قبل از پرداختن به عفونت روکش دندان باید توجه کرد که روکش دندان لایه های ظریف همرنگ دندان های طبیعی هستند که برای اصلاح و زیباتر شدن دندان ها کاربرد دارند. نوع روکش دندان با توجه به موقعیت دندان های شما و مشورت با دندانپزشک انتخاب می شود و می تواند روکش پرسلن باشد یا کامپوزیت یا زیرکونیا.

روکش دندان توسط دندانپزشک متخصص زیبایی انجام می شود. دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت به صورت تخصصی مشکلات مربوط به دندان شما را برطرف می کند. مشکلاتی از جمله لکه دار شدن دندان ها، وجود شکستگی ها و لب پریدگی های دندان و اصلاح دندان های فاصله دار و همینطور انواع روکش های دندانی مانند روکش تمام سرامیک، روکش لمینیت و …

دکتر مانوشا امیری یا هر متخصص زیبایی دیگری قبل از انجام روکش دندان ابتدا دهان و دندان را معاینه و بررسی می کند تا اگر به دلیل پوسیدگی و عفونت دندان، درمان ریشه (عصب کشی) لازم باشد، رسیدگی و درمان شود. به این دلیل که ممکن است روکش ها به عصب آسیب دیده فشار وارد کنند و در صورت بروز عفونت، می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شوند و یا ممکن است بعد از انجام روکش دندان به دلیل درمان های نادرست قبلی دچار عفونت شوند. بنابراین اگر با وجود روکش دندان احساس درد و ناراحتی در دندان‌های خود دارید، باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانپزشک بتواند بعد از بررسی و معاینات لازم راه حل مناسب را ارائه دهد.

برای مراجعه زودتر به دندانپزشک شاید لازم باشد که علائم عفونت دندان های روکش شده را بشناسید. این علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • احساس درد و ناراحتی هنگام جویدن
  • التهاب و تورم لثه‌ها
  • حساسیت دندان به گرما و سرما

بهتر است به محض شروع علائم اولیه به فکر راه درمان آن باشید. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، در اسرع وقت برای درمان ریشه به دندانپزشک مراجعه کنید.

لمینت در رشت

بعد از شناخت علائم اولیه ی عفونت روکش دندان برای جلوگیری از عفونت لازم است بدانید که چه چیز هایی باعث عفونت روکش دندان می شوند؟

روکش‌ها به اندازه دندان‌های طبیعی حساس هستند. عفونت روکش ها می تواند دلایل زیادی داشته باشد. ما در اینجا به توضیح دلایل رایج عفونت روکش دندان می پردازیم:

التهاب عصب دندان وعفونت روکش دندان

ممکن است درد دندان روکش شده مربوط به روکش نباشد و درد ناشی از ریشه ی دندان باشد. اگر عفونت‌ پیشرفت کرده باشد می‌تواند باعث آسیب و التهاب پالپ (عصب) دندان شود و با وجود علائم زیر حتما نیاز به درمان ریشه (عصب کشی ) وجود دارد:

  • درد شدید هنگام جویدن
  • درد ادامه دار و مکرر
  • حساسیت به دمای گرم و سرد
  • تغییر رنگ دندان
  • طعم بد دهان
  • نرم و متورم شدن لثه ها
  • ترشح چرک در اطراف دندان آسیب دیده

این علائم ربطی به روکش دندان شما ندارد اما می تواند نشان دهنده یک عفونت جدی باشد که با روش درمانی عصب کشی بدون درد برطرف می‌شود.

مناسب نبودن اندازه ی روکش ها

علیرغم تمام دقت‌هایی که در طراحی روکش و اندازه کاملاً مناسب آن انجام می‌شود، گاهی اوقات ممکن است یک روکش به درستی روی دندان قرار نگیرد و چون مقداری از مینای دندان برای نصب بهتر روکش ها تراشیده شده است، کوچکترین شکاف و عدم تناسب روکش می‌تواند باعث آسیب دندان شود. در اینصورت شما باید بلافاصله با دندانپزشک متخصص خود که روکش دندان شما را انجام داده است تماس بگیرید و هر چه سریع تر مشکل را برطرف کنید.

همچنین اگر روکش های دندانی به درستی نصب نشده باشند، احتمال تجمع باکتری بیشتر خواهد بود. باکتری ها از شکاف ها وارد شده و به داخل دندان نفوذ می کنند. این نوع عفونت می تواند با ایجاد لکه تیره روی روکش های نصب شده قابل تشخیص باشد.

