یکی از روش های اصلاح طرح لبخند و زیباتر کردن دندان ها که امروزه طرفداران زیادی هم دارد روکش کامپوزیت دندان است. همانطور که می دانید در روش زیبایی کامپوزیت ونیر، دندان به میزان کمی تراش داده می‌شود و ممکن است در مواردی هم ونیر بدون تراش دندان انجام شود. همچنین این روش در مقایسه به لمینت سرامیکی، از نظر قیمت ارزان ‌تر است.با توجه به تجربه موفقیت آمیز و نتیجه عالی از لحاظ کیفیت و ماندگاری کامپوزیت ونیر، انواع مختلفی از این روکش وجود دارد.

گاهی اوقات انتخاب مناسب ‌ترین کامپوزیت در بین انواع کامپوزیت دندان برای مراجعه کنندگان ممکن است کمی گیج ‌کننده باشد. همچنین از دیدگاه بالینی، کامپوزیت ‌های دندانی روز به روز در حال پیشرفت هستند تا با هر نوع درمانی سازگار شوند، به همین دلیل ممکن است از خود بپرسید چه نوع کامپوزیتی برای دندان های شما مناسب ‌تر می‌ باشد؟

انواع مختلف کامپوزیت ونیرها از نظر ساختار

کامپوزیت ها معمولا از نوعی پلاستیک و یا شیشه تهیه می شوند که نه تنها برای ظاهرسازی و زیبا سازی دندان ها استفاده می شوند، بلکه برای ترمیم دندان ها نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. کامپوزیت ها پنج نوع دارند. که این پنج نوع شامل کامپوزیت ماکروفیل، کامپوزیت میکروفیل، هیبرید، میکرو هیبرید و نانو هیبرید هستند.

ماکروفیل‌ها

کامپوزیت ماکروفیل یکی از انواع کامپوزیت ها است که به آن کامپوزیت دانه درشت گفته می شود. منظور از دانه درشت بودن مواد تشکیل دهنده آن می باشد. یعنی کامپوزیت ماکروفیل، از دانه هایی با اندازه ی ۱۰ میکرومتر تا ۵۰ میکرومتر تشکیل شده است. کامپوزیت ماکروفیل، اولین نوع کامپوزیت است که وارد بازار شد. اما با پیشرفت علم دندانپزشکی و تجهیزات پزشکی، کم کم این دانه ها ریزتر شدند که در کیفیت و کارایی انواع کامپوزیت های بعدی، تاثیر مثبتی گذاشت.

از بارزترین ویژگی های کامپوزیت های ماکروفیل مقاومت و استحکام زیاد آنها می باشد. ولی از آنجایی که دانه های این نوع کامپوزیت بسیار درشت است، وجود این دانه های درشت، زمینه را برای لک شدن و رنگی شدن کامپوزیت فراهم می کند.

انواع روکش کامپوزیت

میکروفیل‌ها

کامپوزیت میکروفیل یکی دیگر از انواع کامپوزیتهای دندانی هستند که مواد تشکیل دهنده ریزتری نسبت به ماکروفیل ها دارند و سختی ساختاری کامپوزیت های قبلی را ندارند  بلکه ظاهری صاف و لطیف شبیه مینای طبیعی دندان را دارند. کامپوزیت های میکروفیل دارای انعطاف پذیری بالایی هستند که محافظت بهتری در حین اتصال با دندان فراهم می شود. یکی از مزایای مهم آنها مقاومت آن ها در برابر سایش است. این کامپوزیت یک انتخاب بسیار قوی و محکم برای این موضوع خواهد بود.

موضوعی که درباره کامپوزیت میکروفیل وجود دارد این است که از این کامپوزیت نمی توان برای ترمیم فضای داخلی دندان های پوسیده و غیره استفاده کرد چرا که مقاومت این مدل کامپوزیت برای چنین درمان هایی کفایت نمی کند. اما کامپوزیت های دیگر مثل کامپوزیت ماکروفیل برای درمان های این چنینی نیز کاربرد زیادی دارند.

