آیا کامپوزیت ونیرها قابلیت تعویض و جایگزینی دارند؟

کامپوزیت ونیرها یکی از روش های زیبایی برای افرادی است که به دنبال زیباتر شدن لبخند و تغییر رنگ دندان های خود و اصلاح کجی یا بد فرمی دندان ها هستند. در بهترین مرکز دندانپزشکی در تهران ، دکتر مانوشا امیری متخصص مجرب ترمیمی و زیبایی دندان سالهاست که مشغول ارائه خدمات ترمیمی و زیبایی دندان از جمله روکش های کامپوزیت دندان ،روکش لمینت دندان و روکش سرامیکی دندان به مراجعین عزیز می باشد و در نهایت مراجعین عزیز با یک لبخند رضایت بخش مرکز را ترک نموده اند.

آیا روکش کامپوزیت قابل برداشتن یا تعویض است؟

تیم تخصصی ما در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی در رشت در این مطلب به بررسی یکی از سوالات مهم خیلی از افرادی که کامپوزیت انجام داده اند یا قصد انجام آن را دارند می پردازد. اگرچه این روکش های زیبایی نیازی به برداشتن ندارند مگر اینکه دلیل بهداشتی و سلامتی وجود داشته باشد و خوشبختانه مواد کامپوزیت، بر خلاف پرسلن، می‌تواند کاملاً بدون آسیب به دندان‌های بیمار برداشته شود.

کامپوزیت ونیرها چگونه باعث بهبودی ظاهر لبخند افراد می شوند؟

روکش کامپوزیت دندان یکی از روش های رایج برای پوشاندن مشکلات دندان در دندانپزشکی زیبایی می‌باشد. اگردندان ها دچار شکستگی، لب پرشدگی، بدشکلی و بد رنگی یا پوسیدگی هستند روکش کامپوزیت می تواند یک روش زیبایی مناسب باشد. ممکن است شما به علت داشتن مشکلات دندان خود هیچ موقع لبخند نزنید در اینصورت می‌توانید از کامپوزیت ونیر برای از بین بردن مشکلات و داشتن لبخندی زیبا و جذاب بهره مند شوید. کامپوزیت به دندان شکل، رنگ، اندازه و ظاهری جدید می‌بخشد و ظاهر لبخند را تغییر می‌دهد.

کامپوزیت ونیر ها پوسته های ظریفی هستند که روی سطح دندان ها قرار می گیرند. معمولاً روی دندان‌های جلویی بالا از بهترین کامپوزیت دندان در تهران استفاده می شود، اما از نظر تئوری این نوع از روکش ها برای هر دندانی مناسب هستند. ونیرها از موادی ساخته می‌شوند که توانایی تحمل فشار ناشی از جویدن مواد غذایی و نوشیدن مایعات و گاز زدن خوراکی‌ها را دارند. دندانپزشک متخصص زیبایی روکش های کامپوزیت را می تواند در دو جلسه دندانپزشکی برای دندان های بیمار ارائه دهد.

کامپوزیت ونیرها یک انتخاب عالی برای افرادی است که دنبال یک روش زیبایی بادوام هستند که ظاهر دندان های طبیعی خود را بهتر کنند. در این روش برعکس روکش لمینت دندان ها برای اتصال به روکش ها نیاز به آماده سازی و تراشیدن کمتری دارند.

 

در چه مواردی تعویض روکش کامپوزیت ضرورت دارد؟

گاهی اوقات به دلایل متعدد کامپوزیت ونیر پس از اتمام فرایند درمان با شکست مواجه می‌‌شود و باید اقدام به برداشتن آن نمود. البته معمولا می‌‌توان با مراقبت صحیح از کامپوزیت ونیر از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کرد. مراجعه به یک متخصص زیبایی دندان از همان ابتدای شروع کار می‌تواند شما را به نتایج مورد دلخواهتان برساند و نیاز به ترمیم یا برداشتن کامپوزیت ونیر را به حداقل برساند و در هزینه‌ها صرفه جویی می شود.

تجربه نشان داده است افرادی که روکش کامپوزیت خود را در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری انجام داده اند هرگز با شکست روکش کامپوزیت مواجه نخواهند شد. برداشتن روکش یک روش نسبتا رایج است که خطری برای سلامتی فرد ندارد. در بعضی موارد افراد می خواهند که شکل و فرم دندان های خود را تغییر دهند و یا با شکستن روکش‌های قدیمی روکش‌های جدید درخواست می‌کنند، یا برای انجام اقدامات دندانپزشکی نیاز به برداشتن روکش دارند. در ادامه به بررسی کامل هر کدام از موارد نیازمند به برداشتن روکش کامپوزیت دندان می پردازیم:

۱. تغییر شکل روکش های کامپوزیت

معمولا بیشتر افراد از فرم اولیه کامپوزیت ونیرهای خود راضی هستند، اما گاهی اوقات پیش میاید که بعد از مدتی می خواهند که شکل جدیدی به روکش های خود بدهند. دندانپزشک متخصص زیبایی در بیشتر موارد می تواند کامپوزیت دندان را بدون نیاز به برداشتن کامل تغییر شکل دهد، اما اگر تغییرات زیادی لازم باشد مجبور می شود روکش ها را کاملا از روی دندان جدا کند. معمولا این کار در یک قرار ملاقات ساده دندانپزشکی انجام می شود، چون بدون درد و سریع است و روی دندان‌ها یا بافت‌های اطراف تأثیر نمی‌گذارد.

