مردم از سالهای دور و کهن معمولا با مصرف نوشیدنی های تخمیر شده و تقطیر شده شادی های زندگی خود را در کنار خانواده و دوستان خود جشن می گرفتند. اما مشروبات الکلی قسمت تاریک تری هم دارند، مصرف بیش از حد الکل باعث بسیاری از بیماری های اجتماعی می شود، همچنین الکل اعتیاد آور است و عامل ناراحتی و بیماری های دیگری می شود از جمله ناراحتی هایی در مورد بهداشت دهان و دندان. در این مطلب می خواهیم تاثیرات مصرف الکل بر سلامت دهان و دندان را با هم بررسی نماییم.

دکتر مانوشا امیری | متخصص دندانپزشکی زیبایی در رشت

ماه آوریل، ماه ملی آگاهی از الکل است، در این ماه حامیان سلامت، مقامات دولتی و سفیران مراقبت های بهداشتی تاثیرات منفی الکل را روی بخش بزرگی از جامعه مخصوصا افراد بررسی می کنند. در مورد تاثیر الکل در بهداشت دهان و دندان، چند مورد وجود دارد که ممکن است مصرف الکل  برای دهان، دندان و لثه مشکل ساز شود.

حل مشکل نامرتب بودن دندان ها

بوی بد دهان

اگرچه یک مشکل جدی بهداشتی نیست اما می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد، هالیتوز یا بوی بد دهان می تواند باعث آسیب رساندن به اعتماد به نفس شما شود و در روابط اجتماعی شما مشکل ایجاد کند. برای خیلی از افراد، بوی بد دهان یک مشکل مزمن است و مصرف زیاد الکل می تواند آن را بدتر کند. محدود کردن مصرف الکل ممکن است یک بخش ضروری در مدیریت اعتماد به نفس شما باشد.

رفع بوی بد دهان

خشکی دهان

داشتن مشکل خشکی دهان ممکن است بیشتر از یک احساس ناخوشایند و اذیت کننده باشد چون اگر دهان شما دائما خشک باشد، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه خیلی بیشتر برایتان اتفاق خواهد افتاد. خشکی دهان مزمن نشانه ای است که دهان شما به اندازه ی کافی بزاق تولید نمی کند، و برای خنثی سازی اسید و مبارزه با باکتری های موجود در دهان به بزاق نیاز دارید. مصرف زیاد الکل می تواند خشکی دهان شما را زیادتر کند.

بررسی اهمیت لبخند سالم و زیبا

مشکل دندانپزشکی

اگر بعد از یک عمل جراحی دندانپزشکی الکل مصرف کنید ممکن است روند بهبودی درمان شما را با مشکل مواجه کند. الکل بر روی خون اثر ضد انعقادی دارد و باعث ادامه دار شدن خونریزی می شود. الکل بر روی خون اثر ضد انعقادی دارد و باعث می شود خونریزی بعد از عمل که ممکن است در اثر برش یا بخیه اتفاق بیفتد، به سختی متوقف شود. بهتر است بعد از انجام هرگونه عمل جراحی دندانپزشکی، حداقل تا ۷۲ ساعت از مصرف الکل (و همچنین تنباکو) خودداری کنید.

بهداشت دهان و دندان به چه معنا است؟

سرطان دهان

سرطان دهان یک بیماری مهلک و کشنده است و با احتمال ۵۷٪ زنده بودن در پنج سال. افراد معتاد به الکل در حد متوسط ​​تا شدید ۳ تا ۹ برابر خطر ابتلا به سرطان را در مقایسه با افراد غیر الکلی دارند و به طور کلی هرچه مقدار الکل بیشتر باشد، خطر ابتلا به سرطان دهان بیشتر می شود. مثل موارد دیگر همچون تنباکو، هرچه الکل کمتری بنوشید، خطر ابتلا به سرطان دهان کاهش می یابد.

با توجه به خطرات الکل برای زندگی سالم و خوب، بسیاری از افراد به طور کلی از مصرف الکل خودداری می کنند. اگر قصد نوشیدن الکل را دارید، با توجه به توصیه ی انجمن سرطان آمریکا و سایر سازمان های بهداشتی که کمتر از دو نوشیدنی برای مردان و یک نوشیدنی برای زنان را مجاز می دانند  به همان میزان مصرف کنید. اگر در مقابل مصرف الکل مسئولیت پذیر باشید کیفیت کلی زندگی و سلامت دهان و دندان خود را افزایش می دهید.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان در رشت و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

لینک های مفید:

کامپوزیت ونیر در رشت

متخصص دندانپزشک زیبایی در رشت

لمینت در رشت

بلیچینگ در رشت

Rate this post