هیبرید، میکرو هیبرید و نانوهیبرید

از دیگر انواع کامپوزیتها، کامپوزیت های هیبریدی هستند که شامل میکروهیبرید و نانوهیبرید می شود، این نوع کامپوزیت ها مخلوطی از کامپوزیت های میکروفیل و ماکروفیل بوده و ویژگی های مختلف آن ها را نیز در خود دارند. کامپوزیت های هیبریدی دارای ذراتی بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر هستند، مهم ترین ویژگی آن ها این است که مقاومت زیادی دارند اما متاسفانه در گذر زمان دچار استهلاک شده و زیبایی خود را از دست می دهند.

نانو کامپوزیت

نانو کامپوزیت ها برای دندان بسیار زیبا هستند و دارای کاربردی بسیار سریع و راحت می باشند. نانو کامپوزیت با هدف از بین بردن مشکلات و محدودیت های کامپوزیت های هیبریدی وارد بازار تجهیزات پزشکی شد. ذراتی که در ساختار نانو کامپوزیت وجود دارند، ۲۰ نانومتر می باشند. ویژگی های منحصر به فرد نانو باعث شده است که این مواد به یکی از پرمصرف ترین مواد در طرح درمان کامپوزیتی، محسوب شوند.

ساختار این نوع از کامپوزیت ها به این  صورت است که ذرات نانو مانند یک خوشه به یکدیگر می چسبند و باعث مقاومت بالای آنها می شوند. به همین دلیل نانو کامپوزیت ها در برابر پولیش و سایش مقاومت زیادی دارند.

یکی از مهم ترین کاربردهای نانو کامپوزیت ها ،برای پر کردن دندان های پوسیده است. پر کردن دندان با کمک کامپوزیت نانو، به صورت لایه لایه، کمی وقت گیرتر از مواد دیگر است اما چون با دقت بالایی انجام می شود نتیجه موفقیت آمیزی خواهد داشت. رنگ مواد کامپوزیت که برای پرکردن دندان استفاده می شود بسیار نکته مهمی است. کامپوزیت های نانو در این زمینه انعطاف زیادی دارند طوری که افراد می توانند با توجه به رنگ طبیعی دندان خود، مواد مورد نظر را انتخاب نمایند.

بهترین نوع کامپوزیت دندان  از نظر ساختار کدام است؟

اگر قرار باشد تنها یک نوع کامپوزیت به عنوان بهترین کامپوزیت دندان در نظر گرفته شود باید از نانوکامپوزیت نام ببریم، این نوع کامپوزیت به دلیل تجمع ذرات ریزی که در کنار یکدیگر قرار گرفته اند دارای مقاومت بسیار زیادی است و می تواند برای هرنوع دندانی مناسب باشد. از جمله دیگر فواید نانوکامپوزیت ها موارد زیر است:

  • یکی از مهم ترین مزیت های نانوکامپوزیت ها نسبت به دیگر کامپوزیت ها این است که فرایند درمانی بسیار آسان تری دارد.
  • نانو کامپوزیت ها می توانند متناسب با رنگ دندان های بیمار انتخاب شوند، و حق انتخاب آن ها برای تعیین رنگ دندان هایشان بیشتر است.
  • نانو کامپوزیت ها بسیار روان بوده و حالت چسبندگی ندارند؛ و برای پرکردن دندان های عقبی که در دسترس نیستند مناسب هستند.

تفاوت انواع روکش کامپوزیت

انواع کامپوزیت ونیر از نظر کاربرد آنها

کامپوزیت‌های قدامی: که به آن‌ها کامپوزیت‌های زیبایی نیز گفته می‌شود، برای ترمیم دندان های جلویی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مزیت اصلی کامپوزیت‌های زیبایی این است که برای مدت طولانی درخشندگی خود را حفظ می کنند، به همین دلیل مناسب ‌ترین نوع برای ترمیم زیبایی دندان های قدامی هستند. این کامپوزیت‌ها امکان تغییر در رنگ، شکل و اندازه را بدون نیاز به تراشیدن دندان فراهم می‌کنند.

