دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی و سایر دندانپزشکان متخصص زیبایی ممکن است در موارد لازم برای مراجعین خود بعد از ارائه روکش های لمینت دندان یا روکش کامپوزیت دندان و یا سایر روکش های دندانی نایت گارد را تجویز کنند.

نایت گارد چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

خیلی از افراد دچار دندان قروچه یا بروکسیم به طور ناخودآگاه در هنگام خواب هستند. یکی از راه حل های مناسب برای جلوگیری از دندان ها و روکش های ارائه شده استفاده از محافظ شب که همان نایت گارد است می باشد. البته از نایت گارد فقط برای درمان دندان قروچه استفاده نمی شود بلکه مشکلات دیگری مانند خر و پف کردن، اختلال مفاصل فکی، اختلال مفاصل گیج گاهی و تنگی نفس در هنگام خواب را رفع می کند. همچنین برخی از افراد بر اساس تجویز پزشک از نایت گارد نه تنها در هنگام خوابیدن بلکه در هنگام ورزش کردن برای محافظت از دندان، لثه و لبها استفاده می کنند. نایت گارد یا همان محافظ های دهانی که اصولا در هنگام شب مورد استفاده قرار می گیرند باعث جلوگیری و کاهش آسیب به دندان ها می شوند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چه زمانی به نایت گارد دندان نیاز دارید؟

  • اگر عادت به دندان قروچه دارید چه در طول روز و یا فقط در شب هنگام خواب باید از محافظ دندان استفاده کنید. همه افراد در هر سنی می توانند از نایت گارد استفاده کنند.
  • در بعضی موارد افرادی که دندان هایشان ارتودنسی و بریس دارد می توانند برای جلوگیری از آسیب رساندن به بریس ها از نایت گارد استفاده کنند.
  • افرادی که در رشته‎ های مختلف ورزشی (بوکس یا ژیمناستیک و…) فعالیت دارند احتمال ورود ضربه  به صورت غیر مستقیم و مستقیم به ناحیه فک و دهان برایشان وجود دارد به همین علت باید از محافظ دهان استفاده کنند.
  • افرادی که کاشت ایمپلنت دندان انجام می دهند برای جلوگیری از ورود آسیب ناشی از ضربات به ایمپلنت دندان که می توانند باعث شل شدن آنها شوند بهتر است برای محافظت بیشتر از نایت گارد استفاده کنند. ممکن است متخصص ایمپلنت دندان استفاده از نایت گارد یا محافظ دهان را برای بیمار توصیه کند.
  • نایت گارد با ثابت نگاه داشتن فک از افتادگی فک پایین در هنگام خواب جلوگیری می کند و فرد دچار تنگی نفس در خواب نمی شود.

انواع مختلف محافظ دهانی

یکی از موارد خیلی مهم که در مورد همه انواع محافظ های دهانی مشترک است این است که بعد از هربار استفاده از محافظ باید شسته شوند و در جای مناسب خود نگه داری شوند.

 محافظ دهانی سفارشی

محافظ های سفارشی یکی از گران ترین و در عین حال موثرترین و بهترین محافظ های دهانی برای افراد می باشند که به صورت سفارشی بعد از قالب گیری از دندان ها و دهان فرد توسط دندانپزشک طراحی و ساخته می شود.

محافظ دهان پیش ساخته یا آماده

این نوع از گاردها از ارزان ترین نوع محافظ های دهانی موجود در بازار می باشد که در سه سایز مختلف وجود دارد و فرد می تواند برای مطابقت با دندان ها و دهان خود اندازه آنها را تغییر بدهد. همچنین به دلیل دقیق نبودن سایز آنها ممکن است باعث ایجاد مشکل در صحبت کردن و نفس کشیدن شوند.

محافظ دهانی بول ان بایت

این نوع از محافظ ها نیاز به مراجعه به دندانپزشک ندارند و کمی بهتر از محافظ های آماده هستند. به این صورت که بعد از خریدن آنها از داروخانه یا لوازم ورزشی درون آب جوش قرار می دهید و بعد از نرم شدن روی دندان ها قرار میدهید که شکل دندان ها را به خود می گیرند.

عملکرد نایت گاردهای دندانی در دهان به چه شکل است

نایت گاردهای دندانی در درون دهان قرار می گیرند و یک یا هر دو ردیف از دندان‌ها را پوشش می‌دهند. نایت گاردهای نازک مناسب استفاده در زمان خوابیدن هستند . نایت گاردهای دندانی از مواد نرم و راحت ساخته شده و برای جلوگیری از تماس دندان‌های بالا و پایین در درون دهان قرار می‌گیرند.

