه و لمینت دندان می شود.

 

لمینت در رشت

 
 

 

محافظت از روکش لمینت

 

محافظت از لمینت دندان در برابر فشارهای شدید می تواند از شکست آن جلوگیری کند. ممکن است دندانپزشک متخصص زیبایی برای افرادی که در ورزش های فیزیکی فعالیت می کنند یا عادت به دندان قروچه دارند، محافظ دهان را توصیه کنند. محافظ دهان از فشار وارد شده به دندان و لثه ها جلوگیری می کند.

 

مراقبت های روزانه برای روکش لمینت

 

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هر روز دارای اهمیت فراوان است. روکش های لمینت دندان یک نوع محافظ برای دندان های زیر آنها محسوب می شوند. همچنین باعث روشن و درخشان شدن لبخند می شوند. با این وجود دندان های زیر روکش های پرسلن همچنان مستعد ایجاد حفره و پوسیدگی هستند. رعایت بهداشت روزانه از دهان و دندان می تواند دندان های زیر روکش لمینت را از پوسیدگی و آسیب های دیگر در امان نگه دارند.

 

آیا روکش لمینت به دندان های سالم آسیب می زنند؟

 

بهتر است انجام روکش های لمینت توسط یک دندانپزشک متخصص زیبایی ماهر و با تجربه انجام شود. لمینت ها در واقع باعث افزایش زیبایی طبیعی دندان‌ها می شوند و روش محافظه کارتری نسبت به ترمیم‌های دیگر مثل تاج دندان برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا شکسته هستند. روکش‌های لمینت دائمی هستند زیرا مقداری از مینای دندان برای انجام ترمیم‌ تراشیده می شود.

 

دندانپزشک متخصص زیبایی قبل از انجام روکش لمینت با استفاده از تصاویر به دست آمده از اشعه ایکس وضعیت سلامت و پوسیدگی دندان‌ها را بررسی می کند. در صورت پوسیدگی قبل از انجام روکش نیاز به درمان وجود خواهد داشت. مواد پرسلن باعث خرابی دندان ها شما نمی شوند و دندان‌ها در زیر روکش‌ها ایمن هستند و محافظت می‌شوند.

 

دکتر مانوشا امیری به مراجعین خود توصیه میکند که حتما موارد زیر را برای مراقبت هر چه بیشتر بعد از انجام لمینیت و کامپوزیت دندان انجام دهند.

 

مراقبت های بعد از انجام روکش های لمینیت و کامپوزیت دندان

 

  • تا یک ساعت بعد از اتمام کار از خوردن و آشامیدن بپرهیزید. – تا ۲۴ ساعت از خوردن و آشامیدن غذاهای رنگی مانند چای غلیظ، قهوه، نوشابه و آبمیوه های رنگی، شکلات، انواع سس ها و پفک خودداری کنید. – تا ۲۴ ساعت از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید – استفاده از رژلب تا ۲۴ ساعت بعد از درمان زیبایی ممنوع است. – استفاده از سیگار و قلیان تا ۲۴ ساعت بعد از درمان زیبایی ممنوع است. – به مدت دو هفته از خوردن و آشامیدن غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد خودداری کنید – استفاده از خوراکی های سفت مثل تخمه، یخ، ته دیگ غذا، هسته میوه ممنوع است . – جویدن ناخن ممنوع می باشد و احتمال ترک خوردن و شکست کامپوزیت ها و لمینت حین این کار بالاست . – استفاده از نخ دندان و مسواک مدیوم بعد از انجام درمان زیبایی الزامیست و از مسواک‌های زبر و سفت و خمیر دندان های سفید کننده و ذغالی و دهانشویه ها  استفاده نکنید. – در صورتی که هنگام جویدن احساس درد یا بلندی داشتید حتما جهت رفع مشکل به مطب مراجعه کنید. – چنانچه فاصله دندان های شما با لمینت یا کامپوزیت بسته شده است تا یک هفته احساس برجستگی و پری خواهید کرد این حالت طبیعی است و بعد از یک هفته برطرف خواهد شد – هر ۶ ماه یکبار جهت معاینه به مطب مراجعه فرمایید.

 

مراقبت های بعد از لمینت دندان

 

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی دندان در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت بعد از گذراندن دوره های تخصصی و سالها تجربه در زمینه انجام روکش های زیبایی وترمیمی دندان ارائه دهنده ی بهترین نوع روکش های دندانی برای مراجعین خود می باشد. دقت و ظرافت و داشتن یک لبخند درخشان از مزایای نتایج به دست آمده در این مرکز می باشد. در یک جلسه دندانپزشکی، می توانید به نتیجه ی دلخواهتان دست یابید.

شما عزیزان میتوانید نتایج کار مراجعین قبلی این مرکز را از بخش گالری مشاهده نمایید.

 

 

۵/۵ - (۱ امتیاز)