اصلاح دندان های فاصله دار با روکش کامپوزیت دندان

دکتر مانوشا امیری و سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی در اصلاح طرح لبخند به رفع عیوب دندان می پردازند که یکی از موارد آن بستن دیاستم یا فاصله میان دندان ها است. خیلی از افراد به دلیل نارضایتی از فاصله دندان هایشان به مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری مراجعه می کنند. دکتر مانوشا امیری بعد از بررسی دندان ها و تشخیص علت فاصله ، از روکش کامپوزیت دندان یا لمینت دندان و یا سایر روش های موثر برای اصلاح طرح لبخند استفاده  می کند.

اگر شما یکی از افرادی هستید که از فاصله بین دندان های خود رنج می برید و علاقه مند به انجام روکش کامپوزیت دندان برای اصلاح طرح لبخند خود هستید در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با علت های ایجاد فاصله‌ بین دندان‌ها

نامرتب بودن دندان ها

در بعضی موارد دندان ها در جای مناسب خود رشد نمی کنند و موجب ناهماهنگی در بین دندان های دیگر می شوند.

دندانی که در نیامده باشد

ممکن است دندان کلا رشد نکرده باشد ولی جای خالی آن وجود داشته باشد. این جای خالی در رویش دندان های دیگر تاثیر گذار است.

عادت به مکیدن انگشت و زبان زدن

مکیدن انگشت علاوه بر اینکه منجر به اوربایت می‌شود، گاهی باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود.

بزرگ بودن فرنوم لبی

فرنوم بافتی است که لثه‌ها و لب‌ها را به هم متصل می‌کند. اگر فرنوم از ابتدا بسیار بزرگ باشد، باعث فاصله‌ دار شدن دندان‌ها می‌شود.

بیماری لثه

یکی از موارد مهم دلیل ایجاد فاصله‌ بین دندان ابتلا به بیماری لثه است که منجربه تحلیل استخوان فک نگهدارنده‌ دندان می شود. فرسایش استخوان باعث لق شدن دندان ها و ایجاد فاصله بین آنها می شود.

پایین بودن اتصال به ماهیچه‌ها

ماهیچه‌ ای که لب بالا را به لثه ‌ها وصل می‌کند، لب ‌ها را در جای مناسب نگه می ‌دارد. در برخی بیماران اتصال این ماهیچه کمی متفاوت است و به مرور زمان باعث فاصله‌ دار شدن دندان ‌ها می‌شود.

کوچک بودن دندان ها نسبت به فضای فک

فک بالا و پایین نسبت به دندان های رویش یافته بزرگتر هستند و باعث ایجاد فضای خالی بین دندان ها می شوند.

 

در چه مواردی می تواند از روکش کامپوزیت دندان برای بستن فاصله بین دندان ها استفاده کرد؟

دندان های فاصله دار معمولا باعث می شوند که زیبایی و جذابیت لبخند کمتر شود. در صورتی که که فاصله بین دندانها کم و جزئی باشد می توان این فاصله را با مواد ترمیم کامپوزیت پر کرد. در صورتی که این فاصله زیاد باشد برای بستن فاصله بین دندانی باید از ونیر کامپوزیت (روکش کامپوزیت) استفاده شود. به این صورت که دندانپزشک متخصص زیبایی مواد کامپوزیت را روی سطح دندان لایه به لایه قرار می دهد طوری که فاصله بین دندان ها پوشانده شود.

در صورتیکه دیاستم (فاصله) از دو طرف دندان باشد، یا تعداد دندان های فاصله دار زیاد باشد ممکن است به جای استفاده از کامپوزیت ونیر از روکش لمینت دندان سرامیکی برای بستن فاصله ها استفاده شود.

روکش های کامپوزیت روش فوق ‌العاده‌ای برای اصلاح فاصله بین دندان است و در وضعیتی مورد استفاده قرار می گیرد که هیچ خطر دیگری سلامت دهان یا دندان‌ها را تهدید نکند.

