یکی از سوالات پر تکرار مراجعین ما به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در رشت این است که بهترین روکش دندان برای تغییر و زیباتر شدن لبخند کدام است؟ اگر شما هم قصد انجام روکش دندان را دارید و نمی دانید کدام روکش برای شما مناسب تر است (روکش لمینت یا کامپوزیت یا تمام سرامیکی) تا ادامه این مطلب همراه ما باشید.

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص ترمیمی و زیبایی در انتخاب روکش مناسب دندان های شما ابتدا به سلامت و موقعیت دندان ها و  شکل صورت و سایر مشخصه های بیمار توجه می کند. همچنین اصلاح بایت و سفید کردن رنگ دندان ها در بهبود و زیباتر شدن لبخند بیمار در نظر گرفته می شود.

در ابتدا بهتر است بدانید که روکش دندان در کل چه فایده ای برای شما دارد

شما می توانید برای تغییر رنگ دندان های خود و پوشاندن دندان های فرسوده و شکسته و ترک های جزئی و همچنین نامرتبی دندان ها و بستن فاصله های جزئی بین دندان ها لبخند خود را زیبا کنید.  در اولین جلسه ملاقات متخصص، در مورد جوانب مثبت و منفی روکش ها با شما صحبت می کند و توضیح می دهد که آیا آنها گزینه مناسبی برای شما هستند یا خیر. البته مهم است که بدانید  روکش ها یک راه حل زیبایی هستند و بدون درمان دندان ها را بهتر جلوه می دهند. مشکلات جدی مانند پوسیدگی دندان را نمی‌توان با استفاده از روکش‌ها برطرف کرد و مشکلات دهان و دندان باید قبل از گرفتن روکش برطرف شود.

برای اینکه بدانید بهترین روکش دندان برای شما کدام است انواع روکش دندان را با هم بررسی می کنیم:

در طی چند سال گذشته، تکنیک ها و برندهای مختلف روکش های دندانی ابداع  شده اند که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند.

ونیرهای کامپوزیت

روکش های رزین کامپوزیت، یک روش ترمیمی نسبتا ارزان هستند که در طی یک بار مراجعه به مرکز تخصصی ترمیمی و زیبایی اعمال می شوند. این روکش ها معمولاً از مواد رزین  ساخته می شوند و در صورت شکستگی به راحتی قابل ترمیم هستند و تا هفت سال دوام دارند. لایه‌های کامپوزیت به شکل و اندازه دلخواه دندان های شما قالب گیری می شوند و از طریق نور ماورابنفش سفت می شوند و در آخر کامپوزیت دندان پولیش و صیقل داده می شود. روکش کامپوزیت یک روکش مناسب و مقرون به صرفه برای زیباتر شدن دندان های شما می باشد اما بهتر است بدانید که این روکش ها نسبت به لمینت ها  قابلیت شکسته شدن و ترک خوردن را دارند. همانطور که گفتیم روکش کامپوزیت دندان برای کسانی که یک روش ترمیمی سریع و مقرون به صرفه را  می خواهند، گزینه عالی هستند. آنها معمولاً به عنوان راه حل های سریع برای بر طرف کردن نواقص جزئی مانند ترک خوردگی دندان ها یا تغییر رنگ دندان ها ارائه می شوند. روکش‌های کامپوزیت، دندانهای شما را از بین نخواهد برد و بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر منفی نمی‌گذارد. با این وجود برای اعمال روکش های کامپوزیت روی دندان ها باید مقدار کمی از مینای دندان تراشیده شود.

روکش پالاتال

این یک نوع خاص از روکش‌های دندانی است که به دلیل اعمال روی سطوح داخلی دندان‌ها کمی متفاوت هستند. مانند روکش های دیگر روی سطح جلویی دندان ها قرار نمی گیرند بلکه روی سطح پشت دندان ها چسبانده می شوند. این روکش ها باعث تقویت و محافظت دندان ها از قسمت پشت آنها می شوند. روکش‌های دندانی پالاتال بیشتر از طلا ساخته می‌شوند، اما به صورت پرسلن یا کامپوزیت هم موجود هستند که از قسمت پشت دندان‌ های فرسوده، ضعیف یا حساس محافظت می‌کنند تا از سایش بیشتر جلوگیری کرده و آن‌ها را محکم نگه دارند.

