امروزه، تکنیک‌ های لایه ‌بندی یا لیرینگ آناتومیک توسط دندانپزشکان متخصص ترمیمی و زیبایی با هدف دستیابی به ارائه طبیعی ‌تر روکش دندان مورد استفاده قرار گرفته‌ است. همه این تکنیک ها ماهیت مشابه دارند به این صورت که ساختار از دست رفته دندان را لایه به لایه با استفاده از مواد کامپوزیتی با سایه های مختلف بازسازی می کنند. بعضی از این تکنیک ها نسبتاً پیچیده هستند، ما در این مطلب، روکش کامپوزیت به روش لیرینگ را که یک تکنیک ترمیمی ساده برای بازسازی بافت‌های دندان با ضخامت طبیعی و لایه به لایه است را بررسی می کنیم.

هر فردی با توجه به شرایط سن و سال و ضخامت مینای دندان دارای سایه رنگ دندان (روشن تا تیره) منحصر به فرد خود می باشد. در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری تجربه نشان داده است که روکش دندان و ترمیم های دندانی زمانی می تواند زیبا باشد که مواد سازنده روکش دندان با سایه رنگ دندان شبیه سازی شده باشند.

اگر توجه کرده باشید رنگ دندانهای طبیعی در قسمت های مختلف دندان حالت سایه و روشن دارد و یکرنگ نیست. مثلا در لبه ها دندان حالت شفاف تر دارد، بنابراین برای ترمیم دقیق تر جزییات دندان، از روکش دندان با رنگ و شفافیت متفاوت در لایه های مختلف استفاده می شود تا ظاهر دندان طبیعی تر به نظر برسد.

برای آشنایی با تکنیک لیرینگ ابتدا به توضیح سایه رنگ دندان های طبیعی می پردازیم

اگر به دندان هایتان در آینه نگاه کنید متوجه می شوید که رنگ دندان ها در قسمت های مختلف دندان متفاوت است و یکدست نیست. هر دندان از یک سری سایه رنگ تشکیل شده است. به این صورت که در لبه های دندان رنگ دندان ها سفید و شفاف می باشد و حالت شیشه ای دارد. هر چقدر به سمت لثه نزدیک می شویم رنگ دندان متفاوت تر و کدر تر می شود. به این طیف رنگی متفاوت بر روی دندان، سایه رنگ می گویند.

روکش کامپوزیت به روش لیرینگ یا لایه بندی چیست؟

یکی از موارد ضعف روکش کامپوزیت دندان نسبت به روکش لمینت دندان رنگ مات و گچی کامپوزیت می باشد. کامپوزیت ها مات تر از دندانهای طبیعی می باشند. برای رفع این مشکل و ضعف کامپوزیت ها، دندانپزشکان متخصص زیبایی اقدام به پیدا کردن راه حل های مختلف نمودند. با مواد کامپوزیت مناسب و تکنیک صحیح توانستند به شفافیت خوب و عالی دست پیدا کنند. یکی از بهترین روش های ارائه شده روش ترکیبی لیرینگ است. در این روش مینای دندان بیشتر تراشیده می شود و از چند نوع کامپوزیت که از لحاظ انعکاس نور با هم تفاوت دارند استفاده می‌شود. در روش لیرینگ کامپوزیت، دندانپزشک از کامپوزیت‌ هایی با رنگ‌ ها و شفافیت متفاوت در لایه‌ های مختلف استفاده می کند، تا جزئیات دندان‌ها دقیق‌تر بازسازی شود و ظاهر دندان‌ها طبیعی ‌تر به نظر برسد.

 

 

روکش کامپوزیت دندان به روش تکنیک لیرینگ چگونه انجام می شود؟

انتخاب تکنیک مناسب و اصولی، همراه با دقت بالای دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی دو عامل بسیار مهم در انجام روکش کامپوزیت می باشند. دندانپزشکان با رعایت این دو عامل می توانند دندان هایی با ظاهر شفاف و بسیار زیبا مثل روکش لمینت دندان سرامیکی ارائه دهند و در عین حال مزایای روکش کامپوزیت را حفظ کنند. برای انجام روکش کامپوزیت دندان به روش لیرینگ به موارد زیر توجه می شود.

انتخاب رنگ مناسب کامپوزیت

رنگ انتخاب شده روکش کامپوزیت برای دندان، باید با رنگ چهره، سن و جنسیت بیمار هماهنگ باشد، در غیر اینصورت نمی توان انتظار دندان هایی با ظاهر طبیعی را داشت.

شفافیت کامپوزیت

شفافیت روکش به معنای میزان عبور نور از روکش کامپوزیت است، یعنی هر چه نور در عمق بیشتری نفوذ داشته باشد، نتیجه روکش دندان طبیعی تر خواهد شد.

