یکی از درمان های بسیار موثر برای ترمیم دندان آسیب دیده روش گذاشتن تاج یا روکش دندان است. روکش دندان در مقایسه با درمان های جایگزین دندان مزایای مشخصی دارد. با این حال معایبی نیز وجود دارد که باید در تصمیم گیری درمان مناسب برای هر بیمار در نظر گرفته شود. در این مقاله مزایا و معایب اصلی تاج یا روکش دندان را  ارائه می دهیم.

مزایای روکش دندان

روکش دندان راه حل های مناسبی برای طیف وسیعی از مشکلات دندان ارائه می دهد. آنها می توانند:

  • از دندانی که در اثر پوسیدگی آسیب زیادی دیده است پشتیبانی کنند
  • از دندان فرسوده در برابرآسیب بیشتر محافظت می کند
  • بعد از عمل جراحی ریشه ی دندان از دندان محافظت می کند
  • دندان ترک خورده یا شکسته را در کنار هم نگه می دارد
  • ایمپلنت دندان را می پوشاند
  • با تغییر شکل یا رنگ دندان ، ظاهر آن را بهبود می بخشد

تاج های دندانی یک روش درمانی بلند مدت خوب هستند زیرا دوام و ماندگاری زیادی دارند. این ماندگاری معمولاً حداقل پنج تا پانزده سال می باشد، که رضایت بیمار را از درمان افزایش می دهد. به طورکلی درمان با روکش های دندانی نسبت به سایر روش های ترمیم دندان  موفقیت بالایی دارد که توسط مطالعات علمی مختلف که در مورد استفاده از روکش های دندانی تحقیق شده است، تأیید شده است. این مزایا روکش دندان می تواند در تصمیم گیری درست شما کمک کننده باشد.

معایب تاج دندان

تاج دندان علاوه بر مزیت هایی که دارد دارای  برخی از معایب هم می باشد، مثل نیاز به تغییر موقعیت دندان در شکل مناسب قبل از نصب تاج، که این معمولا یک عمل گسترده و غیر قابل برگشت است.

ممکن است بعضی از بیماران مدت کوتاهی بعد از عمل درد و ناراحتی را تجربه کنند، به ویژه حساسیت به سرما یا گرما. استفاده از خمیردندان مخصوص دندانهای حساس هنگام مسواک زدن می تواند به کاهش این حساسیت کمک کند. مسأله دیگر درد یا حساسیت هنگام جویدن است که بیشتر اوقات به دلیل بلند بودن تاج و مانع شدن دندان ها در فک مقابل ایجاد می شود. این مشکل با تنظیم ارتفاع تاج به راحتی بر طرف می شود.

ممکن است گاهی تاج بشکند مخصوصا اگر از جنس پرسلن باشد. تعمیر شکستگی های کوچک بدون برداشتن تاج امکان پذیر است، در حالی که شکستگی های بزرگتر یا زیاد تر در تاج ممکن است نیاز به تعویض کامل آن داشته باشد.

مزایا روکش

ممکن است بعضی از بیماران مواد چسبنده ای که برای نصب تاج استفاده می شوند را خیس کنند که می تواند باعث شل شدن تاج و ورود باکتری ها به زیر دندان و در نتیجه پوسیدگی دندان شود. گاهی اوقات روکش دندان ممکن است به طور کامل بیفتد، معمولاً به دلیل مناسب نبودن روکش یا استفاده از مواد چسبنده ی دندانی ناکافی برای نگه داشتن روکش در محل، که نیاز به تعویض آن دارد این اتفاق میفتد.

به ندرت ممکن است واکنش آلرژیک به پرسلن یا  فلزات دیگر مورد استفاده در تاج برای کسی رخ دهد.

تاج های دندان گران تر از سایر ترمیم های دندان هستند، که ممکن است برای برخی از بیماران یک عامل بازدارنده باشد. هزینه بستگی به جنس تاج دارد (برای مثال تاج های پرسلن گران تر از تاج طلا هستند)

سنجش مزایا و معایب روکش

خطرات و مزایای تاج یا روکش دندان باید برای هر بیمار در نظر گرفته شود تا مطمئن شویم که بهترین تجویز و روش درمان برای هر فرد رعایت می شود.

مثلا، هنگامی که هدف بازسازی دندان از دست رفته بین دندان های سالم اطراف است، یک بریج با تاج دندان بهتر از پروتزهای متحرک جزئی  است. با این حال، ایمپلنت ها در حال حاضر معمولاً انتخاب بهتری نسبت به روکش ها در صورت وجود بودجه ی مالی هستند، چون روی دندان های مجاور سالم تأثیر نمی گذارد و خطر عفونت در زیر بریج کمتر است.

بنابراین، اگر بیمار بتواند هزینه ایمپلنت دندان را پرداخت کند، ممکن است روش بهتری باشد. اگر بیمارگزینه ای با دوام اما ارزان تر را ترجیح می دهد، تاج دندان با بریج ممکن است بهترین گزینه باشد. نکته ی مهم این است که هدف درمان و نفع بیمار را در نظر بگیریم.

در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین مشاوره برای انتخاب بهترین گزینه درمانی به مراجعین گرامی میگردد تا دید واضح و روشنی از انتخاب بهترین روش درمان داشته باشند.

Rate this post