ممکن است یکی از سوالاتی که تعیین کننده تصمیم گیری شما در مورد انجام روکش دندان است این سوال باشد که آیا روکش های دندان بعد از اتصال بر روی دندان قابل برداشتن و تعویض هستند یا خیر؟

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی با ارائه انواع روکش های ترمیمی و زیبایی دندان ( روکش لمینت یا روکش کامپوزیت ) می تواند نواقص جزئی دندان های شما را به بهترین شکل ممکن همراه با نتایج عالی و ماندگاری برطرف کند.  در واقع کارایی روکش دندان بهبود ظاهر لبخند شما می باشد. با رعایت مراقبت های لازم، روکش‌ دندان می‌تواند بیشتر از ده سال دوام داشته باشد، اما مواردی مثل آسیب ‌دیدگی و بیماری های دهان و دندان می‌توانند منجر به لزوم تعویض روکش ‌ها شوند. برای پاسخ به این سوال که آیا روکش های دندان قابل برداشتن و تعویض هستند یا خیر به خواندن این مطلب ادامه دهید.

یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است برای هرکسی که روکش دندان انجام می دهد مطرح شود این است که چه موقع نیاز به برداشتن یا جایگزینی روکش دندان خواهیم داشت؟

برداشتن روکش از سطح دندان با ابزارهای مخصوص دندان امکان پذیر است. البته اگر ونیرها از کیفیت بالایی برخوردار باشند و توسط یک دندانپزشک متخصص مجرب نصب شده باشند، نباید دلیلی برای برداشتن ونیرها وجود داشته باشد و خیلی کمتر نیاز به برداشتن آنها خواهیم داشت. در موارد زیر ممکن است نیاز به برداشتن یا تعویض روکش ها داشته باشیم:

ترک یا آسیب روکش:

روکش‌ های پرسلن بسیار بادوام و محکم هستند، اما در عین محکم بودن به اندازه دندان‌ های طبیعی آسیب ‌پذیر هستند و در صورت قرار گرفتن در معرض ضربه ناشی از تصادفات یا برخورد با اجسام سخت ممکن است ترک بخورند. اگر روکش دچار شکستگی شود برای محافظت از دندان زیر باید حتما تعویض شود.

پوسیدگی یا آسیب به دندان زیرین روکش:

همانطور که می دانید ونیرها فقط سطح جلوی دندان ها را می پوشانند، این یعنی اینکه قسمت های دیگر دندان  همچنان مستعد پوسیدگی یا آسیب هستند. اگر دندان زیر روکش دچار پوسیدگی شود در این حالت برای ترمیم دندان زیرین باید روکش برداشته شود.

تغییرات ایجاد شده در بایت:

دندانپزشک متخصص زیبایی برای آنکه بتواند بایت دندان  را در حالت طبیعی خود حفظ کند پس از آن که روکش بر روی دندان قرار گرفت شروع به شکل دهی روکش میکند تا با دندانهای مجاور مطابقت داشته باشد. در مواردی ممکن است به دلیل شکل دهی و بایت نامناسب روکش نیاز به تعویض داشته باشد.

 

روکش کامپوزیت
اصلاح بد فرمی و نقص دندانها با استفاده از روکش های لمینت و کامپوزیت

روکش شل:

به مرور زمان، چسب مخصوص دندانی که برای نگه داشتن روکش ها روی دندان استفاده می شود ممکن است کارایی خود را از دست بدهد و باعث شل شدن روکش ها شود. شل شدن روکش ممکن است باعث تشکیل باکتری ها و پلاک ها در زیر روکش ها شود. متخصص برای جلوگیری از آسیب یا پوسیدگی دندان های طبیعی باید روکش شل شده را بردارد.

عقب رفتن خط لثه:

افرادی که از روکش دندان استفاده میکنند ممکن است روکش دندان آنها به طور صحیح نصب نشده باشد و یا به طور صحیح از روکش خود نگهداری نکرده‌ باشد که در این صورت دچار عقب رفتن خط لثه می شوند و در نهایت تعویض روکش میشوند.

لکه دار شدن دندان ها:

اگرچه روکش های پرسلن در برابر لکه ها مقاوم هستند، اما ممکن است به مرور زمان دندان های طبیعی و بدون روکش مجاور به تدریج تغییر رنگ دهند که ممکن است باعث تفاوت بارز و مشخصی در بین دندان های طبیعی و دندان های روکش دار شود. همانطور که می دانید روکش های دندان قابلیت سفید شدن را ندارند، به همین دلیل سفید کردن دندان های طبیعی و بدون روکش  ممکن است باعث تمایز و تفاوت رنگ بیشتر شود و اصلا توصیه نمی شود. راه کار موثر و مفید این است که روکش ها را جایگزین کنید تا رنگ دندان ها یکنواخت و یکدست شود.

 

جایگزینی روکش های دندان

دندانپزشک متخصص زیبایی برای نصب روکش لمینت دندان یا روکش کامپوزیت دندان مقداری از مینای دندان را می تراشد تا روکش ها بتوانند به درستی روی دندان قرار بگیرند. بعد از تراشیدن مینای دندان معلوم است که دندان همیشه باید توسط روکش محافظت شود، بنابراین فرآیند جایگزینی باید در اسرع وقت و بلافاصله تکمیل شود.

اگر روکش پرسلن به دلیل مشکلات مربوط به سلامت دهان و دندان نیاز به تعویض داشته باشد، دندان باید  قبل از قرار دادن روکش های جدید به طور کامل درمان شود. ولی اگر روکش دندان به دلیل زیبایی نیاز به تعویض داشته باشد، دندانپزشک متخصص می‌تواند روکش‌های قدیمی را از روی دندان برداشته و در همان جلسه با یک مجموعه جدید از روکش ها جایگزین کند.

در تعویض روکش دندان ابتدا روکش ها بوسیله ابزار مخصوص از روی سطح دندان جدا می شوند. بعد از برداشتن روکش ها دندان ها به طور کامل تمیز می شوند تا باقی مانده چسب و آلودگی ها از بین بروند. برای جایگزینی روکش جدید نیاز به هیچگونه تراشیدن و فرم دهی وجود ندارد. پس از تمیز کردن دندان ها، دندانپزشک متخصص زیبایی از تصاویر اشعه ایکس و قالب گیری برای ساخت مجموعه جدید روکش ها استفاده می کند. پس از آماده شدن روکش‌های جدید در لابراتوار دندانپزشکی، با استفاده از چسب مخصوص روی دندان‌ها چسبانده می‌شوند و بیماران دوباره لبخند زیبای خود را به دست می آورند.

 

جمع بندی

برداشتن یا تعویض روکش دندان، امری طبیعی است و بنا به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به جایگزینی آن باشد. به‌عنوان مثال، درصورتی که روکش دندان آسیب دیده باشد یا برای زیبایی بیشتر می‌توان آن را تعویض نمود. این کار به آسانی و بدون آسیب ‌رسیدن به دندان اصلی، توسط دندانپزشک شما انجام می‌شود و می‌توانید روکش جدیدی برای آن انتخاب کنید بدون آنکه مشکلی برای دندان شما بوجود بیاید.

Rate this post