 

روکش دندان مناسب

 

ونیرهای لومنیر Lumineer™

روکش های لومینر  به عنوان ‘روکش های بدون نیاز به آماده سازی’  شناخته می شود، روکش هایی بسیار نازک اما قوی هستند. این روکش ها بدون درد ، بدون سوزن، بدون دریل و بدون نیاز به بی حسی ارائه می شوند و در طی دو جلسه تکمیل می شوند. معمولاً برای پوشاندن رنگ بد دندان یا بسته شدن فضاهای دندان استفاده می‌شوند، ماندگاری این روکش ها شبیه روکش لمینت دندان است و شاید بیشتر از آنها تا ۲۰ سال دوام داشته باشند. و تفاوت مهمی که با روکش لمینت دارد در برگشت پذیر بودن آن است یعنی بعد از مدتی می توانند از روی دندان ها برداشته شوند بدون اینکه دندان نیاز به روکش داشته باشد. از لحاظ قیمت هم از روکش های لمینت ارزان تر هستند.

 

روکش پرسلن (لمینت)

روکش های پرسلن از مواد سرامیک با کیفیت بالا ساخته می شوند. این نوع روکش های دندان در بین مردم محبوب است. روکش‌های پرسلن در برابر لکه بسیار مقاوم هستند. چندین دهه از ابداع روکش‌های پرسلن میگذرد و امروزه پیشرفت زیادی کرده اند و به عنوان نوعی سفیدکننده دندان عمل می‌کنند. این روش شامل لایه های نازکی از پرسلن است که بعد از تراشیدن مینای دندان به مقدار لازم روی دندان‌های شما اعمال می‌شوند تا ظاهر طبیعی و سفید دندان ها را ارائه دهند. همچنین  به استحکام دندان ها کمک می کند و خیلی زیاد شبیه مینای طبیعی دندان است. با توجه به پیشرفت در صنعت  دندانپزشکی زیبایی، شکل دهی، قالب گیری و طیف رنگی موجود پرسلن به گونه ای است  که تشخیص آنها از دندان واقعی غیرممکن است. روکش لمینت معمولا از روکش های دیگر گرانتر هستند.

روکش های موقت

ونیرهای موقت در جهت محافظت از دندان ها قبل از طراحی و نصب روکش های دائمی روی دندان ها استفاده می شود. همچنین می توان از روکش های موقت برای پوشاندن دندان ها به جای روکش های دائمی استفاده کرد. اصلاح طرح لبخند،  پوشش تیرگی دندان ، پوشش رنگ دندان ، بستن فاصله دندان،  پوشش پوسیدگی دندان البته بطور موقت از کاربردهای روکش موقت است.

روکش سرامیک

روکش‌های تمام سرامیکی، زیباترین نوع روکش برای هر دندانی هستند. شفافیت و زیبایی طبیعی یک دندان را فقط می‌توان با روکش‌های ساخته شده از سرامیک خالص بازسازی کرد.

روکش‌های تمام سرامیکی به طور کامل از جنس سرامیک باکیفیت بالا (بهترین و مرغوب‌ترین نوع سرامیک) ساخته شده‌اند. این روکش‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که روکش‌های قدیمی‌ انجام می‌دادند، از جمله محافظت از دندان‌های ضعیف شده، بازسازی دندان‌های شکسته، نگه داشتن بریج دندانی در جای خود و یا اصلاح دندان‌هایی که تغییر رنگ یا تغییر شکل داده‌اند. ویژگی منحصر به فرد روکش‌های تمام سرامیکی که باعث برتری آنها از نظر زیبایی نسبت به روکش‌های فلزی یا طلایی می‌شود، عبور بهتر نور از طریق دندان است.  ضخامت و شفافیت روکش سرامیکی به بهترین شکل می‌تواند از نظر انعکاس نور به آن مشابه با مینای دندان‌های طبیعی عمل کند. این باعث می‌شود که شکل ظاهری طبیعی دندان پس از روکش کردن با روکش‌های تمام سرامیکی به خوبی بازسازی شود و ظاهر درخشنده یک دندان طبیعی را پیدا کند و در ظاهر اصلاً قابل تشخیص از دندان‌های طبیعی نباشد.