شکل و فرم دندان ها

هر چه جزییات بیشتری در شکل روکش ها رعایت شود، ظاهر دندان ها طبیعی تر خواهد بود. ترانسلوسنسی و یا اپاسیته مناسب در هر لایه، همراه با کیفیت بالای پولیش و پرداخت کامپوزیت باعث می شود که دندان ها سطحی کاملا صاف و براق داشته باشند.

اگر دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی موارد فوق را به درستی رعایت کند، نتیجه نهایی روکش کامپوزیت کاملا منطبق با طبیعت ذاتی دندان ها خواهد بود، به طوری که جذابیت ظاهری دندان ها و طرح لبخند برای مدت طولانی باقی می مانند بدون اینکه نیاز به انجام درمان های زیبایی مجدد داشته باشد.

بعضی ها فکر می کنند هر چقدر رنگ روکش ها سفیدتر باشد زیباتر به نظر می رسد در حالی که این یک باور غلط است و سفید بودن بیش از حد روکش ها باعث غیر طبیعی بودن دندان ها و لبخند می شود. در ادامه چند فاکتور مهم در انتخاب رنگ روکش کامپوزیت دندان را بررسی می کنیم:

  • اگر رنگ پوست فرد تیره باشد باید از سایه‌ها و طیف های طبیعی ‌تر رنگ استفاده شود. هرچه کنتراست ایجاد شده بیشتر باشد دندان ها درخشان تر دیده می شوند بنابراین سعی کنید سایه های رنگی طبیعی تر انتخاب کنید نه رنگ های درخشان و خیلی سفید.
  • اگر رنگ پوست روشن باشد، بهترین رنگ انتخابی کامپوزیت دندان رنگ های سفید روشن است چون در افراد سفید پوست کنتراست زیادی بین رنگ پوست و رنگ دندان‌ها ایجاد نمی‌شود.
  • سفیدی چشم، نزدیک‌ ترین و دقیق ‌ترین منبع برای تشخیص رنگ طبیعی روکش دندان‌ها است. به سفیدی رنگ چشم خود دقت کنید. اگر رنگی که انتخاب می کنید از سفیدی چشم شما سفیدتر باشد، دندان‌ها غیر طبیعی به نظر می رسند.
  • برای سفیدی طبیعی و واقعی در روکش کامپوزیت دندان می توانید از تکنیک لیرینگ استفاده کنید. دندان های طبیعی درجه بندی رنگی دارند به گونه ای که لبه های دندان شفاف و اواسط و میانه های دندان مات است. می توانید رنگ های سفید را در روکش کامپوزیت انتخاب کنید و با استفاده از تکنیک لیرینگ به آن ظاهری طبیعی بدهید.
  • تغییر رنگ در سایه روکش کامپوزیت با دندان طبیعی زمانی که دندان ها کنار هم قرار می گیرند؛ حتی اگر این تغییر دو تا سه درجه باشد باز هم می تواند ظاهر دندان ها را غیر طبیعی نشان دهد. بعضی از بیماران ۷ تا ۹ برابر رنگ روشن تر را برای کامپوزیت خود نسبت به دندانهای طبیعی انتخاب می کنند؛ شاید از نظر آنها طرح لبخند زیبا، جذاب، شفاف و سفید شده باشد اما به طور کلی و از نظر زیبایی شناختی این تفاوت رنگ با دندانهای طبیعی دیگر چندان جالب نیست و کاملا مصنوعی به نظر می‌رسد.

روکش های کامپوزیت به دلیل رنگ مات و گچی که دارند به ظاهر دندان های طبیعی متفاوت هستند به همین دلیل خیلی نمی توانستند ظاهر طبیعی به دندان ها ارائه بدهند اما امروزه با ابداع تکنیک لیرینگ، رنگ، شفافیت مناسب، ضخامت نرمال و طبیعی دندان مورد نظر قرار می گیرد و در پایان متخصص ترمیمی و زیبایی برای براق کردن کامپوزیت با استفاده از پولیش های مخصوص دندان نتیجه دلخواه فرد را ارائه می دهند.

دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت با رعایت تمام فاکتورهای لازم در انجام روکش کامپوزیت دندان و سایر روکش ها از جمله لمینت یا روکش تمام سرامیک دندان لبخندی زیبا و طبیعی را به مراجعین خود ارائه می دهد.

روکش کامپوزیت دندان در رشت با استفاده از تکنیک لیرینگ در مرکز ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری به علت نتایج عالی و رضایت بخش یکی از پرطرفدار ترین روشهای درمانی مورد درخواست میباشد.

شما عزیزان میتوانید نتایج کار مراجعین قبلی این مرکز را از بخش گالری مشاهده نمایید.

بیشتر بخوانید

 

۵/۵ - (۲ امتیاز)