تحریک بافت لثه و عفونت روکش دندان

در بیشتر موارد قرار دادن روکش دندان توسط متخصص زیبایی دندانپزشکی یک روش ساده است که تقریبا بدون عوارض و حادثه ای انجام می‌شود. اما ممکن است در موارد نادر قسمتی از لثه ها در این فرایند دچار آسیب و تورم شوند و به دلیل تحریک و التهاب و حساسیت لثه در روزهای اول بعد از قرار دادن روکش جدید احساس درد و ناراحتی داشته باشید. بهتر است در صورت ادامه دار شدن این وضعیت به متخصص خود مراجعه کنید.

خونریزی لثه

زمانی که مینای دندان تراشیده می شود ممکن است لثه و دندان دچار خونریزی شوند. اگر این خون پاک نشود و با مواد باندینگ مخلوط شود بعد از قرار دادن روکش، لکه‌ای تیره روی دندان ایجاد می‌شود و منجر به التهاب لثه می شود و دندان را در معرض خطر عفونت قرار می دهد.

حالا که با عوامل ایجاد عفونت روکش دندان آشنا شده اید مطمئنا می خواهید از راه های درمان این مشکل آگاهی و شناخت داشته باشید. البته بهتر است بدانید که نوع درمان ارائه شده بستگی به محل اولیه آبسه و احتمال پیشرفت و میزان عفونت و میزان واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت دارد. در ادامه می توانید با روش های درمانی عفونت روکش ها آشنا شوید:

درمان ریشه(عصب کشی)

ممکن است برای درمان آبسه و عفونت در عمق دندان درمان ریشه لازم باشد. در این روش برای از بین بردن عفونت قسمت پوسیده ی دندان تراشیده می شود و عصب های مرده و آلوده ی دندان برداشته می شود. سپس دندانپزشک فضای خالی دندان را با مواد مخصوص پر می کند. بعد از بهبود کامل دندان، آن را با روکش یا مواد پر کننده دائمی ‌ترمیم می‌کند تا از عفونت‌های بعدی جلوگیری شود.

آپیکواکتومی (جراحی)‌

در بعضی موارد ممکن است عصب کشی برای از بین بردن عفونت روکش دندان کافی نباشد.در چنین مواردی، دندانپزشک ممکن است روشی به نام آپیکواکتومی ‌یا برداشتن انتهای ریشه را توصیه کند. در این روش برای از بین بردن انتهای ریشه دندان و هرگونه بافت آلوده، لثه باز می شود.

آنتی بیوتیک

ممکن است دندانپزشک برای کاهش عفونت روکش دندان و جلوگیری از پیشرفت آن، آنتی بیوتیک تجویز کند.

تعویض روکش

ممکن است برای درمان پوسیدگی زیر دندان لازم باشد روکش خود را تعویض کنید. روکش جدید با توجه به وسعت پوسیدگی طراحی و نصب می شود.

کشیدن دندان

در موارد شدیدتر، اگر پوسیدگی تمام دندان را درگیر کرده باشد دیگر قابل درمان نیست و راهی جز کشیدن دندان باقی نمی ماند.

برای جلوگیری از این مشکلات راه کار هایی به شما توصیه می شود که می توانند از دندان های روکش شده ی شما در برابر عفونت و آلودگی محافظت کنند:

مطمئنا دندانپزشک متخصص زیبایی شما بعد از پایان کار مواردی مانند مسواک زدن صحیح دندان ها و رعایت برنامه ی موثر بهداشتی را که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهانشویه های ضد باکتری برای از بین بردن باکتری های موجود در دهان است توصیه می کند.

همچنین شما می توانید از فلوسرهای آب (دستگاه شستوی دهان و دندان) برای پاک کردن باقی مانده مواد غذایی و اسید ها در زیر روکش های پرسلن استفاده کنید. بهتر است برای محافظت از روکش های نصب شده از مصرف مواد غذایی چسبنده مثل آدامس، شکلات سفت و سایر موارد خودداری کنید. از بین بردن باقی مانده ی این ذرات غذایی روی سطوح روکش بسیار دشوار است. و اگر از بین نروند بین دندان ها و شکاف لثه سفت شده و تبدیل به پلاک و جرم می شوند.

جمع بندی

اگر دندان های خود را روکش کرده اید و بلافاصله یا بعد از مدتی هر یک از علائم عفونت دندان را مشاهده کردید خیلی سریع به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندانپزشک بتواند در مراحل اولیه قبل از هرگونه پیشرفتی از اقدامات ساده درمانی برای رفع عفونت استفاده کند و کار به کشیدن دندان و درمان های سخت تر و پر هزینه تر نرسد.

Rate this post