روکش دندان فلزی-سرامیکی

مهم‌ترین مزیت استفاده از سرامیک در ساخت روکش دندان، شفافیت و زیبایی ظاهری آن است. بنابراین با ترکیب فلز و سرامیک می‌توان روکش دندانی زیبا و شفاف و با استحکام بالاتر ایجاد نمود. در این نوع روکش، آلیاژی از فلزات به‌عنوان ساختار اصلی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند، سپس از پرسلن به‌عنوان پوششی روی ساختار فلزی دندان استفاده می‌شود. زیبایی ظاهری روکش دندان فلزی-سرامیکی بیشتر از روکش دندان تمام فلزی است؛ در عین حال، استحکام روکش دندان فلزی-سرامیکی بیشتر از روکش دندان تمام سرامیکی است. همچنین روکش دندان فلزی-سرامیکی، دوام و استحکام مناسبی دارد و از نظر هزینه‌، مقرون‌به‌صرفه است. میزان تطابق‌ پذیری روکش دندان فلزی-سرامیکی با دندان طبیعی بالا است و بسیار دقیق و منظم بر روی دندان قرار می‌گیرد. اما در صورت عدم مراقبت صحیح از روکش دندان فلزی-سرامیکی، احتمال شکستن پوشش پرسلن و جدا شدن آن از فلز وجود دارد. همچنین برای نصب روکش دندان فلزی-سرامیکی، لازم است که سطح بیشتری از دندان طبیعی تراش داده شود.

 

 

خب حالا می رسیم به پاسخ این سوال که بهترین روکش برای دندان ما کدام است ؟

همان‌طور که اشاره شد، هر یک از انواع روکش‌های دندان مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. بنابراین برای انتخاب بهترین نوع روکش دندان باید هدف از انجام روکش دندان مشخص شود.

در‌صورتی که هدف از انجام روکش دندان، اصلاح طرح لبخند و بهبود زیبایی ظاهری دندان‌ هایی باشد که دیده می شوند، بهتر است از روکش دندان تمام سرامیک (لمینت ها و کامپوزیت ها) استفاده شود. اما در صورتی که روکش دندان برای ترمیم دندان‌های عقب انجام می‌شود؛ بهترین گزینه استفاده از روکش دندان تمام فلزی است. دندان‌های عقب با توجه به اینکه بیشتر از سایر دندان‌ها در فرآیند جویدن غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند باید از استحکام بیشتری نیز برخوردار باشند.

روکش دندان فلزی-سرامیکی به عنوان استاندارد طلایی برای ترمیم دندان‌های آسیب‌دیده معرفی شده است. بنابراین درصورتی که قصد ترمیم دندان‌ های جلو را دارید و به‌ دنبال روکشی با طول عمر بالاتر هستید، استفاده از روکش دندان فلزی-سرامیکی توصیه می‌شود.

جمع بندی

اگر شما به تازگی قصد انجام روکش دندان و اصلاح نواقص جزئی دندان های خود را می توانید با مراجعه به مرکزتخصصی ترمیمی و زیبایی دکتر مانوشا امیری در طی جلسه مشاوره و بعد از معاینات و بررسی های لازم بهترین و مناسب ترین روکش دندان را انتخاب کنید. روکش دندان در این مرکز به بهترین و زیباترین شکل ممکن برای مراجعین گرامی ارائه می گردد.

 

Rate this post