۲. اقدامات درمانی دندانپزشکی روی دندان

اگر بعد از انجام روکش کامپوزیت، دندان دچار پوسیدگی شود یا فرد دچار بیماری لثه یا سایر مشکلات دندانی شود، ممکن است لازم باشد روکش کامپوزیت در حین درمان دندان برداشته شود.

برداشتن روکش کامپوزیت نسبت به روکش پرسلن (لمینت) بسیار آسان ‌تر است و می‌توان آن‌ها را بعد از پایان درمان دندانپزشکی یا بعد از بهبودی بیمار بدون توجه به مدت زمانی که روند بهبودی طول می‌کشد، جایگزین کرد. روکش کامپوزیت برخلاف روکش پرسلن نیازی به سوهان زدن دندان های طبیعی ندارد، بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان های طبیعی نیازی به جایگزینی فوری این روکش ها نیست. چون دندان ها مینای خود را از دست نداده اند و دارای استحکام و قدرت اولیه هستند.

تعویض روکش کامپوزیت

۳. شکسته شدن و لب پریدگی روکش کامپوزیت

اگر آسیب و صدمات وارد شده به دندان بیمار منجر به شکسته شدن روکش های کامپوزیت شوند مراجعه به متخصص زیبایی می تواند مشکل را به راحتی برطرف کند. گاهی اوقات ونیرهای کامپوزیت ممکن است شل شوند یا به طور کامل از دندان جدا شوند، مثلا اگر فرد یک جسم سخت را گاز بزند یا یک ضربه محکم بخورد امکان جدا شدن روکش از دندان ها وجود دارد.

۴. گاهی اوقات باندینگ نامناسب باعث می‌‌شود که ونیر از سطح دندان جدا شود و نیاز به تعویض روکش ضرورت پیدا کند.

۵.نامناسب بودن اندازه ی روکش و به عبارتی بزرگ یا کوچک بودن آن باعث می‌شود که روکش آسیب ببیند.

۶.وارد شدن ضربه به دهان به دلیل فعالیت ورزشی یا زمین خوردن می‌تواند باعث شکستگی ونیر و آسیب ‌دیدگی دندان شود.

۷.عادت به دندان قروچه فشار زیادی را به ونیر وارد خواهد کرد و باعث شکستگی و لب پر شدگی آن می شود

۸. تحلیل رفتن لثه و دندان می‌تواند باعث آسیب دیدگی ونیر شود به نحوی که رنگ طبیعی دندان از زیر روکش دیده می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید متخصصین زیبایی دندان به چه صورت روکش های کامپوزیت را از سطح دندان جدا می کنند که آسیبی به دندان و لثه های اطراف آنها وارد نمی شود.

۴ روش جدا کردن ونیر کامپوزیت از روی دندان

  • دیسک های پولیش سنباده
  • با استفاده از سطح ساینده یک پولیش سنباده، کامپوزیت را از دندان جدا کرده و آن را جلا می دهند. پولیش ها انعطاف ‌پذیر هستند و به تمام سطوح دندان می‌رسند و منجربه براقیت یکدست دندان ها می شوند.
  • دریل های کاربید
  • مته های با سرعت بالا هستند. اگر متخصص زیبایی دندان برای جدا کردن روکش کامپوزیت از مته کاربیدی استفاده کند، کامپوزیت سریع‌تر از روی دندان جدا می شود. اما مته کاربید انعطاف پذیر نیست، بنابراین می تواند مقداری از مواد را روی دندان ها باقی بگذارد که می تواند با دیسک سنباده پاک شود.
  • هوای ساینده
  • بیشتر مراکز دندانپزشکی دارای فناوری هوای ساینده نیستند. دندانپزشک به کمک این فناوری از یک دستگاه کوچک استفاده می‌کند که ذرات اکسید آلومینیوم را روی دندان اسپری می‌کند و به کمک این دستگاه پوسیدگی دندان در مراحل اولیه را از بین می‌برد. از این روش برای برداشتن روکش دندانی نیز استفاده می‌شود.
  • میکرو اِچر
  • میکرو اِچر مانند دیسک سنباده‌ای روی سطح دندان را می‌پوشاند و به جدا کردن مقدار خاصی از کامپوزیت کمک می‌کند. دندانپزشکان از این دستگاه برای جدا کردن کامپوزیت از روی سطح دندان استفاده می کنند.

جمع بندی

به توصیه ی دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان باید برای تعویض روکش دندان، به ویژه در مواردی که علت آسیب دیدگی روکش، باندینگ (اتصال) نامناسب بوده است به دندانپزشک متخصص زیبایی مراجعه نمایید. متخصص زیبایی دندان در زمینه های مختلف روش‌های زیبایی دندان دوره های آموزشی لازم و کافی را گذرانده است.

نتایج به دست آمده در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری کاملاً طبیعی می باشد و بیمار یا دیگران متوجه هیچ چیز غیر عادی در دهان نمی شوند.تعویض روکش دندان می تواند یک مسئله غیر قابل اجتناب باشد اما با مراجعه به یک متخصص زیبایی دندان با تجربه و مراقبت صحیح از آن می‌تواند تعداد دفعات نیاز به تعویض ونیر را کاهش داد. با پیروی کردن از دستورات دندانپزشک متخصص زیبایی خود و اقدامات پیشگیری کننده و مراجعه منظم به دندانپزشک باعث افزایش ماندگاری روکش دندان می شوید.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین لمینت دندان در تهران ، بهترین کامپوزیت دندان در تهران و  بلیچینگ دندان در تهران را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید

بیشتر بخوانید:

۵/۵ - (۲ امتیاز)