دندانپزشکی ترمیمی درمان های دندانپزشکی متنوعی را ارائه می کند که این درمان ها میتوانند عملکرد دندان های آسیب دیده، پوسیده و یا حتی از دست رفته را ترمیم کند. علاوه بر روش های گوناگون ترمیم همچنین مواد دندانی متنوعی وجود دارد که می توان برای بهبود وضعیت دندان از آنها استفاده کرد. یکی از این مواد به عنوان پرسلین ترکیب شده با فلز یا به اختصار PFM شناخته می شود. روش درمانی با روکش های PFM با فضای داخلی فلز و نمای بیرونی پرسلین درست میشود. در این مطلب می خواهیم اطلاعات بیشتری در مورد روکش های پرسلین ترکیب شده با فلز یا PFM را برای شما معرفی نماییم.

روکش تمام سرامیک 

لازم به ذکر است که پرسلین همان سرامیک است که در لمینت و روکش تمام سرامیک از آن استفاده می شود

برای روکش دندان یا بریج دندان استفاده می شود

روکش های سرامیکی ترکیب شده با فلز اغلب برای ترمیم دندان هایی که به شدت آسیب دیده یا پوسیده شده اند استفاده می شوند. روکش PFM سرپوشی است که روی دندان طبیعی، به منظور حفاظت از دندان در برابر آسیب یا پوسیدگی بیشتر چسبانده می شود. برای ترمیم دندان های از دست رفته از پرسلین ترکیب شده با بریج فلزی استفاده می شود. بریج های PFM از دو روکش PFM با یک دندان مصنوعی در وسط ساخته می شود.

ایمپلنت دندان 

PFM سال هاست که استفاده می شود

اولین روکش PFM در دهه ۱۹۶۰ اختراع شده است. از آن زمان PFM با موفقیت در دندانپزشکی، برای ساخت روکش دندان و بریج استفاده می شود. این حقیقت که روش های درمانی به کمک PFM از مدت ها قبل وجود داشته است نشان می دهد که آنها گزینه قابل اطمینانی برای ترمیم وضعیت دندان شما هستند. اگر چه روکش تمام سرامیک زیبایی بسیار بیشتری نسبت به این نوع از روکش ها دارند، اما این نوع روکش ها به مقاومت روکش های  سرامیکی ترکیب شده با فلز نیستند.

لمینت دندان 

مقرون به صرفه

امروزه بسیاری از مردم به دنبال بهبود ظاهر لبخند خود هستند با این حال مشکل بودجه همیشه وجود داشته است. روکش های PFM و بریج ها بهترین روش های درمان را با توجه به قیمت ارائه می دهند. آنها زیبایی زیادی مانند روکش های تمام سرامیک دارند (با این حال روکش های تمام سرامیک زیباتر هستند) ولی مقرون به صرفه تر هستند. به همین دلیل آنها بسیار محبوب هستند و بسیاری از افراد این نوع روکش ها را انتخاب می کنند. در حقیقت Glidewell Dental Laboratories گزارش داده است که۸۰٪ روکش های دندانی آنها با استفاده از PFM ساخته میشود.

سفید کردن دندان ها 

بسیار بادوام

یکی از مزیت های اصلی روکش ها و پل های PFM دوام آنها است. در کنار خوبی هایی که هر یک از روش های روکش دندان دارند، روکش PFM در برابر ترک و شکستگی بسیار محکم و مقاوم است. به دلیل این مقاومت روکش ها و پل های PFM گزینه های ایده آلی برای ترمیم دندان های واقع در پشت دهان هستند. همچنین آنها می توانند برای بیمارانی که دندان های خود را روی هم فشار میدهند یا دندان قروچه می کنند توصیه شوند. همچنین استحکام آنها باعث میشود دوام بیشتری نسبت به انواع دیگر روکش های دندان داشته باشند. به طور میانگین روکش های PFM می توانند حدود ۱۵-۱۰ سال دوام داشته باشند.

روکش دندان چیست؟ نگاهی به انواع روکش دندان

قابل ساخت با فلز های مختلف

PFM

روکش های PFM را میتوان با استفاده از فلزات مختلف مانند آلیاژهای فلز پایه (کبالت، نیکل، کروم)، آلیاژهای تیتانیوم و آلیاژهای طلا ساخت. آلیاژهای فلز پایه یک انتخاب محبوب هستند، اما می توانند در برخی از افراد آلرژی های فلزی ایجاد کنند. آلیاژهای تیتانیوم نیز قابل استفاده و مشابه آلیاژ های طلا هستند. هرچند آلیاژ های طلا هنوز هم یکی از بهترین فلزات برای ترمیم PFM محسوب می شوند. آلیاژهای طلا با استفاده از ۴۰٪ طلا ، ۲۰٪ مخلوط پلاتین، نقره و پالادیوم و ۴۰٪ مخلوط فلز پایه مس و قلع ساخته می شوند. این نوع از PFM ها بیشترین مقاومت و دوام را دارند. آلیاژهای طلا نیز حساسیت به فلز ایجاد نمی کنند.


در مرکز دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی دندان دکتر مانوشا امیری انواع درمانهای زیبایی دندان شامل لمینت کامپوزیتی، لمینت سرامیکی، بستن فواصل بین دندانی، اصلاح طرح لبخند، بلیچینگ دندان و کلیه درمان های رایج ترمیمی شامل پرکردن دندان با مواد همرنگ و آمالگام توسط دکتر مانوشا امیری متخصص ترمیمی و زیبایی دندان  و محیطی آرام و زیبا و با استفاده از مدرن ترین تجهیزات و استفاده از برندهای روز دنیا انجام می پذیرد شما عزیزان میتوانید جهت وقت ملاقات با شماره ی ۳۲۱۳۲۶۴۴-۰۱۳ تماس و یا جهت مشاوره آنلاین با ما در ارتباط باشید.

Rate this post