دیاستم یا فاصله بین دندانی مثل بسیاری از مسائل دیگر دندانی طرح درمانهای مختلفی دارد. میزان فاصله بین دندان ها و تعداد دندانهایی که با هم فاصله دارند از عوامل تعیین کننده طرح درمان مناسب هستند.

همانطور که گفتیم روش‌های مختلفی برای بستن فاصله بین دندان ها وجود دارد که دندانپزشک متخصص زیبایی بهترین روش را با توجه به علت ایجاد فاصله بین دندان‌ها و میزان فاصله ارائه می دهد. اگر فاصله بین دندان به دلیل فقدان رویش دندان و افتادن دندان باشد، روش‌های جایگزینی مانند بریج دندانی، دندان مصنوعی و ایمپلنت (کاشت دندان) پیشنهاد می‌شود. اما اگر فاصله بین دندان‌ها کم باشد، استفاده از ونیر کامپوزیت یا لمینت ارائه می شود. این روکش های دندانی می توانند در بستن فاصله دندان ها به عنوان اصلاح طرح لبخند فرد موثر باشند.

بنابراین تعیین مناسب ترین روش اصلاح طرح لبخند توسط دندانپزشک متخصص زیبایی مشخص می شود. موارد دیگری که برای اصلاح و درمان دیاستم  کاربرد دارند عبارت اند از:

 • روش های درمان ارتودنسی
 • بریج و روکش دندان
 • کاشت دندان (ایمپلنت دندان)
 • باندیگ دندان
 • جراحی فرنوکتومی
 • روش ترمیمی : در این روش فاصله بین دو دندان تقسیم بر ۲ می شود و نصف این فاصله با استفاده از مواد همرنگ دندان یا کامپوزیت دندان به عرض هر یک از دندانهای مجاور اضافه میشود.
 • جرمگیری: در زمان ابتلا به بیماری لثه

مزایا و معایب روکش های کامپوزیت دندان برای بستن فاصله بین دندان ها 

مزایا:

 • هزینه ی پایین تری نسبت به روش های درمانی دیگر دارد.
 • این امکان وجود دارد که در یک جلسه درمان انجام شود.
 • در این درمان مینای دندان ها به هیچ وجه تراش نمی خورند.
 • درمان کامپوزیت یک درمان محافظانه کارانه و قابل برداشتن از روی دندان می باشد
 • مفید برای بیماران با سن پایین

معایب:

 • نیاز به پالیش های دوره ای جهت ثبات رنگ دارد.
 • برای دندان هایی که تحت فشار قرار می گیرند گزینه درمانی مناسب محسوب نمی گردد.
 • در افرادی که براکسیزم یا دندان قروچه دارند و یا کسانی که عاداتی مانند ناخن جویدن دارند، احتمال شکست درمان کامپوزیت وجود دارد.
 • احتمال پریدگی لبه‌های ترمیم  به هنگام مصرف خوراکی‌های سخت وجود دارد

جمع بندی

با موارد گفته شده به این نتیجه رسیدیم که روکش کامپوزیت دندان می تواند یکی از روش های موثر و مقرون به صرفه برای اصلاح دندان های فاصله دار باشد. اما بهتر است برای انتخاب بهترین روش درمانی طرح لبخند خود به یک دندانپزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید. دندانپزشکان متخصص به دلیل داشتن تخصص و تجربه های زیاد در زمینه اصلاح طرح لبخند مهارت کافی در خصوص برطرف کردن نقص های ظاهری دندان ها دارند. تمامی افرادی که روکش کامپوزیت دندان در رشت و لمینت دندان در رشت را توسط دکتر مانوشا امیری بهترین دندانپزشک کامپوزیت در رشت انجام داده اند از نتیجه و لبخند زیبای خود در انتها کار راضی و خوشنود بودند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

۴.۶/۵ - (۱۱ امتیاز)