پوشش کامل

گاردهای دهانی کامل به صورتی طراحی شده‌اند که دندان‌های بالا یا پایین را به‌طور کامل پوشش می دهند، یعنی از لبه دندان تا محل اتصال به لثه. این نوع از گاردها در نحوه‌ جویدن تغییری ایجاد نمی کنند و تنها کارایی آن‌ها، جلوگیری از ساییده شدن دندان‌ها بر روی یکدیگر می‌باشد.  این نوع از محافظ های دندانی یک انتخاب محافظه کارانه و موثر است.

پوشش جزئی

گاردهای دندانی با پوشش جزئی تنها بخشی از دندان‌ها را می‌پوشانند، به این صورت که تا قبل از خط لثه تمام می شوند. این محافظ های دندانی ممکن است نحوه‌ جویدن را تا حدی تغییر داده و به عضلاتی که دهان را می‌بندند اجازه‌ استراحت دهند. این کار باعث کاهش دندان قروچه و قفل شدن فک خواهد شد.

بعضی از نایت گاردها، چه گاردهای دارای پوشش کامل و چه گاردهای دارای پوشش جزئی، می‌توانند نحوه‌ جویدن را در فرد تغییر دهند. نایت گاردها با هدف کاهش آسیب‌پذیری دندان‌ها در برابر بروکسیزم (فشار دندان ها روی هم) طراحی شده‌اند. آنها توسط متخصص ارتودنسی در محل مناسب خود محکم می‌شود تا بتواند به مرور زمان، نحوه‌ حرکت دندان‌های شما را اصلاح کنند.

مواد تشکیل دهنده محافظ دندانی و ماندگاری آنها

محافظ های دندانی معمولا از جنس پلاستیک نرم یا سفت ساخته می شوند و در برخی مواقع نیز از ترکیب این دو بوده که دارای ماندگاری و مقاومت بالایی می باشد. محافظ ها به دلیل اینکه در داخل دهان قرار می گیرند باید نرم باشند تا مشکلی برای دندان ها و دهان ایجاد نکنند.

میزان ماندگاری نایت گاردها، به نوع آن و شدت مشکل بیمار بستگی دارد. انتخاب نایت گارد پلاستیکی برای دندان قروچه شدید، نمی تواند دوام زیادی داشته باشد. اما نایت گارد سفارشی، ماندگاری بسیار بالایی دارد. احساس درد و ناراحتی در دندان ها و فک، نشانه های فرسوده شدن نایت گارد می باشد. در این حالت نایت گارد ضخامت و مقاومت کافی برای جذب فشار ناشی از دندان قروچه را ندارد، بنابراین باید برای تهیه نایت گارد جدید اقدام کنید.

نظافت دهان و دندان و محافظ بسیار اهمیت دارد و سعی کنید در هوای متعادل در جعبه ‌های مناسبی که هوا در آن عبور می کند از آن  نگهداری کنید.

چه مدت به استفاده از نایت گارد نیاز داریم؟

نایت گارد فاصله ‌ای مناسب بین دندانهای فک بالا و فک پایین ایجاد می کند. این فاصله فشاری که بر اثر دندان قروچه به دندان وارد میشود را کنترل می کند و عضلات فک را  به حفظ این فاصله عادت می دهد که در بلند مدت  موجب درمان آن میشود. مدت زمانی که برای درمان این مشکل نیاز است به میزان شدت و علت دندان قروچه فرد بستگی دارد. معمولا بیماران برای رفع مشکل خود بین ۵ تا ۱۰ سال از آن استفاده می کنند.

چگونه محافظ دندان  مناسب خودمان پیدا کنیم؟

برای انتخاب و استفاده از محافظ های دندانی بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک بعد از معاینه و بررسی مناسب ترین نایت گارد را به شما توصیه می کند. بهترین نوع نایت گاردها از نوع سفارش آنها هستد که بعد از قالب گیری از دندان های طراحی و ساخته می شوند.

نایت گارد مورد استفاده باید دو عملکرد داشته باشد. اولا راحت و متناسب با شکل دندان ها باشد و دیگری محافظت موثر از دندان ها. همچنین نایت گارد باید جوری باشد که باعث ایجاد اختلال در خواب شبانه نشود.

جمع بندی

دکتر مانوشا امیری دندانپزشک متخصص زیبایی در مرکز دندانپزشکی تخصصی ترمیمی و زیبایی برای افرادی که دارای مشکلاتی مثل  جفت نشدن دندانها بر روی هم، اختلال بایت و تنگی نفسی در خواب و دندان قروچه هستند  به جهت محافظت از دندان ها و روکش های دندانی ( لمینت دندان و کامپوزیت دندان و یا روکش تمام سرامیکی) محافظ های دندانی مناسب  بیمار را توصیه می کند. برای انتخاب و استفاده از نایت گارد و محافظ های دندانی بهتر است با یک دندانپزشک متخصص زیبایی مشورت کنید.

 

۵/۵ - (۳ امتیاز)