کامپوزیت‌های خلفی: برای ترمیم دندان های خلفی توصیه می‌شوند. این کامپوزیت‌ها با در نظر گرفتن افزایش فشار که با جویدن به دندان‌های خلفی وارد می‌شود، طراحی شده‌اند. نتیجه این ترمیم، دندان بسیار قوی با ماندگاری طولانی مدت است.

کامپوزیت‌های مایع: کامپوزیت مایع با انعطاف ‌پذیری عالی که دارند کار بهترین دکتر کامپوزیت در تهران را راحت می کند. در دندانپزشکی از کامپوزیت‌های مایع برای پر کردن حفره‌های کوچک دندان مانند شکاف، منافذ یا پوسیدگی باقی مانده دندان استفاده می‌شود.

کامپوزیت‌های یونیورسال: برای  ترمیم زیبایی دندان‌های قدامی و خلفی طراحی شده‌اند. برای سازگاری با مینای دندان، در طیف وسیعی از رنگ‌ها موجود هستند. کامپوزیت یونیورسال را می‌توان در قالب‌های مختلف از جمله سرنگ، کپسول یا مایع یافت.

کامپوزیت‌های سلف کیور: در کامپوزیت‌های دارای پلیمریزاسیون دوگانه یا سلف کیور، انجام فرآیند پلیمریزاسیون با نور ضروری نیست. از آنها داخل بریج به عنوان یک قالب برای ریشه دندان مصنوعی استفاده می‌شود. همچنین استفاده از کامپوزیت سلف کیور برای پر کردن حفره‌ دندان‌های خلفی که کیفیت بیشتری دارد ترجیح داده می‌شود.

کامپوزیت‌های بالک فیل: کامپوزیت‌های بالک فیل برای جلوگیری از قرارگیری چندین لایه یا انجام کل ترمیم فقط در یک لایه طراحی شده‌اند.  بالک فیل برای ساده‌ سازی روند ترمیم و همچنین فراهم آوردن پتانسیل کامل و صرفه ‌جویی در وقت مفید است. اگر به دنبال اضافه کردن کامپوزیت به مجموعه کامپوزیت‌های خود هستید، با افزودن یک کامپوزیت بالک فیل برای زیبایی هزینه کمتری را می‌پردازید.

با ما تماس بگیرید

کلام آخر : نحوه انتخاب مناسب کامپوزیت دندان

و در انتها شما باید بدانید از چه نوع کامپوزیتی برای دندان و دهان خودتان استفاده کنید، تصمیمی است که باید توسط دندانپزشک متخصص زیبایی گرفته شود. کامپوزیت ها باید بر طبق شکل دندان ها، بی نظمی آن ها و حساسیت های دهانی انتخاب شوند. مراحل انتخاب نیز با تصویر برداری ها و قالب گیری های مختلف انجام می شود .

بهترین انتخاب کامپوزیت دندانی است که رنگ آن تنها دو درجه از رنگ دندان های طبیعی روشن تر باشد. و این یک باور غلط است که روکش های کامپوزیت باید خیلی روشن تر از دندان های طبیعی باشند.دندانپزشکان متخصص زیبایی به دلیل داشتن تخصص و تجربه کافی انتخاب بهتر و راحت تری برای کامپوزیت ونیرهای مناسب بیماران خود دارند.

مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری بهترین لمینت دندان در تهران و یا بهترین کامپوزیت دندان در تهران را با استفاده از روشهای مدرن و استفاده از تکنیک های منحصر به فرد و متریال های با کیفیت و روز دنیا به بهترین شکل ممکن برای مراجعین عزیز ارائه میدهند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده عکس های قبل و بعد از روکش های دندان به گالری مرکز تخصصی دکتر مانوشا امیری مراجعه کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)