اگر نیازمند به درمان ارتودنسی هستید انتخاب ارتودنسی نامرئی (پلاک های شفاف) برای صاف کردن دندان هایتان می تواند گزینه ی درمانی خوبی باشد. این نوع از ارتودنسی نامرئی انتخاب خیلی از بیماران دندانپزشکی است چون پلاک ها و تنظیم کننده های شیشه ای و شفاف ارتودنسی یکی از مزیت های خیلی مهم و جالب آن است. 

همانطور که گفتیم اولین و مهم ترین مزیت آن نامرئی بودن است، یعنی همان چیزی که بیشتر افراد بزرگسالی که نیاز به درمان ارتودنسی دارند به دنبال آن هستند. مزیت دوم این است که می توان تنظیم کننده ها را چند ساعت در روز از روی دندان ها برداشت و سومین مزیت آن مراقبت و رسیدگی بسیار آسان آن است. نظافت آنها معمولا ده دقیقه در روز وقت شما را می گیرد. 

عملکرد ارتودنسی نامرئی ( Invisalign ) چگونه است؟ 

 هر بیمار دارای مقدار مشخصی از مجموعه دندان هایی است که باید پلاک های شفاف (تنظیم کننده ها) مشخصی برای آن ساخته شود که بستگی به وضعیت خاص دندان های آن بیمار دارد. بیمار هر کدام از مجموعه پلاک های دندان را برای حدود دو هفته روی دندان ها قرار می دهد و سپس آنها را برای یک ست و مجوعه ی جدید تغییر می دهند. عملکرد هر مجموعه ی جدید به این صورت است که دندان ها را با دقت به موقعیت جدید و درست خود منتقل کند. زمانی که آخرین مجموعه ی پلاک های شفاف گذاشته می شوند، زمانیست که دندان های بیمار صاف و در موقعیت مناسب خود قرار دارند.

در زیر مواردی ارائه شده است که همه ی افراد هنگام انتخاب ارتودنسی نامرئی Invisalign باید رعایت کنند: 

۱. هنگام غذا خوردن پلاک های شفاف (الاینرها) را بردارید 

الاینرها (تنظیم کننده های ارتودنسی نامرئی) باید قبل از غذا خوردن برداشته شوند، زیرا فشار دندان ها و جویدن غذا ممکن است آنها را دچار ترک و آسیب کند. هنگام قرار دادن الاینرها هرگز نباید نوشیدنی های گرم مصرف کنید، چون گرما باعث تغییر شکل آنها می شود. 

۲. در مصرف و انتخاب غذاها و نوشیدنی ها دقت کنید 

غذاها و نوشیدنی های خاصی وجود دارد که باعث ایجاد لکه در ترکیب مواد تشکیل دهنده ی الاینرها (تنظیم کننده های شفاف) می شوند، بنابراین خیلی مهم است که کاربران بدانند از چه غذاها و نوشیدنی هایی باید اجتناب کنند. همچنین غذاهایی که دندان ها را لکه دار می کنند می توانند به الاینر های شفاف ارتودنسی منتقل شوند. غذاها و نوشیدنی هایی که باید از آنها اجتناب کنید شامل قهوه ، چای ، نوشابه ، شراب قرمز ، انواع توت ها و سس سویا هستند.

۳.  تمیز کردن الاینرها (تنظیم کننده های شفاف) 

تنظیم کننده های ارتودنسی نامرئی معمولا باید دو بار در روز تمیز شوند. یک بار صبح ها به محض بیدار شدن و یک بار شب ها قبل از خوابیدن باید تمیز شوند. روش های ترجیحی برای تمیز کردن آنها وجود دارد، از جمله استفاده از صابون های ملایم، مخلوط سرکه سفید و آب مقطر و محصولات مخصوص تمیز کردن که بدون نسخه در بازار وجود دارند.

۴.یک کیت نگه دارنده ، تمیز کننده بسازید 

الاینرهای شفاف (تنظیم کننده ها) را می توان هر روز چند ساعت از دهان خارج کرد به همین دلیل لازم است یک محل مخصوص برای قرار دادن آنها پس از خارج شدن از دهان وجود داشته باشد. برای زمانی که بیرون می روید، یک کیت تمیز کننده ی مناسب پیشنهاد می شود که باید شامل مسواک نرم و مواد تمیز کننده باشد.

ارتودنسی نامرئی با تنظیم کننده های شفاف و شیشه ای خیلی کمتر دیده می شوند و درمان و نگه داری آسان تری نسبت به ارتودنسی های سنتی دارند.

Rate this post